اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه 03 فروردین 1398
21 اسفند 1397
08:40

آمادگی ایران برای ورود به مناقشه قره باغ

سفر سابق ایران در جمهوری آذربایجان گفت: در صورت تمایل ارمنستان و آذربایجان، این آمادگی در ایران وجود دارد که به مناقشه قره باغ ورود کرده تا در جهت منافع ملی دو کشور به حل آن کمک کند.

ایران و آذربایجان

به گزارش سلام نو، محسن پاک‌آیین  در ارزیابی خود از سفر وزیر خارجه جمهوری آذربایجان به تهران، اظهار کرد: آذربایجان یکی از همسایگان مهم ایران است که در چارچوب توسعه سیاست‌های همسایگی و نگاه ما به شرق مورد توجه ایران در عرصه سیاست خارجی می‌باشد. سفرهای متعددی هم در ماه‌های گذشته بین دو کشور انجام شده و سفر وزیر خارجه این کشور با توجه به اشرافی که به  تمام  ابعاد روابط دارد، سفری مهم بوده و نشان می‌دهد طرفین به روابط راهبردی می‌اندیشند.

وی با بیان این‌که ‌این سفر در وهله نخست یک سفر سیاسی بود که نشان دهنده اعتماد متقابل بالای دو کشور است که در تمام ابعاد آمادگی همکاری با یکدیگر را دارند،‌ گفت:‌ از سوی دیگر طی هفته جاری نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در باکو برگزار می‌شود، به طور طبیعی محورهای این همکاری در دیدار وزرای امور خارجه و دیگر مقامات ایرانی از جمله رئیس جمهور با وزیر امور خارجه آذربایجان مطرح شده است.

این دیپلمات پیشین کشورمان همچنین بیان کرد: در بخش اقتصادی نیز در چند حوزه فعال هستیم که باید این فعالیت‌ها ادامه یابد، حمل ونقل یکی از این حوزه‌های کاری است که در همین زمینه بحث اتصال خط آهن رشت به آستارا مطرح شده و خوشبختانه هفته گذشته خط آهن قزوین به رشت افتتاح شد که این مساله باعث می‌شود طرفین فعالیت‌های خود را در همکاری برای اتصال خط راه‌آهن رشت به آستارا سرعت بخشند،‌ در واقع فاز اول این کار مسیر رشت به انزلی است که بعد از آن تا آستارا ادامه می‌یابد، هم آذربایجان از این طریق به خلیج فارس متصل می‌شود و هم ایران به روسیه و دریای سیاه راه می‌یابد.

پاک‌آیین همکاری‌های تجاری و مساله تعرفه‌ها را از دیگر موضوعات کاری بین ایران و آذربایجان عنوان کرد و افزود: کاهش تعرفه‌ها به منظور انتقال آسان کالا برای بازرگانان یکی از بحث‌هایی بود که حتما مطرح شده و احتمالا در کمیسیون مشترک به جمع بندی نهایی خواهد رسید.

سفیر پیشین کشورمان در باکو ادامه داد:‌ مساله همکاری بانکی بین دو کشور نیز بسیار حائز اهمیت است و با توجه به همسایگی ایران  و آذربایجان، دو کشور می‌توانند سیستم پول ملی را اعمال و جایگزین ارز خارجی کنند که از این طریق تجار ایرانی می‌توانند با منات کالاهای خود را به آذربایجان بفرستند و پول را دریافت کنند  و همچنین تجار آذری می‌توانند با ریال این کار را انجام دهند، البته این کار سابقه داشته و شدنی است،‌ اما باید راهکارها مشخص و سندها امضاء شود که در انتقال پول میان تجار دو کشور مشکلی نداشته باشیم.

وی همچنین اظهار کرد:‌ منطقه مشترک انرژی در دریای خزر به نام البرز وجود دارد که سال گذشته قرارداد همکاری در این زمینه امضا شد و طرفین برای سرمایه‌گذاری و یا یافتن سرمایه گذاران به منظور اکتشاف در این منطقه که در آمدزا است با یکدیگر همکاری داشته باشند.

پاک آیین افزود:‌ توجه دو کشور به امنیت منطقه از جمله مبارزه مشترک با تروریسم و گروه‌های تکفیری و همچنین مبارزه مشترک با قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان در راستای همکاری‌های سیاسی وامنیتی می‌تواند مورد توجه قرار گرفته باشد.

وی در ادامه با اشاره به مناقشه قره‌باغ نیز اظهار کرد:  بحث مناقشه قره‌باغ خیلی طولانی شده و گروهی که مسئول حل این موضوع بوده و از طرف ارمنستان و آذربایجان حدود 25 سال پیش تعیین شد، متاسفانه اقدامات امیدوار کننده‌ای انجام نداده و موثر نبوده بنابراین باید راه حل این مناقشه را در منطقه جستجو کرد.

این دیپلمات پیشین کشورمان خاطرنشان کرد: با توجه به تحولاتی که در ارمنستان رخ داده و نخست وزیر این کشور تمایل بیش‌تری نسبت به قبل برای حل این مساله دارد، ایران هم این آمادگی را دارد که در صورت تمایل دو کشور در این موضوع ورود کرده و با حسن نیت و تلاش در جهت منافع ملی دو کشور و با حفظ تمامیت ارضی کشورهای همسایه از جمله آذربایجان این موضوع حل شود.

وی ابراز کرد:‌ همچنین ما با آذربایجان اجلاس‌های سه جانبه‌ای داریم که شامل؛ ایران-آذربایجان- روسیه، ایران-آذربایجان-ترکیه و ایران-آذربایجان و گرجستان است که این همکاری‌های سه جانبه موید همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی، امنیتی و همچنین تفاهم دو کشور در دریای خزر برای اجرایی کردن موافقت‌نامه‌هایی که قبلا امضا شده می‌باشد.

پاک آیین در پایان گفت: بنابراین سفر وزیر خارجه آذربایجان به تهران نشان می دهد، روابط دو کشور رو به پیشرفت بوده و آینده روابط روشن است و هر دو طرف به روابط نگاه راهبردی دارند./ایسنا

اخبار مرتبط

بحران تجارت میان ایران و ترکیه

در سال ۲۰۱۸ میزان تجارت دوجانبه ایران و ترکیه به ۹.۳ میلیارد دلار رسید که طی ۹ سال گذ...

عربستان به دنبال یک جنگ ایدئولوژیک با ایران است

بن سلمان وقتی در منطقه قراردادهای کلان می بندد، به عنوان مثال به پاکستان قول یک پالای...

باید اختلافات را کنار بگذارید تا مشکلات حل شود

 آیت الله سید محمد علوی گرگانی گفت:  دشمن در اطراف ما منتظر است تا ما با اختلافات خود...

عدم دخالت ایران در عملیات ترکیه علیه پ ک ک

یک منبع اگاه در ستادکل نیروهای مسلح گفت: در عملیاتی که ترکیه علیه پ.ک.ک انجام داده اس...

دیدگاه خود را بنویسید