اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 01 مرداد 1398
04 اسفند 1397 04 اسفند 1397
13:53 13:53

شاهکار جدید صدا و سیما: زنت را کتک بزن و قهرمان شو!

صدا و سیمایی که به تعبیر امام خمینی قرار بود معرف اسلام چهره‌ای درست از اسلام باشد امروز به تریبون تطهیر مردی تبدیل شد که با افتخار از کتک زدن همسرش سخن می‌گوید و زنی که قربانی است در مقام نجات دهنده زندگی ستایش می‌شود!

سلام نو سرویس سیاسی: صدا و سیما در چند روز گذشته دوبار به صدر اخبار آمده که هر دو بار نیز به بدترین شکل ممکن و با بدترین خبر ممکن بوده است.

به گزارش سلام نو ، نوبت نخست برنامه فرمول یک علی ضیا با یک سوژه جنجالی و عجیب و غریب به صدر اخبار آمد. ضیا در برنامه خود از مردی دعوت کرده بود که با لبخند از کتک زدن همسرش سخن می‌گفت و با افتخار می‌گفت که تا امروز 27 بار به دادگاه رفته است. فاجعه جایی بیشتر می‌شود که این مرد در حضور بچه‌هایش به کتک زدن همسرش افتخار می‌کند!

احتمالا اگر هر جای دیگر دنیا بود این مرد با این اعتراف صریح به خشونت چند ده باره علیه همسرش هم اکنون پشت میله‌های زندان بود و سازندگان فرمول یک در دادگاه‌ در حال پاسخگویی برای ترویج خشونت برهنه‌ای که روی آنتن تلویزیون داشتند.

اما نه تنها اینطور نشد بلکه صدا و سیما در اقدامی فاجعه بارتر برنامه‌ای را از شبکه مستند پخش کرد که در آن لحظه‌ی خبر دادن شهادت پدر به دخترش توسط مدیر مدرسه پخش شد!

بیشتر بخوانید: چرا صدا و سیما تهدیدی برای امنیت ملی است؟

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری در امور زنان نیز در واکنش به این برنامه در کانال تلگرامی خود نوشت: در شرایط تلاش برای تقویت و تحکیم بنیاد خانواده، این مصاحبه چه معنایی دارد؟

باید از صدا و سیما و متصدیان چنین برنامه‌ای پرسید آیا نمایش زنی که 27 بار مورد خشونت واقع شده و مردی که به این کار افتخار می‌کند آیا کمکی به ازدواج جوانان می‌کند یا فقط به ترویج بی حد و مرز خشونت دامن می‌زند؟

واکنش تند مخاطبان به بی‌تدبیری صدا و سیما

واکنش‌ها به پخش این برنامه‌ها در صدا و سیما بسیار تند و تلخ بود. سید علی مجتهدزاده وکیل دادگستری در توییتر خود نوشت:

"حالا که‌ کتک‌ خوردن و تحمل کردن جزو فضایل است و از آنجا که صدا و سیما بر حفظ کیان خانواده بسیار تاکید دارد بد نیست برنامه هایی بسازد که در آن چشم بستن بر خیانت در روابط زناشوئی نیز فضیلت محسوب شود!!!چرا که فکر میکنم طلاق به علت خیانت بیش از طلاق به دلیل کتک خوردن باشد"

آذر منصوری، عضو ارشد حزب اتحاد ملت نیز در توییتی نوشت:

"آقای صدا و سیما؛

آیا شما نمی دانید عامل اصلی تداوم #خشونت_علیه_زنان آموزش های غلط است. شما با تولید این برنامه ها و عادی نشان دادن این خشونت به تعداد بینندگان خود به تداوم و حتی تشدید آن کمک می کنید.

دستمریزاد"

حسین نوروزی، روزنامه‌نگار نیز در واکنش به دادن خبر شهادت پدر به دختر خردسال توسط مدیر مدرسه نوشت:

"رعایت حقوق کودک که هیچ، تجاوز به حقوق کودک در صداوسیما و رسانه‌های دیگه داره شکل رسمی به خودش گرفته؛ خبر شهادت پدری رو به بچه‌ش می‌دن و از لحظه‌ی شنیدن خبرش فیلم می‌گیرن، زنی رو که از شوهرش کتک می‌خورده با بچه‌هاش می‌آرن برنامه‌ی تلویزیونی با شوق و ذوق..رنج بچه‌ها رو تکرار می‌کنن"

سقوط اخلاقی رسانه‌ای که قرار بود ملی باشد

صدا و سیما به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه رسانه‌ای کشور که بودجه‌ای بیش از وزارت ارشاد و دیگر نهادهای سیاست گذار و اجرایی در زمینه فرهنگ در اختیار دارد قرار بود به تعبیر امام خمینی "دانشگاه" باشد ولی امروز ظاهرا از دانشگاه به بنگاه ترویج خشونت، خرافه و بخت آزمایی تبدیل شده است که برای جذب مخاطب دست به کپی بدون ظرافت برنامه‌های هالیوود و بالیوود می‌زند!

صدا و سیمایی که به تعبیر امام خمینی قرار بود معرف چهره‌ای درست از اسلام باشد امروز به تریبون تطهیر مردی تبدیل شد که با افتخار از کتک زدن همسرش سخن می‌گوید و زنی که قربانی است در مقام نجات دهنده زندگی ستایش می‌شود!

سقوط اخلاقی رسانه ملی اما به همین یک مورد یا کلیپ عجیب دادن خبر شهادت پدر به دختر خردسال خلاصه نمی‌شود و مجموعه‌ای که بیشترین بودجه ممکن را از دولت و ردیف‌های خاص به خود اختصاص داده برای درآمد بیشتر چوب حراج به تمام لحظات آنتن خود زده است و رسما بساط قمار پهن کرده است.

بیشتر بخوانید: نظر سازی برای حذف برنامه ریزی شده فردوسی‌پور از صدا و سیما؟

جدی‌ترین و معتبرترین برنامه‌های صدا و سیما مثل به خانه بر می‌گردیم تبدیل شده به صحنه تبلیغ کالاهای درجه چند داخلی و واراداتی و از داروی رشد مجدد مو تا وسایل لاغری را روی آنتن زنده تبلیغ می‌کند.

از سوی دیگر شما با اندکی هزینه می‌توانید بلیت حضور در انواع برنامه‌های صدا و سیما را بخرید، حال فرقی نمی‌کند این برنامه یک برنامه دست چندم در شبکه آموزش باشد یا برنامه‌ای مثل خندوانه با بیننده میلیونی!

صدا و سیما حامی کلاهبردان و مافیای کنکور!

اما زوال دامنه دار صدا و سیما به همین‌جا ختم نمی‌شود و رسانه ملی این روزها به بنگاه جاعلین، کلاهبرداران، مافیای کنکور و در مجموع آدم‌های بی کیفیت تبدیل شده است.

یک روز کسی خود را دکتر و مهندس معرفی می‌کند و مدعی ابداع ماشین برقی و آبی می‌شود و رییس سازمان محیط زیست حمله می‌کند که چرا از او حمایت نمی‌شود؟ چند وقت بعد همین آدم به جرم دروغ گویی و کلاه‌برداری دستگیر می‌شود.

بیشتر بخوانید: رازهایی از زندگی اولین رئیس صدا و سیما پس از انقلاب؛ مردی که به ترور امام خمینی متهم شد

کانال آموزش که باید تریبون آموزش صدا و سیما باشد رسما به بنگاه تبلیغاتی معلم‌ها و موسسات مختلف کنکور تبدیل شده و شیوه‌های عجیب و غریب تدریس کنکور را ترویج می‌کند. این در حالی است که همین معلم‌های کنکور در دیگر شبکه‌ها هم حضور دارند و برای جذاب‌‎تر کردن برنامه خود از هیچ اقدام عجیب و غریبی خود داری نمی‌کنند.

مشکل اساسی بعدی اما حضور ویروس گونه ستاره مربع‌های گوناگون در برنامه‌های مختلف صدا و سیما است که از جام جهانی تا حالا خورشید حضور بی بدیلی دارند و امپراطوری مشخص خود را در رسانه ملی دارند.

اخبار مرتبط

icon news

حسن روحانی بالاخره جلوی زیاده خواهی صدا و سیما ایستاد

به نظر می‌رسد اقدام روحانی در مشروط کردن بودجه صدا و سیما واقعا از معدود تصمیمات درست...

مطهری: اگر صدا و سیما پیشنهاد پمپئو برای مصاحبه را بپذیرد خوب است!

علی مطهریاظهار کرد: صداوسیما نباید درخواست پمپئو برای گفتگو را رد کند. اگر یک خبرنگار...

موسوی لاری: اظهارات سردار نظری در باره دستور من برای «ورود به کوی دانشگاه و برخورد با دانشجویان» کذب است

 وزیر کشور دولت اصلاحات  به رئیس سازمان صدا و سیما نامه نوشت و نسبت به سخنان سردار نظ...

تعریف و تمجید ربیعی از صدا و سیما

علی ربیعی در نشست خبری امروز با لحنی خاص به تعریف و تمجید صدا و سیما پرداخت.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news