اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 01 مرداد 1398
28 بهمن 1397 28 بهمن 1397
13:52 13:52

دلایل استیضاح روحانی چیست؟

باید اذعان داشت همه نارضایتی های موجود در کشور منحصر به دولت نیست. قوای دیگر و همچنین دستگاه های مختلفی که در کشور دارای قدرت هستند باید سهم خود را در این باره بدانند. برخی نمایندگان مجلس که تاکنون چند بار به فکر استیضاح روحانی افتاده اند در واقع تاکتیک فرار رو به جلو را اتخاذ کرده اند.

سلام نو - سرویس سیاسی: ذوالنور نماینده فوق اصولگرای قم در حال جمع کردن امضا برای استیضاح روحانی است. جمعی از نمایندگان طرح عدم کفایت و استیضاح رئیس جمهور را تهیه و تدوین کرده اند. طرحی که به نظر می رسد رنگ و بوی سیاسی دارد.

به گزارش سلام نو، در حالی که این روزها مجلس درگیر بررسی بودجه سال ۹۸ است استیضاح روحانی در شرایط فعلی معلوم نیست با چه هدفی در حال پیگیری است.

گفته شده 14 محور برای استیضاح روحانی مطرح است که عدم برخورد با بیکاری، سوء مدیریت در کنترل بازار ارز، وارد آمدن خسارت به منافع ملی، سوء مدیریت در کنترل قیمت کالاها و... از جمله آنهاست.

نکته جالب در رابطه با این مساله کلی بودن محورهای استیضاح است. نکته ای که بر سیاسی بودن مطرح کردن این استیضاح دامن می زند. این بار اول نیست که بحث عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور مطرح می شود. چند ماه پیش هم همین بحث داغ شده بود. استیضاحی که البته خبرگزاری تسنیم ادعا کرده بود از سوی اصلاح طلبان مطالبه شده است. ادعایی که خیلی زود تکذیب شد.

واقعیت این است که وضعیت کشور از هیچ نظری مطلوب نیست. اقتصاد ایران وضعیت خوبی ندارد و مطابق پیش بینی ها سال 98 سال سختی برای اقتصاد ایران و به تبع آن معیشت مردم خواهد بود.

روحانی پس از انتخابات سال 96 نه تنها به وعده‌های خود عمل نکرده بلکه با گردش به راست سرمایه اجتماعی قابل توجهی که پشت سر روحانی در انتخابات ایستاده بودند را از بین برده است.

اگر بخواهیم ایرادات به دولت سالمند روحانی را لیست کنیم مدت زمان زیادی برای آن نیاز است اما واقعیت این است که با هیچ متر و معیاری استیضاح رئیس جمهور کشور در شرایط فعلی به صلاح و مصلحت منافع کشور نیست.

در شرایطی که لوایح چهارگانه و تصویب شدن یا نشدن آن و همچنین پیامدهایی که این مساله دارد حواشی زیادی در فضای سیاسی به وجود آورده است و در حالی که مهمترین هدف ما باید آمادگی برای رویارویی با تحریم های یکجانبه آمریکا باشد معلوم نیست امضاکنندگان استیضاح روحانی چه در سر می پرورانند.

به نظر می رسد استیضاح احتمالی روحانی را باید در امتداد استیضاح وزرای دولت ارزیابی کرد. استیضاح چند وزیر روحانی و عزل آنها فضایی ایجاد کرده بود که برخی نمایندگان مجلس به زعم خود خواستند کاری کنند تا مرهمی باشند بر نارضایتی موجود در کشور. همین مساله فارغ از درستی یا نادرستی استیضاح باعث شده بود هر وزیری که پایش به استیضاح باز شود بدون توجه به دفاعیاتش زیر تیغ استیضاح دوام نیاورند.

با این حال باید اذعان داشت همه نارضایتی های موجود در کشور منحصر به دولت نیست. قوای دیگر و همچنین دستگاه های مختلفی که در کشور دارای قدرت هستند باید سهم خود را در این باره بدانند. برخی نمایندگان مجلس که تاکنون چند بار به فکر استیضاح روحانی افتاده اند در واقع تاکتیک فرار رو به جلو را اتخاذ کرده اند. نمایندگان مجلس چه اصلاح طلب چه اصولگرا باید پاسخگوی اعتمادی که مردم به آنها کردند، باشند. در حالی که سه سال از روی کار آمدن آنها می گذرد انداختن تمامی تقصیرات به گردن دولت برای مردم باورپذیر نیست.

البته این نکته را هم باید ذکر کرد کسانی که در جدیدترین دور مطرح شدن استیضاح روحانی پای آن ایستاده اند زیاد نیستند و در اولین روز تلاش تندروها برای استیضاح تنها ده نفر حاضر به امضای آن شده اند.

اخبار مرتبط

icon news

ظریف: ما یمن را بمباران نکردیم

وزیر امور خارجه ایران افزود: ما در خاورمیانه بوده‌ایم و داخل آن نشده‌ایم؛ ضمن اینکه م...

روحانی: هیچگاه به سمت بیگانگان، خارجی‌ها و صندوق‌های بین‌المللی دست دراز نکرده‌ایم

رئیس‌جمهورگفت: کاهش ۲۵ درصدی بدهی خارجی دولت به این معناست که با وجود اینکه در سختی ق...

مشکل اصلاح‌طلبان این بود که در این سال‌ها تنها به دستاورد دولت در سیاست خارجی دل خوش کردند

ابراهیم اصغرزاده گفت:  دولت آقای روحانی که با وعده تدبیر و امید بر سر کار آمد، در نتی...

روحانی: دشمن به دنبال ایجاد ناامنی در منطقه است

  رئیس جمهور افزود: همه باید تلاش کنیم که در سطح جهان، خطوط کشتیرانی از امنیت کامل بر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news