اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه 05 خرداد 1398
07 اسفند 1397
10:28

پشت پرده استعفای ظریف / چه کسی وزیر امور خارجه می‌شود؟

در این میان برخی معتقدند با توجه به تصمیمات اخیر نظام احتمال حضور حسین امیرعبدالهیان در وزارت خارجه بیش از دیگران است. او هم به لاریجانی نزدیک است، هم مورد علاقه طیف موسوم به انقلاب است و هم سابقه همکاری با علی اکبر صالحی را در وزارت خارجه دارد که باعث می‌شود گزینه مناسبی برای تغییر مسیر وزارت خارجه باشد.

سلام نو – سرویس سیاسی: شب گذشته در حالی که عموما مردم مشغول تبریک گفتن روز مادر بودند و زیاد به اخبار سیاسی و اجتماعی توجهی نداشتند، یک پست اینستاگرامی از سوی وزیر خارجه ایران چشم‌ها را به خود دوخت، پستی که خبر از استعفای محمد جواد ظریف از مقام وزرات امور خارجه جمهوری اسلامی می‌داد.

ظریف در صفحه ی اینستاگرام خود نوشت: از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولین محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی ها و کوتاهی ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می خواهم.

رایزنی‌ها برای بازگشت ظریف آغاز شد

در همین راستا یک منبع اگاه از عدم استعفای رسمی وزیر خارجه و آغاز رایزنی ها برای ادامه کار ظریف خبر داد.

این منبع آگاه به «انتخاب» گفت: متن منتشره از سوی وزیر امور خارجه متنی غیر رسمی است و به لحاظ قانونی هنوز استعفایی به رئیس جمهور تقدیم نشده است.

وی تاکید کرد: آنچه در برخی ملاقاتهای دیروز موجب رنجش وزیر خارجه شد، ناشی از نوعی ناهماهنگی های اجرایی است و ظریف بعنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نماینده اقتدار و عظمت ایران است.

وی اضافه کرد: پس از انتشار پست اینستاگرامی دکتر ظریف تلاش ها و رایزنی ها برای مدیریت مشکل پیش آمده آغاز شده است که امیدواریم هر چه سریعتر به نتیجه برسد.

بیشتر بخوانید : هنوز خبری از پذیرفتن استعفای او نیست

آیا ظریف فقط برای یک عکس استعفا داد؟

پرسش این است که آیا استعفای ظریف واقعا فقط به خاطر یک عکس و یک مورد ناهمانگی است یا پای مسائل بیشتری در میان است؟ آنچه که به نظر می‌رسد این است که استعفای وزیر به خاطر عدول جایگاه وزارت خارجه در مناسبات بین المللی ایران است.

نکته‌ای که در موضع‌گیری بعدی ظریف در واکنش به استعفای دیپلمات‌ها نیز به چشم می‌خورد. ساعاتی پس از استعفای ظریف یک منبع آگاه در وزارت خارجه،جمع کثیری از مدیران ستادی و نیز سفرا و دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در تدارک استعفا از سمت های خود در صورت قطعی شدن استعفا ‌ظریف هستند.

بیشتر بخوانید: بلایی که سر محمد خاتمی آوردیم سر جوادظریف نیاوریم / ظریف آخرین سد ایران در برابر هجوم دیپلماتیک ایران است

این خبر با واکنش ظریف رو به رو شد و او خطاب به همکارانش نوشت: " تاکید بنده به همه برادران و خواهران عزیز در وزارت خارجه و نمایندگی‌ها این است که با کمال صلابت وظایف خود در دفاع از کشور را دنبال کنند و از چنین اقداماتی بشدت پرهیز کنند.

برای بنده خدمت در کنار شما افتخار بود و امیدوارم استعفای بنده تلنگری برای بازگشت وزارت امور خارجه به جایگاه قانونی اش در روابط خارجی باشد. از همه شما ممنونم. "

همین متن چند خطی نشان می‌دهد کاسه صبر ظریف از جهت فشارهایی که به او وارد شده و خطوط موازی که در سیاست خارجی کشور دنبال شده لبریز گشته و آقای وزیر ترجیح داده به جای ادامه کار در این وضعیت با استعفای خود و ایجاد یک شوک وزارت خارجه را به جایگاه اصلی خود بازگرداند.

چه کسی وزیر امور خارجه می‌شود؟

با توجه به اصرار ظریف به استعفا گمانه‌زنی‌ها درباره وزیر آینده امور خارجه آغاز شده است. سه گزینه اصلی که نامشان بیش‌تر از بقیه به چشم می‌آید عباس عراقچی دیپلمات برجسته و دست راست او در وزارت خارجه، محمود واعظی، رییس دفتر روحانی و دیپلمات پیشین و حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی و معاون سابق وزیر خارجه است.

در این میان برخی معتقدند با توجه به تصمیمات اخیر نظام احتمال حضور حسین امیرعبدالهیان در وزارت خارجه بیش از دیگران است. او هم به لاریجانی نزدیک است، هم مورد علاقه طیف موسوم به انقلاب است و هم سابقه همکاری با علی اکبر صالحی را در وزارت خارجه دارد که باعث می‌شود گزینه مناسبی برای تغییر مسیر وزارت خارجه باشد.

اخبار مرتبط

ماجرای سفر شینزوآبه به تهران چیست؟

سخنگوی وزارت خارجه  در مورد سفر شینزوآبه به تهران توضیحاتی ارائه داد.

پیام توئیتری واعظی درباره انتخاب سخنگوی دولت

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور در توییتر خود توضیحاتی را در مورد انتخاب سخنگوی دولت داد.  

ظریف: قادریم به تنهایی نیازهای کشورمان را بر طررف کنیم

وزیر امرو خارجه کشورمان اظهار کرد: ما یک کشور بسیار ثروتمند هستیم و قادریم نیازهای خو...

دیدگاه خود را بنویسید