اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه 02 فروردین 1398
09 اسفند 1397
16:30

توسعه روابط تهران و ایروان

نخست وزیر عربستان می گوید: هر مشکلاتی که پیش می آید باید در جو دوستی و همسایگی آن را برطرف کنیم و باید به گونه ای رفتار کنیم که منافع یکدیگر حفظ شود.

به گزارش سلام نو، نیکول پاشینیان روز پنجشنبه در بازدید از میدان نقش جهان اصفهان در پاسخ به سوالی مبنی بر پیش بینی روابط دو کشور در آینده افزود: البته در روابط خود باید طوری جلو برویم که منافع یکدیگر حفظ شود.
وی تصریح کرد: همچنین در همکاری و روابط با کشورهای ثالث هم باید اینگونه رفتار کنیم و منافع یکدیگر حفظ و ضرر و آسیب نبیند.
نخست وزیر ارمنستان تاکید کرد: هر مشکلاتی که پیش می آید باید در جو دوستی و همسایگی آن را برطرف کنیم.
وی یادآور شد: برنامه های مشترک خود را با استاندار بررسی کردیم و فکر می کنم که سفر به اصفهان ادامه موفقیت در سفر رسمی ماست.
نخست وزیر ارمنستان هدف اصلی از سفر به اصفهان را دیدار و ملاقات با جامعه ارامنه ذکر کرد.
وی همچنین در جمع خبرنگاران، اصفهان را نمودی از فرهنگ و تاریخ ایران دانست و گفت: هر کس به اصفهان سفر نکند نمی تواند از فرهنگ و تاریخ ایران چیزی بفهمد.
پاشینیان یادآور شد: این دومین بار است که به اصفهان سفر می کنم و دفعه قبل در سال 2004 با گروهی از خبرنگاران به این شهر تاریخی سفر کردم.
وی با ابراز خرسندی از اینکه فرصت برای سفر مجدد به اصفهان برای او فراهم شد، افزود: امیدوارم دوباره بتوانم به اصفهان سفر کنم.
نخست وزیر ارمنستان، اصفهان را یک مرکز تاریخی و فرهنگی دانست که جامعه عظیمی از ارامنه در این شهر زندیگی می کنند و به نوعی تاریخ آنها به یکدیگر وصل شده است.
نخست وزیر ارمنستان امروز در بدو ورود به فرودگاه اصفهان از سوی عباس رضایی استاندار و 'سیپان کاشجیان' اسقف اعظم و پیشوای دینی ارامنه اصفهان و جنوب ایران مورد استقبال قرار گرفت.
دیدار و گفت و گو با استاندار، بازدید از آثار تاریخی و گردشگری کلانشهر اصفهان، دیدار با جامعه ارامنه و جنوب ایران در ورزشگاه آرارات، بازدید از کلیسای وانک و دیدار و گفت و گو با اسقف اعظم جامعه ارامنه اصفهان و جنوب ایران از جمله برنامه های نخست وزیر ارمنستان در اصفهان اعلام شد.
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و بیش از سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز با کشورهای ترکیه ، گرجستان ، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.
این کشور حوزه قفقاز جنوبی به دلیل هم مرز بودن با کشورمان از اهمیت ویژه ای در مراودات اقتصادی برخوردار بوده و پلی میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اورآسیا محسوب می شود.
جمعیت ارامنه ساکن در اصفهان حدود هفت هزار نفر است که بیشتر آنها ساکن شهرستان اصفهان هستند./ایرنااخبار مرتبط

بحران تجارت میان ایران و ترکیه

در سال ۲۰۱۸ میزان تجارت دوجانبه ایران و ترکیه به ۹.۳ میلیارد دلار رسید که طی ۹ سال گذ...

عربستان به دنبال یک جنگ ایدئولوژیک با ایران است

بن سلمان وقتی در منطقه قراردادهای کلان می بندد، به عنوان مثال به پاکستان قول یک پالای...

باید اختلافات را کنار بگذارید تا مشکلات حل شود

 آیت الله سید محمد علوی گرگانی گفت:  دشمن در اطراف ما منتظر است تا ما با اختلافات خود...

عدم دخالت ایران در عملیات ترکیه علیه پ ک ک

یک منبع اگاه در ستادکل نیروهای مسلح گفت: در عملیاتی که ترکیه علیه پ.ک.ک انجام داده اس...

دیدگاه خود را بنویسید