اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه 04 خرداد 1398
27 بهمن 1397
13:21

چرا مجمع تشخیص از پذیرش مسئولیت رد یا تصویب پالرمو فرار می‌کند؟

پرسش اساسی از مخالفان این لویح این است که آیا  ١٨٩ كشورى كه به پالرمو پيوسته اند به فكر منافع ملى خود نبوده اند و فقط سودان جنوبی و کنگو و بوتان تصمیم درست را گرفتند؟

سلام نو – سرویس سیاسی: امروز در نهایت جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملّی (پالرمو) در حالی تشکیل شد که دو عضو ارشد آن یعنی حسن روحانی و علی لاریجانی در آن حاضر نبودند.

به گزاشر سلام نو، این جلسه در حالی آغاز شد که اخباری از در اقلیت بودن موافقان این لایحه به گوش می‌رسید، موافقانی که تعدادشان از انگشتان دو دست تجاوز نمی‌کرد.

موافقان قطعی این لایحه در مجمع عبارتند از محمدرضا باهنر، مجید انصاری، محمدرضا عارف، آیت الله مجتهد شبستری و محمد صدر. در مقابل لیست بلند بالایی از مخالفان قرار دارد از جمله: آیت الله آملی لاریجانی، آیت الله جنتی، محسن رضایی، احمد توکلی، مصطفی میرسلیم، محمدباقر قالیباف، سردار احمد وحیدی، حسین مظفر، حجت الاسلام مصباحی مقدم، سعید جلیلی.

این در حالی است که چهره‌هایی چونی آملی لاریجانی پیش از این نسبت به پالرمو چنین مخالفتی را نداشت یا احمد توکلی و مصباحی از موافقان جدی این لایحه به حساب می‌آمدند.

دست بالای مخالفان

جلسه امروز مجمع نیز همچون جلسه قبل به شنیدن سخنان موافقان و مخالفین پالرمو گذشت و فرصت به رای‌گیری نرسید. غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به جلسه امروز مجمع دلیل نرسیدن به رای گیری را این چنین شرح داد: به دلیل اینکه همه ثبت‌نام کنندگان در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اظهارنظر درباره لایحه پالرمو نتوانستند صحبت‌های خود را مطرح کنند، رای‌‌گیری شد و کفایت مذاکرات رای نیاورد. در نتیجه ادامه بررسی پالرمو به جلسه بعد موکول شد.

این عضو مجمع در پاسخ به این که احتمال تمام شدن زمان ایران را چطور ارزیابی می‌کند گفت: درباره ضرب العجل این لایحه در مجمع صحبتی نشد. مجمع به روال همیشه کار خود ر ا پیش می‌برد و به نظر من نباید تحت‌تاثیر فشارهای خارجی قرار بگیرد.

به نظر می‌رسد مخالفان پالرمو و CFT به طور جدی دست بالا را در اختیار دارند و موافقان امروز در اقلیت محض قرار دارند. ظاهرا دلیل چرخش چهره‌هایی چون توکلی، میرسلیم و مصباحی مقدم شیوه رفتار اروپا در اینس تکس است و آن‌ها مایلند با رد کردن پالرمو در مقابل اروپا بیاستند.

حفاظت از سیستم مالی کشور؛ بهانه پوشالی

شاه بیت حرف مخالفان پالرمو ، CFT و FATF این است که پذیرش این پیمان‌‎ها و لوایح آن هم در حالی که تحریم‌‌های آمریکا بازگشته و اروپا هم درهای اقتصاد خود را به روی ایران باز نکرده اشتباه است و جلوی دور زدن تحریم‌ها و ارتباط با حزب الله لبنان را می‌گیرد.
این در حالی است که تمام متحدان ایران از جمله روسیه و چین و کشور میزبان حزب الله یعنی لبنان نیز با پذیریش این لوایح به پیمان FATF پیوستند.

با این تفاسیر بهانه‌هایی چون حفاظت از سیستم مالی کشور برای نپذیرفتن این لوایح بهانه‌های موجه و منطقی‌ای نیستند، چه آن که عموم موارد مدنظر FATF الزام آور نیست.

پرسش اساسی از مخالفان این لویح این است که آیا  ١٨٩ کشوری که به پالرمو پیوسته اند به فکر منافع ملی خود نبوده اند و فقط سودان جنوبی و کنگو و بوتان تصمیم درست را گرفتند؟

چرا مجمع تشخیص از تصمیم‌گیری درباره پالرمو فرار می‌کند؟

به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی مجمع در رای گیری درباره پالرمو این است که مجمع نه توان پذیرش مسئولیت رد یا قبول پالرمو را ندارد و مایل است با تعلل در رای‌گیری درباره این لایحه مهلت ایران را تمام کند تا مسئولیت عدم پذیرش پالرمو به جای مجمع تشخیص به گردن دشمن خارجی بیافتند.

شاید با همین مبنا است که حسن روحانی هم در مجمع حاضر نمی‌شود تا قبول یا رد احتمالی این لایحه به پای شخص او نوشته نشود و این بار اصولگرایان و کیهان و دوستانشان نتوانند مزایای احتمالی این لایحه را به پای خود و معایبش را به حساب اصلاح طلبان و دولت بنویسند.

اخبار مرتبط

تقدیر لاریجانی از سردار رشید

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سردار رشید از زبده‌ترین فرماندهان نظامی جمهوری اسلا...

رسیدگی به موضوع پیوستن ایران به لوایح CFT و پالرمو موجه نیست

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: هدف آمریکا و یارانش از پافشاری برای پیوستن ما به ...

لوایح مبارزه با پولشویی معطل تصمیم مجمع / صدر: لوایح از دستور خارج شده / مجمع: لوایح در کمیسیون‌ها در حال بررسی است

عملکرد هیات نظارت مجمع درباره لوایح مربوط به اف ای تی اف و دیگر قوانین مصوب مجلس باعث...

افزایش حقوق‌ها را پیگیری می‌کنیم

نماینده محلات در مورد افزایش حقوق کارمندان تذکر داد.

دیدگاه خود را بنویسید