اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 27 تیر 1398
19 اسفند 1397 19 اسفند 1397
22:17 22:17

جایگزین آیت‌الله مومن در شورای نگهبان کیست؟

جایگزین آیت الله مومن در شورای نگهبان هنوز مشخص نشده است.باید منتظر ماند تا مقام معظم رهبری جایگزین مرحوم مومن را مشخص کند.

چه کسی جایگزین آیت‌الله مومن در شورای نگهبان می‌شود؟

شورای نگهبان در سال جاری با تغییراتی روبرو شد؛ تغییراتی که ناشی از رحلت دو عضو فقیه این شورا بود، اگرچه آیت‎‌الله آملی لاریجانی به جمع فقهای شورای نگهبان پیوست اما جایگزین آیت الله مومن برای عضویت در شورا هنوز مشخص نشده است.

به گزارش سلام نو، شورای نگهبان دارای ترکیب دوگانه‌ای است، این نهاد، مجموعاً 12 عضو دارد که برای یک دوره شش ساله انتخاب می­شوند؛ نیمی از اعضای آن فقیه و نیمی دیگر حقوق‌دان هستند.

به موجب اصل 91 قانون اساسی انتخاب فقهای شورای نگهبان با مقام رهبری است و شش عضو حقوق­دان این شورا نیز با معرفی رئیس قوه قضاییه از سوی مجلس انتخاب می­‌شوند.

شورای نگهبان قانون اساسی که در دور اخیر خود از حضور فقهایی همچون آیت‌الله احمد جنتی، آیت‌الله محمد مومن، آیت‌الله محمد یزدی، آیت‌الله سیدمحمدرضا مدرسی یزدی، آیت‌الله مهدی شب زنده‌دار و آیت‌الله هاشمی شاهرودی بهره‌مند بود در پی رحلت آیت‌الله هاشمی شاهرودی و آیت‌الله مومن با تغییراتی روبرو شد.

در پی رحلت آیت الله هاشمی شاهرودی در سوم دی ماه سال جاری بود که رهبر معظم انقلاب چند روز بعد و در تاریخ نهم دی‌ماه در حکمی آیت الله صادق (آملی) لاریجانی را به عنوان عضو فقیه شورای نگهبان منصوب کردند .

شورای نگهبان کمی بعدتر و در اوایل اسفند ماه سال جاری با ضایعه رحلت دیگر عضو فقیه خود یعنی آیت الله مومن که مدت ها در بستر بیماری بود روبرو شد با این حال اما هنوز مقام معظم رهبری جایگزینی برای آیت الله مومن منصوب نکرده اند.

هم اکنون شورای نگهبان با پنج فقیه به کار خود ادامه می دهد. مشخص نشدن جایگزین آیت الله مومن مشکلی در برگزاری جلسات این شورا ایجاد نمی کند چرا که طبق ماده 14 آیین نامه داخلی شورای نگهبان جلسات‌ فقها با حضور چهار نفر رسمیت می‌یابد ولی‌ اخذ رأی‌ جز در موارد ضروری‌ و یا حصول‌ رأی‌ لازم‌ با حضور حداقل‌ پنج نفر خواهد بود که شورای نگهبان هم اکنون پنچ عضو فقیه را در عضویت خود دارد.

حال باید منتظر ماند تا مقام معظم رهبری به موجب اصل 91 قانون اساسی که انتخاب فقهای شورای نگهبان را به مقام رهبری واگذار کرده است جایگزین آیت الله مومن را منصوب کنند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

اعضای شورای نگهبان هرگز از سرزنش دشمنان و بدخواهان نگران نمی‌شوند

دبیر شورای نگهبان افزود:  از حُسن انتخاب رهبر انقلاب و از رئیس قوه قضائیه و نمایندگان...

ریش و قیچی انتخابات در دستان جنتی / دوستان آیت‌الله جنتی وارد شورای نگهبان شدند

به نظر می‌رسد آیت‌الله جنتی در آستانه انتخابات مجلس 98 توانست ترکیب شورای نگهبان را آ...

شورای نگهبان بدون مجلس جایگاهی نخواهد داشت

یک نامزد معرفی شده برای عضویت در حقوقدانان شورای نگهبان افزود: من نخواستم به خاطر اسم...

انتخابات امسال در راستای همان سیاست مقاومت مدنظر مقام معظم رهبری است

وزیر کشور افزود:  اگر بتوانیم در این دور مجلس انتخابات را عمدتا الکترونیکی انجام دهیم...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news