اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 26 شهریور 1398
15 اسفند 1397 15 اسفند 1397
18:50 18:50

منسوخ شدن سیستم انزواطلبی در نظام اقتصادی - مالی

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: تمامی نظام باید یکصدا شوند تا هرچه بیشتر و همه جانبه روابط ایران با نظام بین المللی بیشتر شود.

به گزارش سلام نو ، لعیا جنیدی روز چهارشنبه در همایش ' استاندارهای بانکداری بین اللمللی و آثار عدم تطبیق نظام بانکی با آنها ' در دانشگاه مازندران افزود : متاسفانه در کشور بخصوص در سال های اخیر تمامی مسائل به دلایل خاصی سیاسی می شوند که نه تنها منافعی برای کشور ندارند، بلکه منجر به اشتباه رفتن مسیر دستیابی به حقوق مردم می شود.
وی با بیان اینکه لوایح چهارگانه ای از سوی دولت برای رعایت استانداردهای بین المللی بانکداری پیشنهاد شده است، گفت : در این لوایح هیچ کس در برای مردم مخفی و غیر مسئول نیست و همه چیز باید در شفاف ترین حالت برای مردم نمایش داده شود.
معاون رییس جمهوری تاکید کرد : اساس لوایحی همچون اف ای تی اف و سی اف تی شفاف سازی سیستم بانکداری کشور بر اساس نظام بین المللی و مشخص کردن منبع ، مقصد و علت جا به جایی پول است.
وی افزود : هدف دولت نیز از اجرا و پیوستن به این لوایح شفاف سازی مشکلاتی همچون پولشویی و جرائم نوظهور و حتی قاچاق مواد مخدر است که گریبانگیر کشور ماست و به اتفاق برخی از آنها در قوانین اساسی و حقوقی کشور نیز آمده است.
جنبدی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی خود از قربانیان جرایم نوظهور است ، گفت : اما متاسفانه این دو لایحه به علاوه لایحه پالرمو که اساس حقوقی و اقتصادی دارند به شکلی نابجا از طرق مختلف و با اهداف مختلف سیاسی شدند.
وی افزود : معاهده مقابله با تامین مالی تروریسم یا سی اف تی و لایحه مربوط به الحاق ایران به معاهده مقابله با جرائم سازمان یافته بین المللی معروف به پالرمو ، معاهداتی هستند که همه کشورها شامل حدود 190 کشور در آنها عضوند و تنها ایران و چند کشور بی نام و نشان در آن عضویت ندارند که اساسا اقتصادی ندارند یا فاقد دولت هستند.
** بازگشت غیرممکن به دوره قاجار
معاون حقوقی رئیس جمهوری ایجاد روابط موثر با نظام بین الملل بخصوص در بخش اقتصادی را ضرورتی انکاناپذیر دانست و گفت : نمی توان اقتصاد کشور را به دوران صرافیگری عصر قاجاریه بازگرداند و باید هرچه بیشتر وارد نظام های مالی بین المللی شد.
وی افزود : امروز سیستم بانکی ما از جانب تحریم های ثانویه ای که نامشروع و بر خلاف قوانین بین المللی و به صورت یکجانبه از سوی آمریکا بر ما تحمیل شده ، در فشار است.
جنیدی گفت : با وجود مخالفت بخش قابل توجهی از جامعه بین الملل با تحریم های ثانویه آمریکا ، این تحریم ها به روابط بانکی ما در حوزه بین المللی صدمه زده و باعث شده در انتقال وجوه با مشکل رو به رو باشیم.
وی با تاکید بر این نکته که صادرات و واردات جز از طریق ارتباط با سیستم بانکداری بین المللی ممکن نیست ، افزود : مگر می شود به سیستم صرافی برگشت؟ یا مگر سیستم صرافی دنیا بدون ارتباط با سیستم بانکداری قابلیت فعالیت دارد؟
معاون رئیس جمهوری همچنین با بیان این که بخش دیگر مشکل مالی کشور در ارتباط ما با سیستم بانکداری بین المللی مساله استانداردهاست، توضیح داد : واقعیت این است که امروز در دنیای به هم پیوسته ای زندگی می کنیم که نمی توان بدون ارتباط با دنیای بیرون و در انزوا فعالیت کرد و توسعه یافت.
وی با اشاره به این که تصور انزوا در شرایط امروز بسیار دشوار و نا محتمل است ، افزود : برخی اعتقاد دارند می توان با بستن درهای کشور ، مشکلات را برطرف کرد که این اعتقاد نه علمی است و نه عملا امکان پذیر است.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه هدف آمریکا فلج کردن سیستم بانکی و پس از آن اقتصاد ایران است ، گفت : نباید خودمان نیز این فرصت را برای آمریکا ایجاد کنیم تا به هدفش که انزوای مالی و اقتصادی و سپس سیاسی ایران است برسد.
وی تاکید کرد : تمامی نظام باید یکصدا شوند تا هرچه بیشتر و همه جانبه روابط ایران با نظام بین المللی بیشتر شود تا دست آمریکا برای اعمال فشار بر ایران و مردم کشور بسته بماند./ایرنادیدگاه خود را بنویسید

icon news