کد خبر: ۲۳۲۳۴
تاریخ انتشار:۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶
ریزش دیوار سناریویی برای مخفی کردن تجاوز به دنیا بود؟

در روزهای اخیر خبر جان باختن دنیا ویسی کودک خردسال کردستانی موجی از واکنش های گوناگون را در بین مردم برانگیخت. ابتدا خبر این بود که دانش‌آموز پایه اول دبستان روستای گرماش شهرستان سنندج، بر اثر ریزش دیوار حیاط مدرسه جان خود را از دست داده است. خبری که انتشار جزییات بعدی آن نشان داد ماجرا پیچیده تر از یک ریزش دیوار است.

ماجرای دنیا ویسی درست در حوالی روزی که به نام روز جهانی کودک نام گذاری شده است، آن قدر هولناک و آزاردهنده بود که دقایقی بعد از انتشار خبر به شدت مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفت. اکثر کاربران با انتقاد از فرسوده بودن مدارس اشاره به این نکته داشتند که دنیا ویسی اولین قربانی این اتفاق نبوده و با ادامه روند کنونی آخرین نفر هم نخواهد بود.

فرسودگی مدارس؛ قصه تکراری این سال‌ها

در حال حاضر فرسودگی مدارس جان هزاران دانش آموز کشور را تهدید می کند. بارها گفته شده که علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد! در حال حاضر ۳۰ درصد از مدارس کشور فرسوده، در حال تخریب و نیازمند بازسازی هستند و این به معنای آن است که جان هزاران دانش آموز مثل دنیا ویسی در حال تهدید است. متولیان امر دراین باره نبود اعتبارات مالی مناسب را بهانه مقاوم سازی نشدن مدارس فرسوده می دانند. تصور اینکه دانش آموزان زیادی بر اثر یک زلزله چند ریشتری زیر آوار کلاس درس خود بمانند تصور دردناکی است.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان همان استانی که دنیا ویسی متعلق به آنجا بود کمی قبل تر از شروع سال تحصیلی با اشاره به اینکه 110 ساختمان آموزشی در کردستان تخریبی است، گفته بود : "برخی از این ساختمان‌ها استفاده نمی‌شود اما تعدادی از آنها به ناچار استفاده می شوند در حالی که نیاز به نوسازی و بازسازی دارند." مدرسه دنیا ویسی هم با چهل سال قدمت نیاز جدی به بازسازی داشته است. نیازی که به بهانه بی پولی به آن توجهی نشده است. حالا این اظهارات یک ماه پیش را که می بینیم در نبود دنیا کاری جز افسوس خوردن نمی توان کرد.

گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز از دادستان کل کشور برخورد قضایی با مسببین فوت دانش‌آموزان و معلمین بی‌گناه در اثر بروز حوادث ناشی از مدارس نا ایمن را درخواست کردند. تعدادی از نمایندگان در نامه ای به حجت الاسلام منتظری با یادآوری مواردی مشابه دنیا ویسی ، سازمان نوسازی و بهسازی مدارس کشور را به عنوان یک مقام مسئول مورد خطاب قرار دادند و خواستار رسیدگی قانونی به این مساله شدند.

ریزش دیوار یا قتل برای مخفی ماندن تجاوز؟

یک روز بعد از انتشار خبر مربوط جان باختن دنیا جزییات جدیدی از حادثه منتشر شد که صحت و سقم آن هنوز مشخص نیست. پس از این حادثه ناراحت کننده ادعای برخی افراد بر اندوه این داستان افزود. برخی افراد مدعی شدند دنیا پیش از اینکه فوت کند، مورد تعرض و تجاوز قرار گرفته و این احتمال وجود دارد که ریزش دیوار، سناریویی برای قتل دنیا و مخفی کردن تجاوز به او صورت گرفته باشد.

این خبر در فضای مجازی مثل بمب ترکید. در حالی که هنوز واقعیت ماجرا برای هیچکس مشخص نشده برخی رسانه‌ها خیلی سراسیمه بدون استناد به منبع رسمی و با استفاده از لفظ منابع آگاه این مساله را شایعه ای بی اساس خواندند. به زعم آنها این خبر زاییده تخیلات برخی افراد نا آگاه است و ممکن است هدفمند و به قصد و نیت خاصی برای التهاب آفرینی منتشر شده باشد. گاهی رد شایعه بدون ادله مناسب می تواند حواشی آن را بیشتر کند. اتفاقی که درباره حادثه مربوط به دنیا افتاد.

در همین زمینه اکبر جوهری، دادستان سنندج اعلام کرده است که با توجه به این ادعا، به پزشکی قانونی دستور دادم بررسی و معاینات لازم برای تأیید یا رد این ادعا داده شده اما تا این لحظه هنوز نظریه پزشکی قانونی اعلام نشده است اما به ‌محض وصول گزارش، نتیجه آن به اطلاع مردم خواهد رسید.

فارغ از درستی یا نادرستی بحث تجاوز به دنیا ویسی بعد از انعکاس خبرهای دردناک تجاوز مثل داستان آتنا، ستایش‌، دختر پنج ساله افغان در خمینی شهر و بسیاری موارد دیگر حساسیت جامعه نسبت به این معضل بالا رفته است. واکنش تند مردم در فضای مجازی نسبت به شایعه تایید نشده تجاوز به دنیا ویسی را هم باید در همین راستا دید. حالا که دیگر دنیا روی سر خانواده دنیا خراب شده است، مشخص شدن جزییات جان باختن او مطالبه بسیاری از مردم است.