اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 25 شهریور 1398
12 اسفند 1397 12 اسفند 1397
15:16 15:16
سلام نو بررسی می‌کند؛

قانونی که لاریجانی، مطهری و پزشکیان را از مجلس حذف می‌کند / قالیباف و جلیلی بهارستان را فتح می‌کنند؟

در صورت تصویب این قانون در شورای نگهبان دوره آینده مجلس می‌تواند دوره ریاست چهره‌ای چون محمد باقر قالیباف یا سعید جلیلی بر پارلمان باشد، اتفاقی که باید صبر کرد و تماشا کرد.

سلام نو سرویس سیاسی: مدتی است که ماجرای ساماندهی انتخابات‌ها در ایران به دغدغه نمایندگان مجلس شورای اسلامی بدل شده، به خصوص بحث انتخابات مجلس و سامان دادن حوزه‌ها انتخاباتی در آن که به دغدغه نمایندگان و عموم فعالین سیاسی بدل شده است.

در این زمینه امروز نمایندگان مجلس با تصویب یک ماده قانونی انتخابات مجلس شورای اسلامی بعدی را تبدیل به انتخاباتی استانی کردند و در گام‌ بعد تایید کردند که احزاب نمایندگان را برای انتخابات معرفی کنند. در سومین اقدام امروز نیز نمایندگان پارلمان تصویب کردند که یک نفر بیش از سه دوره متوالی نمی‌تواند در بهارستان حضور داشته باشند.

در ماده قانونی مرتبط با استانی شدن انتخابات، مقرر شد یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده ۷ مکرر به قانون انتخابات مجلس الحاق شود:

«حوزه انتخابیه در انتخابات مجلس، محدوده جغرافیایی هر استان است. هر یک از استان‌ها به عنوان حوزه انتخابیه اصلی و حوزه‌های انتخابیه موجود درواقع در آن استان، موضوع قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس، حوزه انتخابیه فرعی محسوب می‌شوند و مناطق تابع حوزه انتخابیه موجود به عنوان حوزه انتخابیه تابعه فرعی شناخته می‌شوند.»

بعد از این در تبصره 2 نیز تصویب شد که«در صورتی که محدوده جغرافیایی حوزه‌های انتخابیه فرعی در دو استان همجوار واقع گردد یا شهرستان‌هایی که در یک استان واقع شده و جمعیت بیشتری دارد، به عنوان حوزه انتخابیه فرعی جدید محسوب می‌شوند و نماینده به استانی که حوزه اخیر در آن قرار دارد، تعلق خواهد داشت. شهرستان یا شهرستان‌هایی که در استان دیگر واقع هستند، به نزدیک‌ترین حوزه انتخابیه فرعی به تشخیص وزارت کشور، الحاق می‌شوند».  در ماده سوم این قانون حوزه اقلیت‌های دینی مستثنی شد.

نگرانی اصلی درباره این قانون به جایی بر می‌گردد که رقابت‌های انتخاباتی در برخی حوزه‌های انتخاباتی در کشور ما متاثر از مناسبات قومی، قبیله‌ای و فامیلی است و تغییر شکل انتخابات در این وضعیت می‌تواند به گسترش شکاف‌‌های قومیتی بیانجامد.

انتخابات حزبی: خیر یا شر؟

اما مسئله مهم‌تری که مجلس به آن ورود کرد معرفی نامزدهای انتخابات مجلس توسط احزاب رسمی کشور بود که در ظاهر بهترین قانون مصوب مربوط به انتخابات مجلس بود.

ماده ۴ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را با ۱۴۰ رأی موافق، ۸۴ رأی مخالف و پنج رأی ممتنع از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر تصویب کردند.

نمایندگان در این ماده مقرر کردند: ثبت‌نام داوطلبان از طریق فهرستی که احزاب یا گروه‌ها و تشکل‌های قانونی ارائه می‌کنند یا به صورت منفرد انجام می‌شود، رأی به فهرست‌های انتخاباتی مطابق تشریفات مقرر در این قانون صورت گیرد.

نمایندگان همچنین تصویب کردند: مقصود از احزاب و گروه‌های سیاسی در این قانون احزاب موضوع بند ۱ ماده ۱ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی مصوب سال ۹۵ مجمع تشخیص مصلحت نظام و کلیه تشکل‌ها و گروه‌های قانونی رسمی می‌باشد».

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده ۵ این طرح را برای بررسی بیشتر به کمیسیون شورا‌های مجلس ارجاع دادند. در این ماده آمده است: احزاب و گروه‌های سیاسی می‌توانند پس از تأیید صلاحیت داوطلبان و حداقل تا ۴۸ ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی نامزدها، فهرست انتخاباتی خود را تنظیم و به هیأت اجرایی مرکزی یا هیأت اجرایی استان حسب مورد اعلام کنند.

فهرست‌ها باید به صورت استانی و کامل ارائه شده و برای هر حوزه انتخابیه فرعی، به تعداد کرسی‌های آن حوزه در مجلس، داوطلب معرفی شود.

در تبصره ۱ این ماده آمده است: احزاب مکلف هستند در هنگام ارائه فهرست، موافقت کتبی داوطلبان مبنی بر عضویت در فهرست را ارائه کنند. نام هیچ داوطلبی نباید در بیش از یک فهرست درج شود.

خداحافظی با لاریجانی، مطهری و پزشکیان

مسئله اصلی درباره مشارکت احزاب در انتخابات مجلس به این شکل این که اولا حزب فعال و واقعی در ایران بسیار کم و دوم هم اینکه احتمال دارد برخی احزاب در ازای دریافت وجه هر کسی را به عنوان کاندیدای حزبی معرفی کنند.

اقدام آخر مجلس هم این بود که از حضور نمایندگان در مجلس برای بیش از سه دوره متوالی جلوگیر کند تا به این ترتیب 34 چهره مجلس فعلی از جمله علی لاریجانی، علی مطهری، محمدرضا تابش، مسعود پزشکیان و کاظم جلالی از حضور در دوره بعد مجلس محروم شدند. برخی معتقدند تصویب این قانون به خالی شدن مجلس از تجربه و توان مدیریتی منجر می‌شود.

در صورت تصویب این قانون در شورای نگهبان دوره آینده مجلس می‌تواند دوره ریاست چهره‌ای چون محمد باقر قالیباف یا سعید جلیلی بر پارلمان باشد، اتفاقی که باید صبر کرد و تماشا کرد.

اخبار مرتبط

icon news

قانون «مدیریت بحران کشور» از سوی رییس جمهور ابلاغ شد

قانون مدیریت بحران کشور توسط رئیس جمهور برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ شد.

زنگنه در صحن علنی مجلس

وزیر نفت وارد صحن علنی مجلس شد.

بررسی شدن طرح تشکیل وزارت تجارت و بازرگانی در مجلس

 در جلسه علنی امروز، نمایندگان طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی را بررسی می کنن...

مجلس بررسی می‌کند؛ تشکیل استان آذربایجان مرزی

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی لوایح پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news