اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه 04 خرداد 1398
18 اسفند 1397
11:46

ضرورت و کارکرد انرژی به عنوان یک مقوله مهم و حساس در صنعت دفاعی

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: انرژی، پیشران کلیدی هر کشور در دستیابی به قله‌‌‌های رفیع علمی و حوزه دفاع و امنیت آن کشور است.

توسعه سامانه‌‌‌‌های دفاعی پیشرفته نیازمند توسعه متناسب در حوزه انرژی است

به گزارش سلام نو، امیر سرتیپ امیر حاتمی در مراسم افتتاح بزرگترین واحد صنعتی و معدنی مکانیزه تولید سرب کشور و فاز اول اکتشاف و بهره‌‌‌برداری از معدن مس طرود و نوسازی قدیمی‌‌‌ترین صنعت ذوب مس کشور، با بیان اینکه امروزه توسعه و پیشرفت اقتصادی و صنعتی جوامع نوین به انرژی و تأمین پایدار منابع قابل اطمینان آن وابسته است، گفت: انرژی، پیشران کلیدی هر کشور در دستیابی به قله‌‌‌های رفیع علمی و حوزه دفاع و امنیت آن کشور است.

وی با بیان ضرورت و کارکرد انرژی به عنوان یک مقوله مهم و حساس در صنعت دفاعی اظهار داشت: توسعه و پیشرفت روزافزون سامانه‌‌‌‌های دفاعی پیشرفته موشکی، هوایی، دریایی و زمینی با رویکرد هوشمندسازی و شبکه‌‌‌‌‌سازی نیازمند توسعه متناسب در حوزه انرژی است.

وزیر دفاع با اشاره به افتتاح بزرگترین واحد صنعتی ومعدنی مکانیزه تولید سرب کشور و فاز اول اکتشاف و بهره‌‌‌‌برداری از معدن مس طرود و نوسازی قدیمی‌‌‌ترین صنعت ذوب مس کشور در سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع تصریح کرد: به ثمر رسیدن این پروژه‌‌‌‌های عظیم حاصل یک حرکت جهادی و و کار بزرگی بود که متخصصین تلاشگر مجتمع صنعتی و معدنی فجر سازمان توان با موفقیت به انجام رساندند.

حاتمی با اشاره به ظرفیت مجمتع صنعتی جدید که با انتقال صنایع و امکانات عظیم صنعتی از تهران به گرمسار انجام شد، خاطرنشان کرد: این مکان با ایجاد ظرفیت بازیافت سالیانه حدود پنج میلیون دستگاه انواع باتری‌‌‌های فرسوده وسایل نقلیه، مطابق با آخرین استانداردهای زیست محیطی داخلی و بین‌‌‌المللی است.

وی با اشاره به افتتاح معدن سرب و مس و کارخانه فرآوری کنسانتره معدنی که در منطقه شاهرود به صورت ویدئو کنفرانس مورد بهره‌‌‌برداری رسمی قرار گرفت، ابراز داشت: این مجتمع قادر است تا ۶۰ هزار تن انواع آلیاژ های سربی و ۱۰ هزار تن مس کاتد با درجه صادراتی از مواد اولیه معدنی و مواد ثانویه را تولید کند.

وزیر دفاع با اشاره به اینکه اجرای این طرح عظیم با اتکا به منابع و درآمدهای داخلی و تسهیلات موجود انجام شده است، بیان کرد: در این طرح علاوه بر صرفه‌‌‌جوئی در هزینه‌‌‌ها تمامی تمهیدات زیست‌‌‌‌محیطی و HSE منطبق با آخرین استانداردهای جهانی برای حفظ منابع طبیعی آب و خاک و کارکنان اندیشیده شده است.

حاتمی با بیان اینکه یکی از اهداف این طرح تبدیل مواد معدنی و جلوگیری از خام فروشی مواد اولیه است، یادآور شد: مجتمع صنعتی معدنی فجر۲ قادر است هفت هزار تن پرک و گرانول پلی پروپیلن از جلد باتری و پنج هزار تن پودر سولفات سدیم از لجن اسیدی باتری برای اولین بار در ایران را به بهره‌‌برداری برساند.

وی با اشاره به اجرای این طرح صنعتی در کشور عنوان کرد: بومی‌‌‌سازی، طراحی و ساخت کوره‌‌‌‌های گردان ذوب سرب و مس، کسب دانش فنی و تولید سرب خالص به روش هیدرومتالوژی الکترولیز برای اولین بار در ایران و غرب آسیا، کسب دانش فنی و بومی‌‌‌سازی اجرای سیستم فرآوری کنسانتره مس به صورت پیوسته کامل برای اولین بار در ایران از مهمترین نتایج عملیاتی شدن این پروژه عظیم ملی در سازمان توان وزارت دفاع است.

وزیر دفاع در پایان، از متخصصان و کارکنان سازمان توان وزارت دفاع که با همت و کار جهادی در سخت‌‌ترین شرایط پای اهداف بزرگ ملی ایستادند، تقدیر به عمل آورد./ایلنا

اخبار مرتبط

وزیر دفاع:تنگناهای اقتصادی حاصل از تحریم ها را با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت

وزیر دفاع اظهار کرد: امروز در شرایطی هستیم که در مقایسه با دوران دفاع مقدس از منظر سر...

امیر حاتمی: مقامات کشوری و لشکری، رایزنی‌های بیشتری در جهت تأمین منافع ایران و عراق انجام دهند

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: برای تحکیم ثبات و امنیت در منطقه هزینه‌های فرا...

وزیر دفاع با همتای صربستانی خود دیدار کرد

 امیر سرتیپ حاتمی در حاشیه کنفرانس امنیتی مسکو، با وزیر دفاع صربستان دیدار و پیرامون ...

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیشروترین سازمان در مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیاست

وزیر دفاع گفت: زمان آن فرارسیده که نیروهای تروریست فرماندهی مرکزی آمریکا که دستشان به...

دیدگاه خود را بنویسید