اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه 05 خرداد 1398
22 اسفند 1397
08:40

نمایندگان منشأ قدرت نیستند

یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: برای چرخش نخبگی، با این مصوبه مجلس که هر نماینده فقط سه دوره متوالی بتواند در مجلس حضور یابد و یک دوره اجازه حضور در انتخابات نداشته باشد، موافقم.

علی محمد نمازی

به گزارش سلام نو، علی محمد نمازی  با بیان اینکه «ایجاد محدودیت برای عضویت در پارلمان در دنیا مرسوم نیست»، اظهار کرد: نمایندگان منشأ قدرت نیستند و تجمیع قدرتی در اختیار نمایندگان نیست تا برای آنها محدودیت گذاشته شود. معمولاً محدودیت سنی برای نمایندگان پارلمان‌ها در نظر گرفته می‌شود که در ایران هم سقف سنی هفتاد و پنج سال در نظر گرفته شده است، اما چون رئیس جمهور اختیارات فراوانی دارد، محدودیت دو دوره در نظر گرفته می‌شود؛ چراکه اگر محدودیتی نباشد، اختیارات زیاد زمینه را برای بروز استبداد ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: پارلمان به تجربه و تخصص نیاز دارد و از سویی هم نباید محدودیتی برای انتخاب مردم وجود داشته باشد و نباید برای هر فرد یا تشکلی که توانست اعتماد مردم را جلب کند، به‌وجود آید و نمایندگان باتجربه سطح کیفیت مجلس را افزایش می‌دهند و مانع تصویب قوانین ناقص می‌شوند، اما باید به مساله مهم چرخش نخبگی نیز توجه داشت.

این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه با وضعیت فعلی حاکم بر قانون انتخابات مجلس و نظارت استصوابی، اقلیتی به‌راحتی می‌توانند چند دوره عضو مجلس شوند، تصریح کرد: برای چرخش نخبگی، با این مصوبه مجلس که هر نماینده فقط سه دوره متوالی بتواند در مجلس حضور یابد و یک دوره اجازه حضور در انتخابات نداشته باشد، موافقم، اما اگر انتخابات به شکل کاملاً رقابتی و سالم برگزار شود، نیازی به این مصوبه مجلس نیست.

نمازی در پایان گفت: اگر رقابت انتخاباتی در فضایی کاملاً رقابتی و سالم شکل گیرد، هیچ اشکالی ندارد که یک نماینده چندین دوره وارد مجلس شود؛ چون مردم به او اعتماد کرده‌اند، اما با توجه به نظارت استصوابی که به محدود شدن رقابت منجر شده است، مصوبه مجلس راه را برای چرخش نخبگان فراهم می‌کند./ایسنا

اخبار مرتبط

مجلس امروز دو شیفته است

رئیس مجلس گفت که جلسه نوبت بعد از ظهر مجلس ساعت ۱۴ تشکیل می‌شود.

اصرار مجلس بر افزایش حقوق کارمندان در سال جاری

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش حقوق ها توسط مجلس توضیحاتی ارائه ک...

حضور قربانیان اسیدپاشی در مجلس+گزارش تصویری

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی یکشنبه با حضور جمعی از آسیب دیدگان اسیدپاشی برگزار شد

قربانیان اسید پاشی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافتند+ تصاویر

جمعی از قربانیان اسیدپاشی  در مجلس شورای اسلامی حضور یافتند.

دیدگاه خود را بنویسید