اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 10 اسفند 1398
12 اسفند 1397 12 اسفند 1397
18:20 18:20

وضعیت مطلوب شاخص توسعه انسانی در کشور

در کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد که ایران از نظر شاخص توسعه انسانی جزو ۷ کشور برتر در جهان است.
محیط دانشگاه

به گزارش سلام نو، در دویست و هشتادمین جلسه کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش تدوین شده تحت عنوان "سرمایه انسانی" ارائه و روند انباشت سرمایه در کشورمان در مقایسه با سایر کشورها بررسی شد.

در این گزارش ضمن اشاره به این موضوع که کشورمان از نظر رشد شاخص توسعه انسانی جزو ۷ کشور برتر در جهان است، توجه به این ظرفیت به منظور شکوفایی قابلیت‌های کشور نیز مورد تاکید قرار گرفت.

در ادامه این گزارش با اشاره به بیانیه "گام دوم انقلاب" مقام معظم رهبری «مدظله العالی» و ویژگی‌های نیروی انسانی کشور، عنوان شد باید توجه بیشتری به مقوله ظرفیت‌های اجتماعی کشور صورت گیرد.

در این گزارش همچنین تأکید شد متوسط نرخ بقا برای بزرگسالان در منطقه برابر با ۹۰ درصد و برای ایران ۹۲ درصد است و همچنین متوسط شاخص سرمایه انسانی در منطقه غرب آسیا ۰.۵۶ واحد و در کشور ۰.۵۹ واحد است.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه این گزارش اعضای کمیسیون به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن شامل "برنامه‌ریزی‌های جدی در هدایت تحصیلی مبتنی بر آشنایی با نیازهای جامعه و بازار کار"، "تدوین شاخص‌های بلندمدت در حوزه علم و فناوری و رصد دائم آن"، "تعیین چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌روی آموزش عالی"، "کیفیت بخشی به شاخص‌های مدیریتی"، " ارتقای ویژگی‌های اجتماعی و شخصیتی "، "سازگارسازی مدیریت شهری کشور با شاخص‌های جهانی علم و فناوری"، "توجه به خانواده در برنامه‌ریزی‌های شهری و تقویت بینش اجتماعی" و "احصاء شاخص‌های سرمایه انسانی کشور" است./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

تصمیم قریب الوقوع رحیم پور ازغدی درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی

حسن رحیم پور ازغدی از تصمیم تازه‌اش درباره عدم حضور در شورای عالی انقلاب فرهنگی سخن گ...

شورای عالی انقلاب فرهنگی مشاجره روحانی و ازغدی را تکذیب کرد

اطلاعیه‌ای از سوی اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فر...

تصاویری از برگزاری جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی  به ریاست حسن روحانی برگزار شد.

لاریجانی: باید از تصمیم‌گیری در مورد حقوق مردم در اتاق‌های دربسته پرهیز شود

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باید از برگزاری این جلسات در اتاق های دربسته که وجه انت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news