اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
28 بهمن 1397
18:24

آمریکا ایران را به دیکتاتوری متهم می‌کند

یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: نهادی که در آمریکا متکی بر یک درصدی های سرمایه دار است در این زمینه شکایت کرد و دادگاه آمریکا به نفع این نهاد رأی داد

به گزارش سلام نو، فواد ایزدی روز یکشنبه در چهارمین همایش ملی مردم سالاری دینی گفت: دولت آمریکا برای اینکه به اهداف خود در تقابل با نظام جمهوری اسلامی برسد حکومت ایران را متهم به دیکتاتوری می کنند تا نظام جمهوری اسلامی را از مشروعیت بیندازد و خود را نماد همه ارزش های مدرن جلوه دهد. در واقع این شیوه یکی از سبک های سیاست خارجی دولت آمریکا است.
استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران ادامه داد: غرب و به خصوص آمریکا در حوزه مردم سالاری مدعی ایران هستند ، اگر اظهارات روز گذشته مایک پنس و یا اظهارات چند روز قبل پومپئو در کنفرانس ورشو را شنیده باشید به این مسأله پی می برید. حکومت ایران را حکومت ملایان و دیکتاتورها و کسانی که کوچک ترین نسبتی با دموکراسی ندارد عنوان می کنند. سوال اساسی این است که وضعیت مردم سالاری در خود آمریکا چگونه است؟
وی اظهار کرد: پرونده ای در دادگاه عالی آمریکا در سال 2010 ارائه شد. در این پرونده دادگاه عالی به یک نهاد خصوصی رأی داد که بر مبنای آن محدودیت منابع مالی برای افرادی که می توانند به سیاستمدارها در انتخابات رای دهند ، برداشته شد .
ایزدی توضیح داد : نهادی که در آمریکا متکی بر یک درصدی های سرمایه دار است در این زمینه شکایت کرد و دادگاه آمریکا به نفع این نهاد رأی داد و قانون محدودیت پول دادن از بین رفت. جالب است که با عنوان آزادی بیان این محدودیت برداشته شد. گفتند شرکت ها، انسان شناخته می شوند و یکی از راه های آزادی بیان انسان می تواند این باشد که هر چه یک شرکت می خواهد به سیاست مداران پول بدهد.
وی در ادامه گفت : نظریه نخبه گرایی دموکراتیک به سمت نخبگان اقتصادی گرایش دارد به این معنی که رقابت در سیستم سیاسی وجود دارد اما این رقابت میان نخبگان اقتصادی است. این ها با استفاده از پول از سیاست مدارانی که احساس می کنند منافع آنها را بیشتر تامین می کند را مورد حمایت قرار می دهند . در انتخابات 2016 آمریکا 6.5 میلیارد دلار هزینه شد که رقم بسیار بالایی است. این ها را همان نهادهای ذی نفوذ پرداخت کرده اند. نتیجه هزینه این است که اگر فردی نسبت به رقیبش بیشتر هزینه کند احتمال پیروزی او 94 درصد است.
این کارشناس مسائل بین الملل سپس به تشریح فرایند نفوذ سرمایه داران در انتخابات آمریکا پرداخت و افزود: در انتخابات های درون حزبی آمریکا که قبل از اولین روز رأی گیری در ایالت آیووا برگزار شد اکثر افراد شرکت کننده قبل از انتخابات در دور اول ، از فرایند انتخابات بیرون می آیند چون رقابتی بین کاندیداها در جذب پول وجود دارد. جمع کردن پول را از مدت ها قبل شروع می کنند. افرادی که نتوانسته اند به اندازه کافی پول جمع کنند خارج می شوند چون می دانند رأی نمی آورند. آیا می توانیم بگوییم در آمریکا دموکراسی نیست؟ خیر نمی توانیم، اما لایه بسیار ضعیفی از دموکراسی در آن جا وجود دارد. اساتیدی که در آمریکا نقش پول در دموکراسی آمریکا را بررسی کرده اند سخنانشان به حقیقت دموکراسی در آمریکا نزدیک است.
وی در ادامه عنوان کرد: یک درصدی ها در آمریکا به کاندیداها کمک مالی می کردند. به ازای هر یک دلاری که یک ثروتمند به یک سیاست مدار می دهد 20 دلار سود می کند در نتیجه نشریه اکونومیست نوشت بهترین سرمایه گذاری در آمریکا پول دادن به سیاست مدار است و هیچ سرمایه گذاری دیگری تا این اندازه سود ندارد. چون آن سیاست مدار مالیات او را بر می دارد، به او پروژه می دهد و مسائل دیگری که می توان برشمرد.
اخبار مرتبط

بررسی تنش های چهل ساله ایران و آمریکا

یک دیپلمات پیشکسوت به بررسی تنش های میان ایران و آمریکا طی 40 سال اخیر پرداخته است.

تماس چین و آمریکا با محوریت تنش با ایران

 اگرچه چین و آمریکا اکنون به شدت درگیر جنگ تجاری هسند ولی برای کاهش تنش بین ایران و آ...

سفیر ایران در کویت: نتانیاهو و بولتون به دنبال جنگ با ایران هستند

سفیر کشورمان در کویت افزود: نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و جان بولتون، مشاور ام...

دیدگاه خود را بنویسید