اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 26 شهریور 1398
19 اسفند 1397 19 اسفند 1397
10:10 10:10

میرزایی‌نیکو: می‌توانیم به سمتی برویم که یک مجلس نظیر مجمع تشخیص داشته باشیم

یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: در زمان‌های گذشته یک مجلس به عنوان مجلس سنا وجود داشت و فردی که سه دوره در مجلس بود خود به خود سناتور محسوب می‌شد. از نظر بنده افرادی که دارای سه دوره تجربه نمایندگی هستند این قابلیت را دارند که به مناصب خبرگی دست یابند.

قاسم میرزایی نیکو نماینده دماوند

به گزارش سلام نو، قاسم میرزایی نیکو  با اشاره به معایب و محاسن مصوبه مجلس مبنی بر ممنوعیت کاندیداتوری برای نمایندگی مجلس پس از سه دوره متوالی بیان کرد: از نظر بنده محاسن این مصوبه بیشتر از معایب آن است. نماینده‌ای که سه دوره متوالی در مجلس حضور داشته است عملاً هر چه که در توان داشته را به عرصه ظهور گذاشته و اقداماتی که در حد توانش بوده را انجام داده چراکه یک دهه مدت زمان کوتاهی نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: در سایر دستگاه‌های دولتی نیز یک بازه زمانی تعریف شده‌ای وجود دارد به عنوان مثال رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه نیز پس از دو دوره متوالی نمی‌توانند مجدداً کاندیدا شوند. مجموعه‌های کلان کشور نیز وضعیتی به این شکل دارند.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس تصریح کرد: بر اساس این مصوبه فردی که ۱۲ سال تجربه کسب کرده است در قانون گذاری کنار گذاشته می‌شود. در زمان‌های گذشته یک مجلس به عنوان مجلس سنا وجود داشت و فردی که سه دوره در مجلس بود خود به خود سناتور محسوب می‌شد. از نظر بنده افرادی که دارای سه دوره تجربه نمایندگی هستند این قابلیت را دارند که به مناصب خبرگی دست یابند.

این عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه تاکید کرد: از سوی دیگر ما می‌توانیم به سمتی برویم که یک مجلس نظیر مجمع تشخیص داشته باشیم و دامنه کاری مجلس گسترش یابد. اما از نظر بنده در دوره اول در طی دو سال نمایندگان با آئین نامه و مقررات آشنا می‌شود و سپس شروع به کار می‌کنند و بازه زمانی ۱۲ سال برای نشان دادن قابلیت‌ها کافی است.

میرزایی نیکو در ادامه گفت: افرادی که خود سه دوره نماینده مجلس هستند برای این تصویب این طرح پیش دستی کردند و با آن موافق هستند. بعید می دانم که این طرح مغایر با قانون اساسی باشد. قانون اساسی شکل و چگونگی برگزاری انتخابات را بر عهده مجلس و مصوبات آن گذاشته است و بعید می دانم که این مصوبه نیز با قانون اساسی مغایرت داشته باشد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته پیش در مصوبه ای کاندیداتوری افرادی که سه دوره متوالی نماینده مجلس بودند را در انتخابات مجلس ممنوع کردند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

چرا امثال پناهیان یک بار از شورای نگهبان مطالبه نمی‌کنند؟ / شفافیت یا فتح بهارستان؛ مسئله این است

علیرضا پناهیانی که امروز از دو قطبی سازی توسط دولت گله می‌کند چطور هم‌چنان با قدرت و ...

برخورد قاطع مجلس با مسئولان سیاسی که خانواده‌‌شان خارج از کشورند

مدیران و مسئولان سیاسی باید فورا اقدام به برگرداندن خانوا‌ده‌هایشان که در خارج از کشو...

اهم صحبت‌های موافقان و مخالفان مونسان چه بود؟

مجلس امروز شاهد صحبت‌های موافقان و مخالفان در مورد وزیر پیشنهادی برای وزارت میراث‌فره...

تقدیر از مونسان بخاطر حذف روادید چین و عمان

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در موضع موافقت با وزارت مونسان گفت:‌ اینکه گردشگران کشور...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news