کد خبر: ۲۳۲۳۲
تاریخ انتشار:۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۶
تاوان سنگين جراحي هاي زيبايي

انجام جراحی های زیبایی در ایران رو به افزایش است به گونه ای که بسیاری از افراد از کشورهای دیگر تنها برای انجام عمل های زیبایی به ایران سفر می کنند که علت این امر در ابتدا ارزان بودن جراحی های زیبایی در ایران و سپس تعداد بالای پزشکان جراحی زیبایی می باشد.

گفتنی است انجام جراحی های زیبایی در حد معقول شاید مناسب و یا منطقی به نظر برسد اما متاسفانه امروزه برخی از افراد تمام جراحی های زیبایی را به راحتی انجام می دهند که نتیجه آن وجود انسان های مشابه به هم در سطح شهر می باشد که این تشابه به قدری زیاد است که می تواند تداعی گر افزايش دوقلوهاي همسان باشد.

عوارض انجام جراحی های زیبایی

آنچه مسلم است انجام جراحی های زیبایی نیز به مانند سایر جراحی های دیگر از عوارض متعددی برخوردار می باشد اما باید در نظر داشت که عوارض جراحی های زیبایی می تواند به مراتب بدتر از هر گونه جراحی دیگر باشد تا جایی که این احتمال وجود دارد فرد جان خود را نیز از دست بدهد از این رو توصیه می شود فرد به هنگام انجام جراحی های زیبایی نهایت دقت را داشته باشد.

یکی از بارزترین عوارض انجام جراحی های زیبایی بینی ایجاد مشکل در تنفس افراد می باشد چرا که این احتمال وجود دارد که طی انجام جراحی بخش زیادی از نسج بینی برداشته شده باشد و بینی بیش از اندازه کوچک شود، شاید این امر تا یک الی دو سال پس از جراحی مشکلی پیش نیاید اما در آینده به دلیل تنگی دریچه بینی و در پی آن گرفتگی شدید بینی، فرد در تنفس دچار مشکل خواهد شد، همچنین باید در نظر داشت که باافزایش سن، قابلیت الاستیسیته پوست کاهش پیدا می کند و نوک بینی و عضلات قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد بنابراین اگر در جوانی جراحی بینی عروسکی انجام شده باشد، دردسرساز می شود.
از سوی دیگر باید توجه داشت اگر پس از انجام جراحی زیبایی بینی بنا به هر دلیلی فرد نیاز به انجام جراحی دیگر بینی داشته باشد به دلیل عدم وجود نسج باید از غضروف گوش یا بینی خود استفاده کند که این امر نیز می تواند تبعات منفی بسیاری را به دنبال داشته باشد.

تزریق بیش از اندازه ژل به لب نیز می تواند اثرات منفی را بر سلامت فرد به جای بگذارد چرا که با ترزیق بیش از اندازه ژل عملکرد طبیعی لب مختل خواهد شد و همچنین احتمال بروز عفونت نیز وجود دارد اما این در حالی است که با وارد شدن ضربه به لب احتمال جا به جایی پروتز نیز وجود دارد که این مهم خود به تنهایی می تواند باعث تغییر ظاهر لب شود. به عبارت ساده تر اگر تزریق ژل در لب به درستی انجام نشود می تواند منجر به بسته شدن عروق لب و سیاه شدن بخشی از لب و از دست دادن این عضو از بدن شود.

متاسفانه انجام جراحی هاي زیبایی در کلینیک ها و یا به علت عدم حضور پزشك بيهوشي مي تواند تبعات منفي بسياري را به همراه داشته باشد تا جايي كه طبق آمار موجود برخي از افراد كه تحت انجام جراحي بيني قرار مي گيرند به علت نبود امكانات لازم جان خود را از دست مي دهند.

عوارض ناشي از جراحي هاي زيبايي لاغري

بديهي است امروزه انجام جراحي هاي زيبايي براي كاهش وزن و سايز علي رغم هزينه هاي هنگفت با استقبال گسترده اي مواجه شده است به گونه اي كه برخي از افراد انجام اين نوع جراحي ها را بيشتر براي دستيابي به سلامت كامل عنوان مي كنند و با توجه به اينكه افزايش وزن امروزه گريبانگير افراد بسياري از جامعه شده است بنابراين بسياري از افرادي كه با افزايش وزن روبه رو هستند انجام اين نوع جراحي ها را سريع ترين و مطمئن ترين روش براي كاهش وزن مي دانند تا جايي كه در برخي از موارد هزينه هاي انجام اين عمل زيبايي و يا درماني را بيمه متقبل مي شود كه البته اين مهم نيازمند برخورداري از يك سري پيش شزط ها مي باشد كه البته افراد براي تامين هزينه هاي خود پيش شرط هاي لازم سازمان بيمه را به راحتي انجام مي دهند.

آسیب به دستگاه گوارش، کاهش حجم گلبول های قرمز و گروه ویتامین های B را مي توان از ابتدايي ترين عوارض ناشي از انجام جراحي هاي لاغري دانست، همچنين بروز سوء هاضمه،بي اشتهايي مفرط و ناتوانی در تحمل طعم و مزه غذا افسردگي، ابتلای زودهنگام به بیماری های فصلی از جمله آنفلوآنزا، کشیدگی و افتادگي پوست،سوزش سردل و ريفلاكس معدهاست.

بايد توجه داشت كه طبق تحقيقات به عمل آمده ميزان مرگ و مير ناشي از انجام جراحي هاي لاغري بسيار بيشتر از ساير جراحي هاي زيبايي ديگر مي باشد از اين رو متخصصان انجام اين نوع جراحي را براي تمامي افراد توصيه نمي كنندو همچنين توصيه مي شود فرد تنها در بيمارستان اقدام به انجام جراحي هاي لاغري كند تا در صورت بروز مشكل به تواند در اولين فرصت ممكن از امكانات لازم بهره مند شود.