اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 26 شهریور 1398
14 اسفند 1397 14 اسفند 1397
11:09 11:09

اتهام خیانت؛ راهکار مخالفان FATF برای حذف رقبا

به نظر می‌رسد اصولگرایان باید تذکری جدی به چهره‌های رادیکال خود بدهند و یادآوری کنند که چنین خائن خطاب کردن مخالفین دست آوردی جز دست آورد سیاه نمایی دوران انتخابات یعنی بی اعتمادی مردم ندارد.

سلام نو سرویس سیاسی: این روزها که بحث پالرمو، FATFو لوایح مرتبط با پولشویی در هر جایی مطرح می‌شود مسئله خیانت به کشور هم به شکلی جدی مورد بحث قرار می‌گیرد و بخشی از مخالفین تصویب لوایح مرتبط با FATF حامیان این لوایح به شکلی جدی خیانت‌کار خطاب می‌کنند.

کار به جایی رسید که اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در نهایت به این مسئله واکنش نشان داد و در دو توییت نوشت:

"وقتی اقتصاد ایران دچار مشکل جدی می شود که ارتباط آن با اقتصاد دنیا قطع شود. ممکن است که طراحی آمریکایی‌ها این باشد که ارتباط  اقتصاد ایران با اقتصاد دنیا قطع شود، اما طراحی ما نباید این باشد. همه هم و غم ما باید این باشد که اقتصاد ما با اقتصاد دنیا در تعامل باشد.

این چه حرفی است که اگر کسی از تصویب لوایح چهارگانه FATF مربوط به اقدامات مالی حمایت کند، عده ای او را متهم به خیانت می‌کنند؟!

اگر بر روی تصویب لوایح اصرار می شود بر اساس نیاز کشور است اما در عین حال باید دغدغه های مربوط به این لوایح را هم در جای خود مورد توجه قرار داد."

خیانت؛ کلیدواژه مخالفین

از جمله مطالبی که تصویب لوایح مرتبط با FATF را خیانت بار توصیف کرده مطلب تحت عنوان " اگر هنوز FATF را خیانت نمی‌دانید این گزارش را بخوانید" که در تاریخ 14 مهر 1397 در سایت مشرق نوشته شده است.

مشرق در این گزارش "پیوستن به FATF و پذیرفتن دستورات این سازمان مافیایی" را خیانت به کشور می‌داند و معتقد است بزک کنندگان این لوایح با وعده‌هایی چون تسهیل مبادلات بانکی می‌خواهند این لوایح خیانت بار و استعماری را به تصویب رسانند. مشرق در نهایت خطاب به نمایندگان مجلس می‌نویسد: لازم و ضروری است تا نمایندگان مجلس هوشیارانه اقدام کرده و لوایح استعماری را از دستور کار خارج کنند.

اما این تنها نمونه این چنین گزارش‌هایی نیست و در چنین مواقعی نام کیهان همیشه در صدر لیست‌ها قرار دارد. کیهان در تاریخ 2 مهر1397 گزارشی تحت عنوان"تصویب FATF خیانت به خون شهدای اهواز" منشر کرد و تصویب لوایح مرتبط با پولشویی را خیانات به شهدای حادثه تروریستی اهواز دانست.

کیهان در بخشی از گزارش خود می‌نویسد:

رئیس مجلس و وزرای خارجه و اطلاعات به همراه برخی از نمایندگان مجلس همزمان با اقدام تروریستی اهواز، جلسه ویژه ای با موضوع FATF برگزار کردند. تصویب FATF خیانت به خون شهدای اهواز است. لازم و ضروری است که نمایندگان مجلس به جای برگزاری نشست ویژه برای تسریع در تصویب لوایح مرتبط با FATF، در اعتراض به جنایت مزدوران دولت های صحنه گردان FATF لوایح مرتبط را از دستور خارج کنند.

آیا جلیلی هم مثل اصلاح طلبان خائن است؟

کیهان، مشرق و رسانه‌های زنجیره‌ای هم‌سو با آنان در حالی تصویب لوایح مرتبط با FATF را خیانت بار می‌دانند که انگار فراموش کرده‌اند، سعید جلیلی در سال 88 و زمانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی بود در مکاتبات متعدد با دولت، وزارت اقتصاد را به تعامل بیشتر با FATF و رعایت توصیه های این نهاد «مکلف» کرد.

آن‌چنان که علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت نخست حسن روحانی هم به نمایندگان مجلس گفت درباره تعامل با FATF، صورت جلسات و مکاتبات متعددی دراین باره بین دولت و شورای امنیت ملی وقت برای تقویت همکاری با این گروه وجود دارد؛ از جمله این مکاتبات، نامه وزیر اقتصاد وقت به رئیس این گروه است که ضمن گزارش اقدامات ایران ازجمله راه اندازی واحد اطلاعات مالی(FIU)، تعهد اجرای توصیه های FATF و تعهد اخذ تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان درخصوص «قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم(CFT)»– یکی دیگر از دو الزام اصلی FATF- را ارائه می کند!

اخیرا نیز بنا بر گفته خبرآنلاین مشخص شده که که ابراهیم رییسی در زمانی تصدی ریاست سازمان بازرسی کل کشور در راس هیاتی در نشست کنوانسین پالرمو که در شهر پالرموِ ایتالیا برگزار شده بود،حضور یافت و در جریان مذاکرات این کنوانسیون قرار گرفت و این طور نیست که لوایح مرتبط با پولشویی ساخته و پرداخت دست اصلاح‌طلبان باشد و همه از آن بی‌خبر! با این اوصاف آیا رییسی و جلیلی هم در این خیانات با بزرک کنندگان اصلاح طلب FATF هم دست هستند؟

به سادگی هم‌دیگر را خائن خطاب نکنیم!

به نظر می‌رسد مشرق، کیهان و دیگر روزنامه‌ها زنجیره‌ای این جریان باید توجه کنند که کلمه خائن معنا و مفهومی سنگین دارد که چنین استفاده‌های دست و دل‌بازانه‌ای از آن تنها به تهی شدن آن از معنا و البته ساده خائن خطاب کردن هم کمک می‌کند!

چنین رویکردی نه تنها باعث می‌شود رقبای سیاسی یک‌دیگر را به سادگی خائن خطاب کنند بلکه باعث بی‌اعتباری مسئولین ارشد نظام در بین افکار عمومی می‌شود.

مردم از خود می‌پرسند که چگونه چند تن از وزرا، معاونین رییس جمهور، طیف گسترده‌‌ای از نمایندگان مجلس و برخی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام از هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب در حال خیانت به کشور و چوب حراج زدن به استقلال آن، آن‌هم در چهل سالگی انقلاب هستند؟

به نظر می‌رسد اصولگرایان باید تذکری جدی به چهره‌های رادیکال خود بدهند و یادآوری کنند که چنین خائن خطاب کردن مخالفین دست آوردی جز دست آورد سیاه نمایی دوران انتخابات یعنی بی اعتمادی مردم ندارد.

اخبار مرتبط

icon news

اصلاح‌طلبان لیست مستقل بدهند/ نگران تندروها نیستم/ روز به روز تعداد اصولگراهای معتدل بیشتر می‌شود

محمد سلامتی دوست و هم‌حزبی بهزاد نبوی و آخرین دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی یکی...

مقام معظم رهبری یک متفکر برجسته در جهان معاصر است

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود:  اوایل انقلاب فکر می‌کردم کسی جایگزین شهید مطهری ن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news