در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۰۵
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۲
غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در جلسه علنی روز چهارشنبه به عنوان نماینده کمیسیون در دفاع از نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۲ و مصرف سود حاصل از آن،‌ اظهار داشت: نمایندگان بانک مرکزی از بخش های مختلف در جلسه کمیسیون بودجه برای بررسی این طرح حضور داشتند و بالاتفاق موافق این طرح بودند، اما اگر در حال حاضر پشت تریبون نمی‌آیند و اظهار نظر نمی‌کنند، احتمال می‌دهم روحیه جدی اظهارنظر درباره این بحث را ندارند.

وی افزود: بحث این است که دارایی‌های خارجی ما کجاست؟ این دارایی‌ها در حساب‌های خارجی بانک مرکزی خارج از ایران غالبا نگهداری می‌شود و بخش اعظم این دارایی‌ها بلوکه شده است. اجرای بند ب ماده ۲۶ قانون پولی و بانکی از آغاز شکل‌گیری بانک مرکزی تاکنون فقط یک بار اتفاق افتاده است. آیا شما دلتان برای اجرای قانون می‌سوزد؟ آن یک بار هم در سال ۱۳۸۱ بوده و بعد از اینکه مجلس شورای اسلامی نرخ ارز را رسما ۷۵۰ تومان مصوب کرد، این مصوبه به دست شورای پول و اعتبار رسیده و این شورا بر اساس این مصوبه قانونی اقدام به استفاده از بند ب ماده ۲۶ قانون کرده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطر نشان کرد: اگر اجرای این بند خوب است، چرا در سال های گذشته دولت آن را انجام نداده است؟ مگر نرخ ارز در این ۸ سال فقط ۱۳۹۱ است که تغییر کرده باشد. در سال‌های قبل نیز گرچه قیمت ارز تغییر کرده، اما زیاد نبوده و این تسعیر صورت نگرفت.

مصباحی مقدم ادامه داد: تسعیر یک کار حسابداری است، اما آیا پول ناشی از این تسعیر به حساب بانک مرکزی ریخته شده و سودی گیر بانک مرکزی آمده است؟ خیر؛ اینگونه نیست. آنچه ناشی از این تسعیر است، تغییر حسابداری است و از این نظر از سوی علم حسابداری به سود تحقق نیافته تعبیر می‌شود. باید بر روی این موضوع مناقشه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دو نوع سود وجود دارد، اظهار داشت: یک نوع سود تحقق یافته و دیگری سود تحقق نیافته است که آن سود تحقق نیافته محاسباتی است که ما انجام می‌دهیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: در حال حاضر که این تسعیر انجام می‌گیرد،ممکن است که در سال‌های بعد دارایی خارجی بانک مرکزی به بازار عرضه شود و البته خود این خلاف قانون است. دارای‌های خارجی بانک مرکزی از اینجا حاصل شده که بانک مرکزی ارز خود را نتوانسته‌است در بازار بفروشند و به بانک مرکزی دادند و بانک مرکزی در مقابل آن پول فروخته است و پایه پولی را توسعه داده است.

مصباحی مقدم تاکید کرد: دولت نیامده تا برای تمام وجوه قبا بتراشد، بلکه آمده و تنها برای ۷۴ هزار میلیارد تومان که مساوی بدهی دولت و شرکت‌های دولتی به بانک مرکزی است و هرگونه تخلفاتی که اتفاق افتاده است، اقدام کرده تا بدهی‌ها را تسویه کند.

وی تاکید کرد: دولت می‌خواهد برای تحویل ساختار به دولت بعدی همه بدهی‌های خود را تسویه کرده باشد، اما آیا درآمدی بوده که حالا بوسیله آن بدهی پرداخت شده باشد؟ در حالیکه هیچ درآمدی کسب نشده و تنها دل خود را خوش کرده‌اند. دولت می‌خواهد با این اقدام به بانک مرکزی بگوید حالا که بدهکار شما نیستیم، به ما تسهیلات بده و یا از بانک مرکزی استقراض کند.
برچسب ها: غلامرضا مصباحی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار