اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه
شنبه 26 مرداد 1398
22 بهمن 1397 22 بهمن 1397
15:52 15:52

مشهد ؛ پایتخت داروهای نوترکیب گیاهی

رئیس مرکز تحقیقات التهاب نوروژنیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این مرکز با تولید دو داروی شربت آویشن و کپسول کارواکول برای درمان بیماری‌های انسداد ریوی، در مسیر تولید داروهای گیاهی گام برداشته است.
پژوهش

به گزارش سلام نو ، دکتر محمد حسین بسکابادی با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات التهاب نوروژنیک ترکیبی از چندین رشته و گروه علمی است، اظهار کرد: شربت آویشن و کپسول کارواکول برای درمان بیماری‌های انسداد ریوی همچون آسم تهیه شده است که در حال حاضر در مرحله ثبت اختراع است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: به زودی با یک شرکت دانش‌بنیان برای تولید این داروهای گیاهی وارد مذاکره خواهیم شد تا این داروها پس از ثبت اختراع وارد سبد دارویی مردم شود.

رئیس مرکز تحقیقات التهاب نوروژنیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه این مرکز تحقیقاتی در سال ۹۱ تأسیس و در سال ۹۲ موافقت اصولی را دریافت کرد، ابراز کرد: مرکز تحقیقات التهاب نوروژنیک یک مرکز تحقیقاتی چند وجهی است و از همه گروه‌ها عضو دارد که از آن جمله می‌توان به گروه تشریح، فیزیولوژی، نانو تکنولوژی، دانشکده بهداشت ودانشکده داروسازی اشاره کرد.

دکتر بسکابادی تصریح کرد: فیزیولوژی، فارموکولوژی، بیوشیمی، ایمونولوژی، گیاهان دارویی از جمله گروه‌هایی هستند که با این مرکز فعالیت می‌کنند، بنابراین نمی‌توان گفت که رویکرد اصلی این مرکز تحقیقات چیست، زیرا انواع تحقیقات در این مرکز تحقیقات انجام می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات التهاب نوروژنیک با تاکید بر این‌که امتیازاتی که به این مرکز تحقیقات رسیده است، به دلیل مقالات منتشر شده و ارجاعات به این مقالات است، تصریح کرد: جمع امتیازات در سال ۹۴، ۱۲۶۰ امتیاز، در سال ۹۵، ۲۲۶۰ امتیاز، در سال ۹۶، ۲۶۸۰ امتیاز و در سال ۹۷ نیز ۳۶۳۰ امتیاز است.

دکتر بسکابادی با بیان اینکه در سال ۹۴ رتبه پنجم دانشگاه به مرکز تحقیقات التهاب نوروژنیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد اختصاص یافت، ادامه داد: در سال ۹۵ نیز این مرکز رتبه دوم کشوری در میان مراکز تحقیقات مشابه را کسب کرد و در سال ۹۶ نیز رتبه ۱۸ کشوری و چهارم دانشگاه را در میان تمامی مراکز تحقیقات کسب کرد.

وی با اشاره به سخنی از شهید بهشتی، مبنی بر اینکه بهشت را به بها می‌دهند نه به بهانه، خاطرنشان کرد: از همین رو تا جایی که توانستیم افراد شاخص را در مرکز تحقیقات گردهم آورده‌ایم و با تمام توان کار می‌کنیم تا مدیون خون شهدا نشویم؛ چراکه آنها از خون خود گذشتند و ما نیز باید با تمام توان به مملکت خدمت کنیم.

دکتر بسکابادی با تاکید بر اینکه در پنج سال اخیر ۵۶۴ ارجاع به مقالات تولید شده در این مرکز داده شده است، اظهار کرد: در سال ۹۳، ۴۸ ارجاع به مقالات، در سال ۹۴، ۵۱ ارجاع، در سال ۹۵، ۶۹ ارجاع، در سال ۹۶، ۷۹ ارجاع و در سال ۹۷ تاکنون ۱۰۶ ارجاع به مقالات مرکز تحقیقات التهاب نوروژنیک ثبت شده است.

وی افزود: در حال حاضر بودجه مراکز تحقیقات بر اساس امتیازات است، اما بیش از ۹۰ درصد پروژه‌های مرکز تحقیقات با گرنت پژوهشی اساتید انجام می‌شود؛ البته این گرنت را دانشگاه به آنها می‌دهد، اما در سال گذشته ۲۰۱ میلیون تومان کل بودجه مرکز تحقیقات بود که برای سرعت در روند تحقیقات ما نیازمند حمایت‌های بیشتری هستیم.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، رئیس مرکز تحقیقات التهاب نوروژنیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر فعالیت‌های این مرکز هر سال در حال رشد است، خاطر نشان کرد: ما نیازمند حمایت‌های معنوی هستیم، به عنوان مثال امضا شدن حکم اعضای مرکز تحقیقات و نامه‌نگاری رئیس دانشگاه با روسای سایر دانشگاه‌ها برای جذب اعضای هیأت علمی سایر دانشگاه‌ها به مرکز تحقیقات انجام شده است./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

شرایط اسکان دانشجویان خوابگاهی علوم پزشکی مشهد در ایام نوروز

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شرایط اسکان دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی ...

خبر خوش در حوزه تولید دارو

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از آماده سازی هشت قلم دارو برای ...

مافیای مکمل‌ها و داروهای ورزشی در کشور کسترده است

یک استاد دانشگاه با تاکید بروجود مافیا در بازار مکمل دارویی در کشور گفت که دست نهاده...

تولید رنگ‌های گیاهی در یزد

مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی و صنعتی مقاوم به خشکی در یزد توانست رنگ های گیاهی تولی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news