کد خبر: ۲۳۳۴۶
تاریخ انتشار:۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰
زیتون از دیدگاه طب سنتی
نوع نارس زیتون،سبز تیره بوده مزاجش سرد و خشک است و بهترین روغن زیتون روغنی است که از این نوع نارس گرفته باشند که موافق و تقویت کننده معده است.اما زیتون رسیده مزاجش تقریبا گرم و تر(در حد خفیف و معتدل)است.

احادیث معصومین درباره زیتون

از پیامبر خدا(ص)نقل شده است که چه نیکو مسواکی است زیتون،از درختی خجسته،دهان را خوشبو می کند،جرم دندان را می برد و مسواک من و پیامبران پیش از من است.

یکی از کاربردهای درخت زیتون چوب آن است که می توان از تازه آن برای خلال دندان استفاده نمود.برتری این گیاه بر مسواک های امروزی که از مواد سنتتیک(مصنوعی شیمیایی)ساخته می شوند این است که این گیاه به جز پاک کنندگی فیزیکی،دارای خواص دارویی برای لثه ها و بن دندان ها نیز هست.چون چوب و برگ زیتون مزاجی شبیه استخوان،تاندون و دندان ها یعنی مزاج سرد و خشک دارند لذا استحکام بخش بافت های محکم بدن هستند از جمله دندان ها و پایه آن ها.معمولا موادی که این خصوصیات(مزاج)را داشته باشند برای دندان ها،مو،ناخن و استخوان مفید می باشند.در احادیث دیگر که در کتاب کافی از قول امام صادق(ع) نقل شده است،آمده است که زیتون نفخ و بادها را می راند و مایعات جنسی را افزایش می دهد،بنابراین برای افرادی که دچار انواعی از نفخ یا ناباروری هستند می تواند مفید باشد که شروط آن در ادامه خواهد آمد.در کتاب کافی به نقل از امام موسی کاظم(ع) ذکر شده که یکی از چیزهایی که حضرت آدم به فرزند خود "هبه الله "سفارش کرد این بود که زیتون بخور چرا که از درختی خجسته است.این نشانه قدمت وجود و استفاده از درخت زیتون است.

پیامبرخدا(ص) فرموده اند:روغن زیتون بخورید و خود را با آن چرب نمایید چرا که درختی خجسته است.در جای دیگر آمده که از آن خورش تهیه کنید و در جایی ذکر شده که برای ذات الریه و نیز برای بواسیر مفید است.

از پیامبر خدا(ص)نقل شده که در آن درمان هفتاد درد است که جذام از جمله آن هاست.همچنین این حدیث نیز از پیامبر خدا(ص) ذکر شده که روغن زیتون روغن پاکان و خورش نیکان است.در آن بدان گاه که روی می کند و بدان گاه که پشت می کند(احتمالا منظور ابتدا و انتهای فصل رویش آن است)برکت نهاده شده و دوبار در پاکی غوطه ور شده است.از حضرت امام صادق(ع) نقل شده است:خوردن سویق(آرد حبوبات یا آرد گندم بریان شده که امروزه به آن حلوا هم می گویند)با روغن زیتون گوشت می رویاند و استخوان را استحکام می بخشد،پوست را نازک کرده(پاکسازی پوست)و بر توان جنسی می افزاید.در حدیثی از امام صادق(ع) نقل شده اگر از بدن کسی از شما جوش یا آماسی(دمل پوستی)بیرون زد آن را ببندد و با روغن زیتون یا روغن حیوانی درمان کند.

این حدیث احتمالا اشاره به استفاده از روغن ها به صورت موضعی بوده که اخلاط و مواد زائد موجود در جوش و دمل را نضج(پختگی،رسیدگی)داده و دفع نموده منجر به تسریع بهبود آن می شود.

مزاج زیتون

نوع نارس زیتون،سبز تیره بوده مزاجش سرد و خشک است و بهترین روغن زیتون روغنی است که از این نوع نارس گرفته باشند که موافق و تقویت کننده معده است.اما زیتون رسیده مزاجش تقریبا گرم و تر(در حد خفیف و معتدل)است.

گفته شده زیتون های سیاه،مزاج روبه گرم و خشک،باز هم در حد اعتدال و نه شدید دارند،یعنی خیلی قوی نیستند که مزاج افراد را تغییر دهند یا برای برخی مزاج ها بد باشند.

نوع سیاه زیتون مقداری غذاییت بیشتری دارد و هضمش راحت تر است که شاید علت عمده آن مزاج گرم و خشکش باشد ولی درعوض سودای بیشتری نیز تولید می کند.

یکی از دلایلی که مصرف زیتون برای تقریبا همه افراد با هر مزاجی توصیه عام شده،اعتدال مزاج آن است.البته بهترین نوع زیتون،نوع سبز و رسیده آن است.

خواص دارویی زیتون سبز

زیتون سبز نارس به عنوان دارو و موردی تجویز شده و نه به عنوان مصرف غذایی که تقریبا مشابه بخش های سفید داخلی بین دانه های انار(پیه انار)عمل می کند یعنی دباغی کننده معده و روده و بسیار قابض می باشد.به عبارت دیگر بقایای ذرات غذایی و یا لعاب های اخلاط لزج و بلغم مانده و سفت شده در لا به لای پرزها و چین و چروک های مخاطی معده و روده را کنده و با خود می برد.بنابراین همچون سنباده مخاط و فضای داخل معده و روده را پاکسازی و تصفیه می کند و نیز پرزها را تقویت نموده و اصطلاحا در معده و روده پرز ایجاد می کند(باعث بارز شدن و تقویت پرزها و آزاد شدن سطوح جذبی و سهولت آزادسازی ترشحات گوارشی هاضم غذا می شود).

درمیان خوردنی ها اندک مواردی با این خاصیت وجود دارد که این یکی دیگر از نقاط قوت زیتون می باشد.