اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه 04 خرداد 1398
15 اسفند 1397
16:56

عمار حکیم خواهان همکاری ایران و قدرت‌ها دیگر خاورمیانه شد

عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی همکاری عراق، ایران، ترکیه، عربستان و مصر را برای حل بحران‌های منطقه‌ای خواستار شد.
عمار حکیم

رهبر جریان حکمت ملی همکاری عراق، ایران، ترکیه، عربستان و مصر را برای حل مسائل منطقه چاره ساز خواند و تاکید کرد که این کشورها می‌توانند مرکز ثقل منطقه باشند.

به گزارش سلام نو، عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی و رهبر ائتلاف اصلاح و سازندگی با حضور در نشست «انجمن سلیمانیه» که با حضور رئیس جمهور و چهره‌های سیاسی عراق و منطقه در دانشگاه آمریکایی سلیمانیه برگزار شد به پرسش‌های مجری برنامه پاسخ داد.

وی تأکید کرد: عراق ۲۰۱۸ در بسیاری ابعاد با عراق ۲۰۰۳ از لحاظ جمعیتی، اجتماعی، اولویت‌ها و آمال فرق دارد، در عراق نسل متفاوتی برآمده که دغدغه‌های دوران بعث را ندارد و باید به این نسل نزدیک شد و با آنان تعامل داشت.

حکیم افزود: شکست داعش هم تغییراتی در مطالبات مردم ایجاد کرده است به خصوص که معمولاً در جوامع پساجنگ سطح مطالبات بالاست و مسئله خدمات به اولویت اصلی کشور تبدیل می‌شود.

رهبر جریان حکمت ملی تأکید کرد که انتقال مسالمت آمیز قدرت که در عراق رخ داده، مسئله کم سابقه‌ای در منطقه است ضمن آنکه ائتلاف‌های سیاسی شکل گرفته دیگر فرقه‌ای نیست و از تنوع داخلی بسیاری برخوردار هستند و می‌توان امیدوار بود که در انتخابات ۲۰۲۰ به جای ده‌ها لیست انتخاباتی دو تشکل بزرگ انتخاباتی داشته باشیم که نمایندگانی از همه طیف‌های ملت را داشته باشد.

وی این تحولات را مایه خوشبینی دانست و تأکید کرد: یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌ها، درک کشورهای منطقه از واقعیت‌های عراق است چنان که کشورهایی در منطقه که با هم اختلاف دارند هم می‌خواهند با عراق همکاری کنند. وی در این ارتباط افزود: منافع عراق این نیست که با کسی درگیری داشته باشد و به محورها نپیوندد.

حکیم پیشنهاد همکاری کشورهای عراق، ایران، ترکیه، عربستان و مصر را برای حل مسائل منطقه مطرح و تاکید کرد که این کشورها می‌توانند مرکز ثقل منطقه باشند.

به گفته رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی، عراق در قلب مردم کشورهای عربی، ایران و ترکیه و مردم کرد است و ثبات در عراق ثبات در همه منطقه محسوب می‌شود. او افزود که برای ثبات باید دولت قدرتمند، اثرگذار و مستقل در عراق شکل بگیرد و این سه مولفه با هم عراق را باثبات می‌کند.

وی گفت: توده‌های مردم و نسل تازه فرصت تازه‌ای به دولت و نیروهای سیاسی داده‌اند و نیروهای سیاسی هم شخصیتی مستقل را برای نخست وزیری انتخاب کرده‌اند و به او تا حد زیادی آزادی عمل برای انتخاب داده‌اند.

حکیم تأکید کرد: دولت کنونی عراق تاحد زیادی مستقل است و این بی‌سابقه است و فضای تازه‌ای شکل گرفته است، همه منتظرند ببینند که این دولت آیا می‌تواند مشکلاتشان را حل کند یا نه؟ اولین چالش و آزمون موضوع برق و آب در تابستان آینده خواهد بود، همه منتظرند که دولت را در این عرصه امتحان کنند و اگر موفق عمل کرد نوبت به مسائل بعدی می‌رسد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در پاسخ به این پرسش که فعالیت یکپارچه‌ای برای پیگیری مطالبات مردم از سوی ائتلاف‌های سیاسی نمی‌بینیم گفت: ائتلاف‌های سیاسی چیز تازه ای در کشور است و رفع اختلافات داخلی کار ساده ای نیست.

وی افزود: ما چند چالش را پشت سر گذاشته‌ایم ائتلاف‌های فرقه‌ای، تمایل جامعه برای تسریع در تشکیل دولت، در دل این فشارها، نباید انتظار داشت که همه خواسته‌ها یکباره عملی شود و همه در سطح مطلوب عمل کنند.

حکیم تأکید کرد: پس از ایجاد سازوکارهای فعالیت، باید ببینیم که می‌خواهیم چه کنیم و اولویت و چالش‌های پیش روی ما کدام است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تفاوت نگاه ائتلاف اصلاح و سازندگی با نگاه ائتلاف بناء به موضوع حشد الشعبی و نگرانی‌ها درباره آینده این گروه به عنوان یک گروه مستقل مسلح گفت: در هر حال، کشور نهادهای امنیتی مشخصی دارد و مهم این است که این نیروها همه زیر نظر یک ستاد باشد و از یک فرمانده که فرمانده کل نیروهای مسلح است دستور بگیرند و اینکه مسئولیت‌ها و اختیارات نهادهای سیاسی از نهادهای نظامی باید دقیقاً تفکیک و مشخص شود.

اخبار مرتبط

عراق باید برای کاهش تنش میان آمریکا و ایران تلاش کند

عمار حکیم، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق گفت تنش میان آمریکا و ایران امنیت و ثبات ...

دانایی فر: آمریکایی ها برنامه ای در عراق ندارند

سفیر سابق ایران در عراق افزود:  دست ایران در برابر آمریکا بسته نیست .

بهترین دوست ما در منطقه عراق است که منافع ملی خود را به ما ترجیح می‌دهد!

کواکبیان اظهار کرد: هم اکنون بهترین دوست ما در منطقه عراق است که اگر احساس کند منافع ...

تکذیب خبر ارسال پیام آیت الله سیستانی به رهبران عراق درباره ایران

نماینده سابق نجف در پارلمان عراق افزود:  دیدارش با رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس پارل...

دیدگاه خود را بنویسید