اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه 04 خرداد 1398
15 اسفند 1397
16:10

نباید جوانگرایی را بد تفسیر کنیم

آیت الله مکارم شیرازی گفت: جوانان در منطق اسلام از اهمیت بالایی برخوردارند؛برخی از افراد معنای جوانگرایی را درست نفهمیدند.

توهین به شورای عالی حوزه، توهین به مراجع و رهبری است/ برخی از افراد معنای جوانگرایی را درست نفهمیدند

به گزارش سلام نو، آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه که در مسجد اعظم برگزار شد اظهار داشت: شنیده شده است که در بعضی از جلسات، برخی از افراد کم اطلاع یا بی اطلاع به شورای عالی حوزه اهانت کردند؛ توجه داشته باشید شورای عالی حوزه منتخب مراجع و رهبری است؛ اگر کسی به آنها اهانتی کرده و مطلب خلافی بگوید، به مراجع و رهبر بزرگوار انقلاب توهین کرده است؛ چراکه ایشان حضور تمام اعضا را امضا کرده است.

وی ابراز داشت: امام راحل فرمودند: کسانی که به مراجع اهانت کنند، از ولایت خدا خارج می شوند و داخل ولایت شیطان می شوند؛ کسانی که این سخنان را می گویند باید مراقب باشند.

این مرجع تقلید با بیان این مطلب که این روزها صحبت های زیادی از جوانگرایی است، خاطرنشان ساخت: معنای جوانگرایی را خیلی ها نمی دانند؛ جوانگرایی به این معنا نیست که پست کلیدی را  به جوان بی تجربه یا کم تجربه بدهیم؛ منظور این است که اول مدیریت های کوچکتر را به جوانان داده تا تجربه پیدا کنند و در ادامه برای مدیریت های بالاتر آماده شوند.

این استاد برجسته حوزه تصریح کرد: جوانان در منطق اسلام از اهمیت بالایی برخوردارند؛ اما نباید جوانگرایی را بد تفسیر کنیم.

وی در ابتدای درس به روایتی از نبی مکرم اسلام (ص) اشاره کرد و گفت: حضرت در این حدیث فرمودند: «ألا اخبرکم بایسر العباده و اهونها علی البدن، الصمت و حسن الخلق/ می خواهید شما را بعبادتی که از همه عبادت ها بر بدن آسانتر است خبر دهم؟ سکوت و نیک خویی».

این مرجع تقلید اظهار داشت: منظور از سکوت، فضول الکلام است که همان حرف های اضافه است و حسن خلق و نیک خویی هم خوشرفتاری با مردم است.

این استاد برجسته حوزه ابراز داشتند: منظور از سکوت، سکوت از مسائل لغو و آلوده به گناه است؛ و الا امر به معروف و نهی از منکر بسیار هم خوب است؛ کسی نیاید این حدیث را بهانه کرده و بگوید که در همه موارد باید سکوت کرد.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان ساخت: برخی از علمای اخلاق بیان کرده اند که ۲۰ گناه با زبان انجام می شود؛ اما ما در مطالعاتی که داشتیم، به ۳۰ گناه رسیده ایم که با زبان انجام می شود./ایلنا

اخبار مرتبط

واکنش آیت‌الله مکارم به ترانه ساسی مانکن

یک مرجع تقلید گفت: اینکه سرودی سخیف در مدارس خوانده شود و همه با هم برقصند، مشخص می‌ش...

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: دست های مافیایی وحشتناکی در کار است

آیت الله مکارم شیرازیتصریح کرد:  رئیس قوه قضائیه می خواهیم آستین بالا بزند و با دو چی...

آیت‌الله مکارم شیرازی: برخی می گویند چون فساد زیاد شده نمی توان کاری کرد؛ این تفکر غلط است

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: لاش کنید محیط دانشگاه اسلامی باشد، با صداقت، تواضع و عمل و...

آیا محدودسازی دوره نمایندگی منجر به جوان‌گرایی می‌شود؟

یک فعال سیاسی با بیان اینکه نمی‌توان به صورت قاطعی گفت که تصمیم مجلس برای محدودسازی د...

دیدگاه خود را بنویسید