اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 26 تیر 1398
24 بهمن 1397 24 بهمن 1397
11:20 11:20

آقای شریعتمداری! "با این مردم بن‌بست معنا ندارد" ولی با کیهان چرا!

شاید این پرسش برای بسیاری پیش بیاید که روزنامه‌ای مثل کیهان که تیراژ محدودی دارد و خواننده‌ای هم ندارد چطور می‌تواند نه تنها دست بزن نظام نباشد بلکه مایه خود زنی هم باشد؟

سلام نو – سرویس سیاسی: روزنامه کیهان در حالی تیتر و عکس یک خود را به 22 بهمن اختصاص داده که در مطلب اول خود با تیتر" دولتمردان پای کار بیایند با این مردم بن‌بست معنا ندارد" پس از نقل قول از رسانه‌های مختلف جهان درباره چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی دولت را نصیحت کرد پای کار بیاید.

به گزارش سلام نو، کیهان در یادداشت روز خود به قلم حسین شریعتمداری هم هرچند مخاطب اصلی را دولت‌های خارجی قرار داده ولی با برجسته کردن شعارهای خاصی هم چون "«‌صف گوشت حاصل انتخاب است، نه انقلاب. بهت آدرس غلط ندهند»" در راهپیمایی امسال سعی کرده انگشت انتقاد و اتهام را به سوی دولت برگرداند

در این که ضرورت دارد مسئولین کشور در تمام سطح پای کار باشند شکی نیست و به دوران تحریم و پساتحریم و پیشاتحریم ربطی ندارد و وظیفه مسئولین کشور این است که هر روز با تمام توان برای بهبود وضعیت مردم و مملکت تلاش کنند، ولی واقعیت این است که شعارهای این چنینی دادن به روزنامه‌ای مثل کیهان و به کسی مثل حسین شریعتمداری نمی‌آید.

با این مردم نه، ولی با کیهان بن بست حتما معنا دارد

کیهان به درستی نیمی از حرف را زده که با این مردم بن بست معنا ندارد ولی نیمی دیگر از حرف را نزده که با کیهان بن بست معنا دارد.

کیهان که به عنوان یکی از چند رسانه اصلی نظام که هزینه آن تمام و کمال از بیت المال تامین می‌شود احتمالا باید در کنار رسانه‌هایی چون روزنامه جمهوری اسلامی و اطلاعات و ایران و خبرگزاری ایرنا به قول مشهور "دست بزن نظام" باشد ولی عملکردش در سال‌های اخیر نشان داد که این رسانه بیشتر "دست خود زنی نظام" است!

به عنوان یک مثال ساده و نزدیک به عملکرد عجیب و غریب و متناقض این روزنامه در برابر برجام نگاه کنید. کیهان تا روزی که آمریکا در برجام بود می‌گفت که به علت سودی که برجام برای آمریکا دارد این کشور هرگز از برجام خارج نمی‌شود، اما به محض این که ترامپ از برجام خارج شد نوشت که پیش بینی خروج آمریکا از برجام را کرده بود.

کیهان در شماره 26 آذر 97 خود در مطلبی با اشاره به این مسئله نوشت: مدعیان اصلاحات این روزها دراقدام ناشیانه‌ای می‌گویند و می‌نویسند کیهان پیش‌بینی کرده بود ترامپ هرگز از برجام خارج نمی‌شود ولی برخلاف این پیش‌بینی از برجام خارج شد! این به اصطلاح استدلال مدعیان اصلاحات نیز تائید دیگری بر نظر و پیش‌بینی کیهان است که بارها اعلام کرده بود برجام برای آمریکا سندی طلایی است و آمریکا هرگز حاضر نخواهد شد این سند و امتیازات بادآورده‌ای را که به آسانی از ایران دریافت کرده است، از دست بدهد.

ولی آمریکا از برجام خارج شد، اما چگونه؟ ترامپ در حالی از برجام خارج شد که مطمئن شده بود ایران بعد از خروج او کماکان به حضور خود در برجام ادامه می‌دهد یعنی دقیقا همان که امروزه اتفاق افتاده است.

کیهان در حالی چنین استدلالی را مطرح کرد که مدتی قبل از آن رهبرمعظم انقلاب در پاسخ به اینکه"چرا برجام را آتش نزدید" گفتند "وقتی برجام به نفع ما نباشد آن را آتش می زنیم" و این به معنای آن است که ریل گذار سیاست خارجی کشور هم‌چنان به سود ده بودن برجام حتی بدون آمریکا اعتقاد دارد.

این مواضع سینوسی و متناقض کیهان تنها ارمغانی که برای کشور دارد رسیدن به بن بستی است که خروج از آن چونان خروج از بن بست احمدی‌نژاد هزینه‌ها گزافی دارد.

کیهان و دستی که خود زنی می‌کند

شاید این پرسش برای بسیاری پیش بیاید که روزنامه‌ای مثل کیهان که تیراژ محدودی دارد و خواننده‌ای هم ندارد چطور می‌تواند نه تنها دست بزن نظام نباشد بلکه مایه خود زنی هم باشد؟

شاید روشن‌ترین نمونه خودزنی‌های کیهان را بتوان در دوره مذاکرات هسته‌ای دید، جایی که جواد ظریف هم چند باری لب به انتقاد گشود و در نهایت اخیرا به صورت غیر مستقیم به آن اشاره کرد.

وزیر امورجه ایران اخیرا در گفت‌وگو با روزنامه اطلاعات با اشاره به دوران مذاکرات برجام گفت: در دوران مذاکره نگرانی ما بیشتر از بابت خنجرهایی بود که از پشت می‌خوردیم تا خود مذاکره. هیچ‌وقت از دست طرف مقابل به ستوه نیامدیم اما در طول مذاکره و بعد از آن در برابر فشارهای داخل واقعاً‌ به ستوه آمدیم. معتقدیم اگر اینها نبود، برجام می‌توانست در همان دو سال اول اجرا، علی‌رغم همه بدعهدی‌های آمریکا و همه کاستی‌ها و ضعف اروپا و دیگر کشورها، شرایطی را ایجاد کند که خروج از برجام برای آقای ترامپ بسیار بسیار پرهزینه‌تر باشد.

این روایت ظریف از فشارهای داخلی نشان از تاثیری است که مقالات و مواضع کیهان به عنوان تریبون رسمی منتسب به نظام روی مذاکرات تاثیر می‌گذارد و نباید آن را دست کم گرفت و فکر کرد یک روزنامه با تیراژ پایین توان خود زنی را ندارد!

اخبار مرتبط

icon news

چرخش 180 درجه ای کیهان به سمت فراکسیون امید

دفاع همزمان کیهان از تصمیم فراکسیون امید (که همیشه به آن با الفاظ ناسزاگونه حمله می ک...

نقوی‌حسینی: دیگر چیزی نمانده که آمریکا بخواهد تحریم کند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: دیگر چیزی نمانده که آنها بخواه...

جهانگیری به اروپایی‌ها: ایران اجرای برخی از تعهدات برجامی خود را کاهش داد تا دنیا بدانند با کشوری بی اراده رو به رو نیست

معاون اول رئیس جمهور افزود: هنر دیپلماسی ایرانیان آن بود که در نبرد دیپلماتیک با قدرت...

صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه

رئیس کل بانک مرکزی: نرخ ارز دیگر افزایش نمی‌یابد، ظریف: نفتمان را خواهیم فروخت اما شر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news