اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه 02 فروردین 1398
17 اسفند 1397
08:20

فقط ۲۰ تا ۳۰ نماینده تجربه کافی برای کار قانونگذاری دارند

یک عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: از یک طرف از لزوم جوان‌گرایی گفته می‌شود و از طرف دیگر استانی شدن انتخابات را مطرح می‌کنند. صدر تا ذیل این قانون تناقض دارد.

حمیدرضا ترقی

به گزارش سلام نو، حمیدرضا ترقی  با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر ممنوعیت کاندیداتوری برای نمایندگانی که سه دوره متوالی در مجلس حضور داشته‌اند، اظهار کرد: این قانون مانند قانون منع بکارگیری بازنشستگان دارای نقاط ضعف بوده و جامع‌نگری ندارد. تعداد نمایندگانی که تجربه کافی برای کار قانونگذاری داشته و به قانون اساسی و قوانین جاری کشور و همچنین خلاءها و کمبودهای قانونی آشنایی داشته باشند، زیاد نیست. شاید ۲۰ تا ۳۰ نماینده دارای چنین ویژگی‌هایی بوده و درباره مسائل مجلس نظر کارشناسی داشته باشند.

این فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: برای اینکه نماینده‌ای اطلاعات کافی درباره روند کاری مجلس و شیوه قانونگذاری پیدا کرده و به اصطلاح در مجلس جا بیفتد، حداقل به یک دوره حضور در مجلس نیاز دارد، بنابراین حذف نمایندگان باتجربه منجر به افت توان کارشناسی مجلس شده و لطمات جبران‌ناپذیری به نظام قانونگذاری در مجلس وارد می‌کند.

ترقی با اشاره به اینکه طبق قانون اساسی انتخاب رئیس جمهور برای سه دوره متوالی منع قانونی دارد، بیان کرد: در قانون اساسی چنین محدودیتی برای نمایندگان مجلس وجود ندارد و مصوبه مجلس به معنای ایجاد محدودیت برای حق انتخاب مردم است. ممکن است مردم نماینده‌ای را مناسب دانسته و مرتب او را انتخاب کنند و این مصوبه مجلس مانعی برای حق انتخاب مردم خواهد بود.

این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه اگر جوانگرایی مدنظر نمایندگان مجلس بود نباید استانی شدن انتخابات را مصوب می‌کردند، افزود: مفهوم استانی شدن انتخابات یعنی کسی که سابقه دارد، به عنوان چهره در استان معرفی شده و شناخت کاملی از او وجود دارد می‌تواند انتخاب شود. جوان ۳۵ ساله که تاکنون مطرح نبوده است، نمی‌تواند در انتخابات استانی رأی بیاورد.

وی در پایان گفت: از یک طرف از لزوم جوان‌گرایی گفته می‌شود و از طرف دیگر استانی شدن انتخابات را مطرح می‌کنند. صدر تا ذیل این قانون تناقض دارد. این مصوبه موجب کاهش کارآمدی مجلس شورای اسلامی می‌شود./ایسنا

اخبار مرتبط

شرکت‌های شستا متعلق به بخش خصوصی است

عضو فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی  گفت: دولت می‌تواند به عنوان یک تیم کارشناسی به...

فلاحت‌پیشه: ما انتظار داشتیم که رئیس جمهور زودتر از این به عراق سفر کند

رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مبادلات مرزی ایران و عراق به یک سری توا...

نماینده سقز: در جنگ اقتصادی مردم جان می‌دهند شما کجای کارزار هستید؟

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس گفت: بیکاری، بی‌پولی، گرانی و تورم لحظه به لحظه رمق م...

شاهد یک بی اخلاقی در جامعه هستیم

یک عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت: ما از ارزش‌ها دور شده ایم و باید به سوی رشد شعور معنو...

دیدگاه خود را بنویسید