اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 28 تیر 1398
22 اسفند 1397 22 اسفند 1397
21:23 21:23

تحلیل غرویان از دیدار روحانی با آیت الله سیستانی

حجت الاسلام محسن غرویان گفت با اشاره به دستاورد سفر روحانی با آیت الله سیستانی از پیام های مستتر در این دیدار گفت.

غرویان:دیدار آیت الله سیستانی با روحانی،به معنای تایید روش او است

به گزارش سلام نو، حجت الاسلام محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه درباره پیام این دیدار برای مردم ایران، عراق و کشورهای منطقه گفت: آیت الله سیستانی ، شخصیت مذهبی پرنفوذی در کشور عراق است، به گونه ای که شیعیان و اهل سنت عراق و همچنین تمام گروه ها و فرقه های مختلف این کشور،  از نظر سیاسی احترام و اعتبار خاصی برای ایشان قائل هستند. ایشان مرجع تقلیدی است که صاحب مقام «اِفتاء» بوده و فتواهای ایشان از نظر مذهبی برای  مردم حجت شرعی است و از طرف دیگر ، دکتر روحانی، رئیس جمهور ایران است، بنابراین این دیدار در پیوند مذهبی، عقیدتی و فکری دو کشور بسیار موثر است.

این مدرس حوزه علمیه افزود: ایران و عراق در دوره‌ای با یکدیگر در جنگ به سر می بردند ولی بعد از سقوط صدام، روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق صمیمی شد و این دیدار می تواند در حسن روابط همجواری تاثیرگذار باشد.

به گفته حجت الاسلام غرویان متاسفانه عربستان مواضع ضد ایرانی شدیدی دارد و همراه دولت ترامپ و آمریکا است. این کشور نمی خواهد ایران روابط تجاری خوبی با عراق داشته باشد و تلاش می کند روابط اقتصادی و تجاری ایران و عراق را مختل کند. خوشبختانه سفر آقای روحانی به عراق دستاوردهای خوبی به همراه داشته و نتیجه آن، توافق برای پروژه های مختلف اقتصادی و عمرانی است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به این که دیدار آقای روحانی با آیت الله سیستانی می تواند تایید یک مرجع تقلید از اندیشه های راهبردی و افکار و نوع نگاه دینی و مذهبی رئیس جمهور باشد، اظهار کرد: آقای روحانی علاوه بر آن که اهل سیاست و مدیر کشور است، یک نگاه خاص دینی و مذهبی دارد که آیت الله سیستانی موید و پشتیبان طرز تفکر آقای روحانی است. این دیدار نشان می دهد آیت الله سیستانی تصمیم دارد نوع بینش دینی و سیاسی آقای روحانی را تایید کند.

پاسخ آیت الله سیستانی به افراطیون

حجت الاسلام غرویان در پاسخ به این پرسش که آیا دیدار رئیس جمهور با آیت الله سیستانی می تواند مهر تاییدی بر عملکرد دینی و اعتقادی آقای روحانی باشد، گفت: آیت الله سیستانی اهل اعتدال است و دیدگاه های آقای روحانی به فتواهای ایشان در مسائل سیاسی و اجتماعی نزدیک است. همچنین نگاه مدیریت دینی مذهبی و پیوند سیاست و دیانت در دیدگاه آقای روحانی، با نظرات فقهی آیت الله سیستانی بسیار هماهنگی دارد بنابراین این دیدار موید این مطلب خواهد بود. علاوه بر آن، پاسخی است به کسانی که در داخل کشور به دکتر روحانی حمله می کنند؛ آقای سیستانی می خواهد بگوید این هجمه ها خلاف شرع و خلاف نگاه دینی است.

وی در پایان درباره تاثیر این دیدار بر جهان شیعه بیان کرد: آیت الله سیستانی مقلدان زیادی در ایران و کشورهای عربی دارد بنابراین، این دیدار می تواند نگاه شیعیان را به دولت جمهوری اسلامی ایران و دکتر روحانی تغییر دهد. امضای یک مرجع تقلید بزرگ پای روش کار و نگاه دولت خواهد خورد، این دیدار به معنای امضای نگاه اعتدالی دکتر روحانی است و می تواند از افراط و تفریط جلوگیری کند؛ افراطیون داخل کشور باید دقت کنند که صحبت ها و حمایت های آیت الله سیستانی پاسخی به آنهاست که افراط و تفریط نباید در تفکر شیعی جایی داشته باشد./خبرانلاین

اخبار مرتبط

icon news

ظریف: ما یمن را بمباران نکردیم

وزیر امور خارجه ایران افزود: ما در خاورمیانه بوده‌ایم و داخل آن نشده‌ایم؛ ضمن اینکه م...

ظریف: تحریم‌های موشکی از سوی آمریکا و سازمان ملل لغو نشدند

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: متاسفانه عربستان سعودی بر این باور است که می‌تواند امن...

ریاض و ابوظبی در مورد یمن با یکدیگر اختلاف دارند

کارشناس مسائل سیاسی و رسانه‌ای منطقه افزود: امارات به عنوان فرماندهی زمینی جنگ یمن صر...

روحانی: هیچگاه به سمت بیگانگان، خارجی‌ها و صندوق‌های بین‌المللی دست دراز نکرده‌ایم

رئیس‌جمهورگفت: کاهش ۲۵ درصدی بدهی خارجی دولت به این معناست که با وجود اینکه در سختی ق...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news