اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398
07 اسفند 1397
12:10

وزیر دفاع: از دوران دفاع مقدس تجربه های بسیاری اندوخته ایم

وزیر دفاع پایمردی و ایستادگی‌را از ویژگی‌های مهندسی در دوران مقدس دانست و ادامه داد: در دوران دفاع مقدس از نظر مهندسی دفاعی بسیار تجربه اندوختیم و پیشرفت کردیم و به علم و تجارب ارزشمندی دست پیدا کردیم.
وزیر دفاع

به گزارش سلام نو، امیر سرتیپ امیر حاتمی در همایش مهندسان دفاعی وزارت دفاع اظهار کرد: ‌تاریخ کشور ما مملو از فراز و فرود از بلایای طبیعی تا انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و حوادث گوناگون درعرصه های مختلف بوده است که در تمامی این دوران نقش مهندسی نیروهای مسلح بی نظیر است.

وزیر دفاع از انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس به عنوان فراز های پرافتخار جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و گفت: در دوران دفاع مقدس افراد بسیاری مجاهدت و ایثار کردند که یکی از پرتلاش ترین افراد در این دوران مهندسان جنگ تحمیلی بودند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح توضیح داد: در عملیات های آفندی، پدافندی، پاتک های دشمن، عبور از آب های خروشان و ساخت استحکامات، سنگر سازان بی سنگر که همان مهندسان بودند، نقش برجسته ای ایفا کردند.

امیر حاتمی عنوان کرد: دوران دفاع مقدس نیازمند کار شبانه روزی و طاقت فرسا بود که در آن دوران مهندسان دفاعی با از خود گذشتگی ایستادگی کردند و توانستند برای جمهوری اسلامی ایران پیروزی و سربلندی بیافرینند.

وی پایمردی و ایستادگی‌را از ویژگی‌های مهندسی در دوران مقدس دانست و ادامه داد: در دوران دفاع مقدس از نظر مهندسی دفاعی بسیار تجربه اندوختیم و پیشرفت کردیم  و به علم و تجارب ارزشمندی دست پیدا کردیم.

وزیر دفاع کار جهادی و خالص، ابتکار و نوآوری، پیش رونده و پیش برندگی مهندسین در دوران جنگ، مشارکت خالصانه و صمیمانه و مدیریت دانش و پژوهش را را از مهمترین مولفه های مهندسین جنگ عنوان کرد و گفت: این شاخص ها باید به عنوان الگوی کاری و رفتاری نسل های جوان و مهندسان آینده باز تعریف و سرلوحه شود.

امیر حاتمی دفاع مقدس را یک‌گنجینه تمام نشدنی خطاب کرد و گفت: باید از تجربیات و علوم به دست آمده در دوران دفاع مقدس به خوبی استفاده کنیم؛ پس از دوران دفاع مقدس نیز ما شاهد جنگ‌ها و حوادث متعددی در منطقه بودیم که می توان از تجربه آنها نیز برای عملکرد بهترحوزه مهندسی استفاده کرد.

وی بحث پژوهش های مهندسی را حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: باید جنگ‌های بعد از دفاع مقدس را نیز از منظر مهندسی دفاعی مورد مطالعه قرار دهیم و خود را در تجربه های دفاع مقدس متوقف نکنیم.

وزیر دفاع افزود: ما پس از دوران دفاع مقدس با نوع جدیدی از تهدید ها همچون عملیات های تروریستی و انتحاری و افزایش شدت و حجم انفجار های متعارف و نیمه متعارف در زمینه مهندسی دفاعی روبه رو شدیم که بایستی تمهیدات لازم برای مقابله با این تهدیدات در عرصه مهندسی پیش بینی شود.

وزیر دفاع موضوع ساخت و ساز ها را یک مطالبه جدی دانست و گفت: از مهندسی نیروهای مسلح توقع است که پیش رو باشند و در زمینه کیفیت، زمان و قیمت، بهترین‌ عملکرد را ارائه دهند.

وی تأیید کرد: کلیه اقدامات نیروهای مسلح در حوزه مهندسی و اجرای  پروژه ها و ساختمان های احداث شده باید به گونه ای باشد که  عملکرد نیروهای مسلح  را در کشور الگو و برجسته  ساخته و به یادگار برای نسل های آینده باقی بگذارد.

امیر حاتمی بحث املاک و مبارزه با زمین خواری، پاکسازی میادین مین، مولد سازی منابع، صرفه جویی در مصرف انرژی، حفظ محیط زیست و پژوهش را از مهترین مطالبات و انتظارات از معاونت مهندسی وزارت دفاع بر شمرد و در موضوع پاکسازی میادین مین گفت: هرچه جلوتر می رویم تحمل مردم‌ در مقابل حوادث ناشی از مین کمتر می شود؛ پاکسازی مطلق میادین مین امکان پذیر نیست اما مردم از ما توقع دارند که بهترین‌عملکرد را در این زمینه داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد: باید بحث صرفه جویی در انرژی و حفظ محیط زیست را همواره مورد توجه قرار دهیم و به صورتی جدی در این عرصه ها عمل کنیم./ایسنا

اخبار مرتبط

وزیر دفاع:تنگناهای اقتصادی حاصل از تحریم ها را با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت

وزیر دفاع اظهار کرد: امروز در شرایطی هستیم که در مقایسه با دوران دفاع مقدس از منظر سر...

امیر حاتمی: مقامات کشوری و لشکری، رایزنی‌های بیشتری در جهت تأمین منافع ایران و عراق انجام دهند

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: برای تحکیم ثبات و امنیت در منطقه هزینه‌های فرا...

وزیر دفاع با همتای صربستانی خود دیدار کرد

 امیر سرتیپ حاتمی در حاشیه کنفرانس امنیتی مسکو، با وزیر دفاع صربستان دیدار و پیرامون ...

دیدگاه خود را بنویسید