اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 13 تیر 1399
25 بهمن 1397 25 بهمن 1397
08:00 08:00

روحانی در راه سوچی

صبح امروز حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان تهران را به مقصد سوچی روسیه ترک کرد.

به گزارش سلام نو،  حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری صبح امروز - پنج شنبه - در صدر یک هیات بلند سیاسی برای شرکت در اجلاس با همتایان خود از کشور روسیه و ترکیه از فرودگاه بین المللی مهرآباد عازم سوچی در روسیه شد.
این سفر به دعوت رسمی «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری فدراسیون روسیه و با هدف شرکت در نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در بندر سوچی، انجام شد.
این نشست یک روزه، چهارمین دور از نشست حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه و با محوریت مبارزه مشترک با تروریسم منطقه ای و بازگرداندن آرامش، بازگشت آوارگان و برقراری ثبات سیاسی در سوریه است.
نتایج مذاکرات موسوم به روند آستانه و آغاز فرآیندهای سیاسی داخلی، تمامیت ارضی، حاکمیت اراده عمومی مردم سوریه و همچنین همکاری در دوران بازسازی این کشور مورد بررسی و تبادل نظر قرار می گیرد.
روسای جمهوری ایران ترکیه و روسیه در نشست سوچی، علاوه بر بررسی وضعیت میدانی کنونی، به ارزیابی تحولات سوریه پس از آخرین نشست مشترک خود در تهران می پردازند و گام های آتی را برای تحکیم ثبات و آرامش در این کشور بررسی و تدوین می کنند.
علاوه بر نشست سه جانبه با موضوع سوریه؛ رییس جمهوری روحانی دیدارهای جداگانه و دوجانبه ای نیز با همتایان روسی و ترکیه ای خود خواهد داشت.
رییس جمهوری را در این سفر یک هیات بلندپایه سیاسی، برخی وزیران کابینه نیز همراهی می کنند.
حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان برای نخستین بار در آذرماه سال 96 و در شهر بندری سوچی روسیه نشستی مشترک پیرامون سوریه برگزار کردند. نشستی که به سلسله نشست هایی در فروردین ماه 97 در آنکارا، شهریورماه 97 در تهران و در نهایت نشست مشترک پیش رو، منجر شده است.
ربیسان جمهوری سه کشور، پیوسته در نشست های مشترک، بر پایبندی مستحکم و مستمر خود به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین گفت و گوهایی سوری - سوری و حاکمیت اراده مردم این کشور بدون دخالت خارجی تاکید کرده اند.
از زمان تشکیل روند آستانه تاکنون، سه کشور نقش موثر و بی بدیلی در مسیر حل و فصل سیاسی یکی از پیچیده ترین معضلات منطقه ای ایفا کرده اند.
روحانی علاوه بر نشست سه جانبه با «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» رییسان جمهوری روسیه و ترکیه با هر کدام از همتایان خود به صورت جداگانه دیدار دو جانبه خواهد داشت و ضمن بررسی آخرین گزارش ها از روند اجرای توافقات فیمابین، در مورد مسایل بین المللی و تحولات منطقه نیز گفت و گو می کند./.ایرنااخبار مرتبط

icon news

ترامپ درباره شرکت روسیه در اجلاس گروه ۷ چه تصمیمی خواهد گرفت؟

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد رئیس جمهوری آمریکا تصمیم می‌گیرد که چه ...

افتتاح «فاز اول خط دوم آبرسانی به شیراز» توسط روحانی

  با دستور حسن روحانی فاز اول پروژه خط دوم آبرسانی به شیراز افتتاح شد.

محورهای نشست مجازی روحانی، پوتین و اردوغان

نشست مجازی سران کشورهای ضامن عضو روند آستانه با حضور روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه...

نشست مجازی سران کشورهای ضامن عضو روند آستانه زیر سایه کرونا/تصاویر

نشست مجازی سران کشورهای ضامن عضو روند آستانه با حضور رئیس جمهور کشورمان برگزار شد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news