اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
27 بهمن 1397
11:34

جواد ظریف پاسخ حمله تند علی کریمی را داد + عکس

صحبت های جواد ظریف درباره فلسطین در قالب کلیپی به شکلی گسترده در فضای مجازی منتشر شد که با واکنش های زیادی رو به رو شد. در بین واکنش های مثبت و منفی متعدد پست اینستاگرامی علی کریمی سر وصدای زیادی کرد. به جز علی کریمی، وریا غفوری هم در استوری اینستاگرام خود انتقادات تندی نسبت به صحبت های وزیر خارجه مطرح کرد.

سلام نو - سرویس سیاسی: «ما افتخار می‌کنیم به خاطر فلسطین تحت‌فشاریم». همه ماجرا از این جمله وزیر امورخارجه شروع شد. محمدجواد ظریف گفته بود ما به مقاومت مردم عراق، سوریه و لبنان افتخار می کنیم، ما به مقاومت فلسطین افتخار می کنیم. گفته ای که با واکنش های زیادی همراه بود.

به گزارش سلام نو، این حرف جواد ظریف در قالب کلیپی به شکلی گسترده در فضای مجازی منتشر شد که با واکنش های زیادی رو به رو شد. در بین واکنش های مثبت و منفی متعدد پست اینستاگرامی علی کریمی سر وصدای زیادی کرد. به جز علی کریمی، وریا غفوری هم در استوری اینستاگرام خود انتقادات تندی نسبت به صحبت های وزیر خارجه مطرح کرد.

علی کریمی هم در اینستاگرام شخصی خود با انتقاد از وزیر امور خارجه عکسی از جواد ظریف منتشر کرد و نوشت: آقای دکتر کدام (ما) تحت‌فشارند! (ما) ما یا (ما) شما دقیقاً! این ستاره سال های نه چندان دور فوتبال ایران ساعتی بعد هم با انتشار عکس شهدا نوشت: وقتی می گویند شهدا رستگار شدن به خاطر ( عند ربهم یرزقون) نیست! رستگار شدن چون سوءاستفاده از خون و نامشان را ندیدند. پست اخیر علی کریمی که بیش از 400 هزار بار در اینستاگرام لایک شده به خاطر بسته شدن کامنتهای پست جدلی بین کاربران ایجاد نکرد.

حمله تند علی کریمی به سمت ظریف واکنش وزیر امور خارجه را به همراه داشت. ظریف با دلسوز خواندن علی کریمی اظهار کرد: 'ما مردم ایران' همه در یک کشتی نشسته ایم و تفاوتی میان 'ما' نیست.

محمد جواد ظریف با بیان اینکه اگر رنجی و شادی هست، اگر افتخاری هست مال همه 'ما' است، تصریح کرد: اینکه آقای کریمی نگران فشار بر مردم است، ستودنی است اما بنده نیز همه فشارهای داخلی و خارجی را برای تلاش جهت کاستن این فشارها با کمال افتخار و به عنوان کوچکترین انجام وظیفه دربرابر ایثارهای ملت بزرگ ایران پذیرفته و انشاالله در آینده نیز همین تلاش را بی پروا ادامه خواهم داد.

او افزود: برای آقای کریمی احترام قائلم و تفاوتی بین خودمان نمی بینم. همه ایرانی هستیم و در یک فضا تنفس و در یک کشور زندگی می کنیم.

نکته جالب دیگر اظهارات ظریف آنجایی بود که برای کسانی که از حرفهایش دلگیر شده عذرخواهی کرد. ظریف یادآور شد: اگر ایشان و دیگرانی از عرایض بنده و یا در واقع از نقل قول های ناقصی از عرایضم دلگیر شده اند، بسیار متاسفم. اما تقاضای من از کریمی عزیز و دلسوز، دیگر دوستان و هموطنان این است که قبل از داوری بر اساس فضاسازی های یک جانبه، یک بار عرایض بنده در آن سخنرانی را به طور کامل گوش دهند.

رضا نصری، حقوقدان در انتقاد نسبت به زمان نشناسی علی کریمی مطلبی نوشت. او اظهار کرد: شاید این دوستان متوجه نیستند که دولت عربستان سعودی و هم‌فکران آن تخریب وجهه دکتر ظریف و اعتماد‌زدایی افکار عمومی از دستگاه دیپلماسی را رسماً در دستور کار خود قرار داده‌اند؛ و آن‌ها نیز با تکرار مواضع مغرضانه شبکه تلویزیونی «ایران‌اینترنشنال» و همسویی ناخواسته با آن عملاً به «اتاق پژواک» کارگزاران جنگ روانی در داخل کشور تبدیل می‌شوند.

شاید در روزهایی که کنفرانس ورشو با هدف دشمنی با ایران در تیتر یک بسیاری از رسانه های غربی است این گفته علی کریمی محل انتقاد بسیاری واقع شده است. هرچند تعداد لایک های او نشان از موافقت بسیاری هم با او دارد. با این حال به تعبیر رضا نصری اینکه برخی فوتبالیست‌های محترم کشور - مانند آقای علی کریمی - این جمله خارج از بستر این دیپلمات حرفه‌ای و با سابقه کشور را - که عمری برای رفع تحریم‌ و برطرف کردن محدودیت‌های ظالمانه علیه مردم ایران صرف کرده - این‌گونه با رنگ و لعابی از شعار و احساسات و سطحی‌نگری برای میلیون‌ها مخاطب خود «تفسیر» می‌کنند، جای بسی تاسف دارد.

اخبار مرتبط

معامله قرن پایان ناپذیر است

نماینده حماس در تهران در نشستی تخصصی که به مناسبت روز نکبت در جمعیت دفاع از ملت فلسطی...

بیانیه وزارت امور خارجه به مناسبت سالروز اشغال فلسطین

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به‌ مناسبت یوم‌النکبه  در بیانیه ای نوشت: در یوم...

دلیل تشدید حملات در غزه چیست؟

سفیر پیشین ایران در اردن اظهار کرد: دلیل تشدید حملات و موشک باران های اخیر را من ناشی...

واکنش آمریکا به پیشنهاد خاص ظریف چه خواهد بود؟

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز چهارشنبه پیشنهاد داد که ایران و آمریکا دست به ت...

دیدگاه خود را بنویسید