اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه 02 فروردین 1398
19 اسفند 1397
18:03

تکلیف تولیت جدید آستان قدس چه می‌شود؟

بعد از انتصاب ابراهیم رییسی به ریاست قوه قضاییه، همه منتظرند تا ببینند پست قبلی ایشانرا چه کسی عهده دار می شود؟

هنوز فرد جدیدی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان جایگزین او معرفی نشده است.

پس از گمانه زنی های چند ماهه درباره انتصاب حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی» به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه، هفته گذشته آیت الله «صادق آملی لاریجانی» که چندیست به عنوان رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزیده شده، از رهبر انقلا درخواست کرد تا رئیس جدید دستگاه قضایی را بواسطه مسئولیت جدیدی که او پذیرفته، چند ماه زودتر از موعد مقرر معرفی کنند که بر همین اساس پنج شنبه هفته گذشته بالاخره حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی» به عنوان رئیس قوه قضائیه معرفی شد.

به گزارش «تابناک»، عصر 16 اسفند ماه، رهبر انقلاب با صدور حکمی رئیس جدید دستگاه قضایی را منصوب کردند و با تأکید بر لزوم تحول در قوه قضائیه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و کارآمدی حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولانی ایشان در قوه قضائیه و آشنایی کامل با همه زوایای آن، به عنوان دلایل این انتخاب یاد، و در ادامه هشت توصیه مهم خطاب به رئیس جدید قوه قضائیه بیان کردند.

چرا با انتخاب رئیسی برای ریاست دستگاه قضایی، تولیت جدید آستان قدس معرفی نشد؟

حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی» که طی روزهای گذشته سفری به عتبات عالیات داشته و پس از آن به محض ورود به تهران برای تجدید میثاق با آرمان های امام راحل به حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی رفت. در حالی کار خود را آغاز کرده است که همچنان عنوان تولیت آستان قدس رضوی را نیز بر عهده دارد و فرد جدیدی از سوی رهبر انقلاب به عنوان جایگزین او معرفی نشده است.

در صفحه توئیتر حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی» درج شده که ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی و تولیت آستان قدس رضوی. طبق اعلام روابط عمومی دستگاه قضایی، قرار است مراسم تکریم و معارفه رئیس جدید قوه قضائیه فردا دوشنبه 20 اسفند ماه برگزار شود، اما همچنان خبری از معرفی تولیت جدید آستان قدس رضوی و جایگزین حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی» در این جایگاه نیست.

شنیده ها حاکی از آن است که به احتمال فراوان تولیت جدید آستان قدس رضوی تا پایان سال 97 معرفی نخواهد شد. آنچنان که برخی خبرها حکایت دارد این موضوع به درخواست شخص حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی» صورت گرفته است و لذا به احتمال فراوان او این دو مسئولیت را به صورت همزمان تا اولین روز سال 98 بر عهده خواهد داشت.

گفته می شود که حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی» تا سفر رهبر انقلاب به مشهد مقدس و سخنرانی روز اول فرودین ایشان در جایگاه تولیت آستان قدس رضوی حاضر خواهد بود و پس از آن احتمالا این جایگاه را به حجت الاسلام «احمد مروی» معاون ارتباطات حوزوی دفتر رهبر انقلاب واگذار خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری در خانواده متدین در شهر مقدس مشهد متولد شده است. او پس از گذراندن دروس حوزوی از اواخر سال ۱۳۶۸ در دفتر مقام معظم رهبری مشغول فعالیت شده است و از همان آغاز دوران رهبری حضرت آیت خامنه ای به امر ایشان همکاری گسترده ای را در قسمت های مختلف دفتر رهبری شروع کرده است.

حجت الاسلام مروی درباره چگونگی آشنایی با رهبر انقلاب و همکاری با ایشان در مصاحبه ای چنین گفته است: من تقریباً از اواخر سال ۶۸ افتخار همکاری در دفتر مقام معظم رهبری را پیدا کردم؛ تقریباً حدود هشت، نه ماه که از دوره رهبری ایشان می گذشت. بنده در قم، مشغول درس و کارهای طلبگی ام بودم که به امر ایشان و با عنایت و نظر مبارک خود ایشان، این افتخار نصیب این حقیر شد که همکاری را در دفتر شروع کنم و در خدمت ایشان باشم. البته قبل از انقلاب هم، از دوره تقریباً نوجوانی خدمت ایشان در مشهد بودیم و ارادت داشتیم. در سخنرانی های ایشان در مسجد امام حسن، در مسجد کرامت و جلساتی که در منزلشان داشتند، خدمتشان می رسیدیم. ما از همان دوره تقریباً نوجوانی، ارادت به ایشان و ارتباط داشتیم. حتی یادم هست ایشان با مرحوم پدر و مرحوم اخوی ما آشنا بودند و گاهی منزل ما تشریف می آوردند و ارتباط، ارادت و آشنایی ما با ایشان به سال های تقریباً ۵۳-۵۲ برمی گردد، ولی ارتباط کاری مان از تقریباً اسفند یا بهمن ۶۸ شروع شد که اینجا در معاونت ارتباطات حوزه ای، در خدمت ایشان هستیم.

اخبار مرتبط

شرط مرخصی بقایی و مشایی در ایام نوروز

وکیل مدافع حمید بقایی اظهار کرد: علی‌رغم اینکه مرخصی ۱۵ روزه به آقایان بقایی و مشایی ...

قوه قضائیه با رانت خواران برخورد کند

یک نماینده مجلس دهم گفت: معشیت نیروهای مسلح با کمبود بودجه مواجه است باید اقدامات بیش...

بخشنامه رئیس قوه قضاییه در خصوص "اعطای مرخصی به زندانیان"

  رئیس قوه قضاییه بخشنامه "اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت فرارسیدن عید نوروز سال ۱...

تولیت جدید آستان قدس به چه کسی سپرده می‌شود؟

گفته می شود، حجت الاسلام والمسلمین «احمد مروی» معاون فعلی ارتباطات حوزوی دفتر مقام مع...

دیدگاه خود را بنویسید