اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه
شنبه 26 مرداد 1398
20 آذر 1397 20 آذر 1397
15:08 15:08

وزیر خارجه ترکیه: از سازمان ملل درخواست کرده‌ایم تحقیق درباره قتل خاشقچی را آغاز کند

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت: از سازمان ملل درخواست کرده‌ایم تحقیقات درباره قتل خاشقچی را آغاز کند و انتظار داریم عربستان در این رابطه با ما همکاری کند.
گوترش و چاووش‌اوغلو

به گزارش سلام نو، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه بعد از برگزاری پنجمین جلسه گروه اصلاحات با حضور برات آلبایراک، وزیر خزانه داری، عبدالحمید گل، وزیر دادگستری  درباره‌ی پرونده خاشقجی گفت: درخواست‌ها برای تحقیقات بین المللی وجود دارد و ما سرگرم مذاکره با سازمان ملل در این رابطه هستیم. انتظار داریم عربستان همکاری بیشتری داشته باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر نتایج به دست آمده از تحقیقات ترکیه مورد بررسی دادستانی استانبول قرار گرفته است. ما این نتایج تحقیقات و مدارک را با عربستان سعودی در میان گذاشتیم اما از سوی ریاض هیچ گونه همکاری مشاهده نکردیم. این در حالی است که هیچ مشکلی با عربستان نداریم.

وی ادامه داد: یکی از موارد مورد اختلاف استرداد مظنونان پرونده خاشقجی بود اما ریاض آن را رد کرد. اکنون سوال این است که چرا آنها نمی‌خواهند. اگر دبیرکل سازمان ملل درخواست رسمی خود را دراین باره ارائه کند شورای امنیت سازمان ملل نیز باید این درخواست را تایید کند.

وزیر خارجه ترکیه درباره‌ وضعیت شمال سوریه گفت: ما خواهان برقراری ثبات در شمال سوریه هستیم. بعد از منبج همکاری‌های ما در شرق فرات نیز ادامه خواهد داشت. اگر هدف آمریکا آموزش یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه باشد این اقدام "کاملا اشتباه " است. این مساله خیانتی به منطقه است نمی‌توانیم این مساله را نادیده بگیریم.

چاووش‌اوغلو در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اعتراضات اخیر در فرانسه گفت: ما با اغتشاش گری مخالف هستیم اما از سوی دیگر مخالف استفاده از زور علیه معترضان هستیم. با این حال امنیت اروپا برای ما مهم است و ما می‌خواهیم هر چه سریعتر این مساله به پایان برسد.

او در ادامه اظهاراتش درباره‌ احتمال توافق سفر مردم ترکیه به اروپا بدون اخذ روادید گفت: حق مردم ترکیه است که بدون ویزا به کشورهای اروپایی بروند. تلاش‌ها در این زمینه ادامه دارد. انتظارات ما از اتحادیه اروپا درباره‌ ترورریسم و مبارزه با آن کاملا مشخص و روشن است./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

پافشاری عربستان بر جنگ یمن به نابودی خودش می انجامد

عضو ارشد جنبش انصارالله اظهار کرد که پافشاری عربستان بر جنگ در یمن ممکن است به قیمت ح...

نمایندگان پارلمان دولت هادی خواهان اخراج امارات از یمن شدند

شماری از اعضای پارلمان دولت فراری یمن ضمن انتقاد از عربستان و مسئولیت آن در حوادث اخی...

میدان نفتی «الشیبه» عربستان در آتش پهپادهای یمن سوخت/ عملیات پهپادی عظیم مقاومت

نیروهای مقاومت یمن با ترتیب دادن یک عملیات پهپادی عظیم موفق شدند تا یک میدان نفتی بزر...

یمن با موشک بالستیک عربستان را هدف قرار داد

یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد هفت فروند موشک "زلزال ـ ۱" به محل تجم...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news