اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 25 شهریور 1398
14 اسفند 1397 14 اسفند 1397
19:10 19:10

پیام تسلیت روحانی در پی درگذشت حجت‌الاسلام صالحی خوانساری

رئیس جمهور زی پیامی درگذشت حجت‌الاسلام صالحی خوانساری را تسلیت گفت.

به گزارش سلام نو، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این پیام تسلیت اظهار داشت: درگذشت سخنور توانا و دین‌باور، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمرتضی صالحی خوانساری، موجب تأثر و تألم شد.
رییس جمهوری در این پیام تسلیت تصریح کرد: این عالم پرهیزگار و خطیب مبارز که در دوران نهضت امام خمینی(ره) با سخنرانی‌های تأثیرگذار به تبلیغ و ترویج ارزش‌های دینی و انقلابی اهتمام ورزید، پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در کنار تبیین و تبلیغ ارزش‌ها و آرمان‌ها، در عرصه‌های مختلف خدمت‌گزاری، از جمله نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیز منشأ آثار و خدمات فراوانی شد.
روحانی این ضایعه را به حوزه‌های علمیه، جامعه وعاظ و بویژه بیت مکرم ایشان تسلیت گفت و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم، علّو درجات و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسألت کرد.
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام صالحی خوانساری خطیب دهه‌های گذشته تهران، نماینده یک دوره مجلس شورای اسلامی، مسوول بعثه آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی و از پایه‌گذاران کمیته‌های انقلاب اسلامی به دلیل عارضه بیماری سرطان و تحمل یک دوره درمان، صبح امروز درگذشت.
مرحوم حجت‌الاسلام سیدمرتضی صالحی خوانساری، منبری مطرح و از کمیل‌خوانان کشور، متولد سال 1318 شمسی در شهر خوانسار بود.
وی در سن 14 سالگی و در سال 1333 هجری شمسی، پس از اتمام دروس ابتدایی، به حوزه علمیه خوانسار که (مطابق با تاریخ موجود، به همت خانم مریم بیگم صفوی همسر شاه طهماسب صفوی ساخته شده)، وارد شد و تحت نظر آیت الله مرحوم حاج حسین علوی خوانساری، دروس پایه و مقدمات را گذراند.
صالحی خوانساری پس از اتمام مقدمات، برای ادامه تحصیل به قم آمد؛ ولی ضرورت زندگی وی را به تهران کشاند و در مدرسه مرحوم آیت الله مجتهدی ادامه تحصیل داد تا در کنار تحصیل، تدریس نیز داشته و تقریباً اکثر کتاب‌هایی را که خوانده، تدریس کند.
وی، فقه و اصول را نزد استاد حاج شیخ حسین کنی (استاد مرحوم آیت الله مهدوی کنی)، خارج فقه و اصول را به مدت 7 سال محضر آیت الله میرزا علی آقا فلسفی و فلسفه را نزد استاد سید رضا صدر گذراند.
این روحانی که از سن 20 سالگی منبر می‌رفته و در داخل و خارج از کشور به تبلیغ دینی مشغول بوده در سن 23 سالگی توسط ساواک بازداشت شد و بعد از آن، به هر منبری که می‌رفت، گزارش آن به ساواک می‌رسید که نتیجه این گزارش‌ها یا دستگیری، یا احضار بود.
راه اندازی کمیته انقلاب اسلامی ایران همراه با مرحوم آیت الله مهدوی کنی، فرماندهی کمیته تهران، نماینده امام(ره) و مسئول عقیدتی سیاسی شهربانی کشور، مسئول جذب، گزینش و استخدام روحانیون سراسر کشور در نیروی انتظامی و یک دوره نمایندگی در مجلس شورای اسلامی، از مسئولیت‌های او در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود./ایرنااخبار مرتبط

icon news

حمله پناهیان به روحانی ؛ رییس جمهور چرا اصرار به مذاکره با دشمن دارد!

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان در سخنرانی دیشب خود به انتقاد از رییس جمهور پرداخت و سی...

لاریجانی درگذشت اسدالله عسگراولادی را تسلیت گفت

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت اسدالله عسگراولادی را تسلیت گفت ...

تشکیل جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا

صبح امروز جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور حسن روحانی، علی لاریجانی و سیدابراه...

رییس جمهور در جلسه هیات دولت چه گفت؟ +فیلم

حسن روحانی رییس جمهور کشورمان در جلسه هیات دولت به مناسبت هفته دولت به همه تبریک گفت.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news