اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 26 تیر 1398
12 اسفند 1397 12 اسفند 1397
18:20 18:20

وضعیت مطلوب شاخص توسعه انسانی در کشور

در کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد که ایران از نظر شاخص توسعه انسانی جزو ۷ کشور برتر در جهان است.
محیط دانشگاه

به گزارش سلام نو، در دویست و هشتادمین جلسه کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش تدوین شده تحت عنوان "سرمایه انسانی" ارائه و روند انباشت سرمایه در کشورمان در مقایسه با سایر کشورها بررسی شد.

در این گزارش ضمن اشاره به این موضوع که کشورمان از نظر رشد شاخص توسعه انسانی جزو ۷ کشور برتر در جهان است، توجه به این ظرفیت به منظور شکوفایی قابلیت‌های کشور نیز مورد تاکید قرار گرفت.

در ادامه این گزارش با اشاره به بیانیه "گام دوم انقلاب" مقام معظم رهبری «مدظله العالی» و ویژگی‌های نیروی انسانی کشور، عنوان شد باید توجه بیشتری به مقوله ظرفیت‌های اجتماعی کشور صورت گیرد.

در این گزارش همچنین تأکید شد متوسط نرخ بقا برای بزرگسالان در منطقه برابر با ۹۰ درصد و برای ایران ۹۲ درصد است و همچنین متوسط شاخص سرمایه انسانی در منطقه غرب آسیا ۰.۵۶ واحد و در کشور ۰.۵۹ واحد است.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه این گزارش اعضای کمیسیون به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن شامل "برنامه‌ریزی‌های جدی در هدایت تحصیلی مبتنی بر آشنایی با نیازهای جامعه و بازار کار"، "تدوین شاخص‌های بلندمدت در حوزه علم و فناوری و رصد دائم آن"، "تعیین چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌روی آموزش عالی"، "کیفیت بخشی به شاخص‌های مدیریتی"، " ارتقای ویژگی‌های اجتماعی و شخصیتی "، "سازگارسازی مدیریت شهری کشور با شاخص‌های جهانی علم و فناوری"، "توجه به خانواده در برنامه‌ریزی‌های شهری و تقویت بینش اجتماعی" و "احصاء شاخص‌های سرمایه انسانی کشور" است./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

تصاویری از برگزاری جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی  به ریاست حسن روحانی برگزار شد.

لاریجانی: باید از تصمیم‌گیری در مورد حقوق مردم در اتاق‌های دربسته پرهیز شود

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باید از برگزاری این جلسات در اتاق های دربسته که وجه انت...

عده‌ای می‌خواهند ذهن مردم را دوقطبی کنند/ شورای عالی انقلاب فرهنگی به حادثه دانشگاه تهران رسیدگی کند

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی از حادثه دانشگاه تهران انتقاد کرد و خواستار رس...

پیام تسلیت شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی درگذشت هموطنان در حادثه سیل

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور پیامی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه جار...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news