در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۲۱۱۶
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۳
حرف روز/
حال باید دید که اصلاح‌طلبان با ترکیب کردن این راهبرد با کار تشکیلاتی گسترده تا چه حدی خواهند توانست که به اصلاحات سیاسی و اجتماعی در کشور دست یابند و حرکت جمعی را در مسیر منافع ملی به پیش برانند.
یادداشت سردبیر - مهدی جعفری: پس از انتخابات سال 88، فضای سیاسی کشور به شدت دوقطبی شده بود و جریان افراطی هم با کاسبی از این فضا تا جایی که توانسته بود عرصه را برای تنفس سیاسی اصلاح‌طلبان بسته بود. از همین رو ماه‌ها پیش از انتخابات ریاست جمهوری، سید محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و بسیاری از فعالین سیاسی بر این عقیده بودند که مطالبه اساسی جریان اصلاحات باید نه لزوما ورود به پاستور، بلکه گشودگی نسبی فضای سیاسی کشور باشد.

دیدگاه غالب در جریان اصلاح‌طلبی این بود که انتخابات 24 خرداد باید به ابزاری برای باز شدن فضای سیاسی کشور تبدیل شود. رئیس دولت اصلاحات هم 9 ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری بر این مطالبه و هدف‌گذاری تاکید جدی کرده بود و گفته بود: «در دوران ما هم نقص و عیب بود، در آن دوران توقعاتی ایجاد شد که در جریان اصلاحات نبود و عملی هم نبود، اما طرف مقابل را جری کرد که به همین بهانه با جریان اصلاحات برخورد کنند. یعنی بعضی تندروی ها که طرف مقابل را عصبانی کرد در اتفاقات بعدی اثر گذاشت. الان هم ما می گوییم بیایید فضا را باز کنید؛ ما می خواهیم جریان اصلاحات را نقد کنیم! می خواهیم با آزادی و امنیت دور هم بنشینیم! نه اینکه بگویید در حال توطئه هستند!»

در امتداد همین خط فکری بود که بسیاری از گروه‌های سیاسی خصوصا جوان نیز با شروع پروژه‌های پژوهشی و برگزاری نشست‌های فکری با بازخوانی عملکرد گذشته اصلاحات برنامه‌ای را منطبق با شرایط روز کشور ترسیم و تنظیم کردند. شاید مهم‌ترین بخش از این برنامه جدید تاکید بر روی راهبرد «گفتگو و اقناع جریان‌های سیاسی در عین حفظ هویت اصلاح‌طلبانه» و رد راهبردهایی چون «فشار از پائین و چانه‌زنی از بالا» و «قهر و فشار بر حاکمیت» بود.

در حوزه همین مباحث بود که برخی از صاحب‌نظران و فعالین اصلاح‌طلب نیز در یک گفتگوی بین‌الاذهانی درون جناحی نقدهایی را بر این راهبرد گفتگو و تعامل وارد کردند. این مباحث ادامه یافت و اکنون سید محمد خاتمی هم با دیدگاه خود را در این گفتگو بیان کرده است. حجت‌الاسلام خاتمی روز گذشته گفت: «اصلاح طلبی خود را در درون نظام تعریف می کند و گرچه اهل انتقاد است اما «تعامل» چه با حکومت و چه با جناح های مخالف را نیز مورد توجه قرار می دهد ولی تعامل به معنی توبه و دست برداشتن از هویت خود نیست. اگر احیانا گفته شود که از حق و رای مردم دفاع نشود و اگر ظلمی به مردم، دانشجو، استاد یا هر قشری بشود، سکوت کنید، اگر این پذیرفته شود هویت از بین رفته است.»

مشخصا تاکید رئیس دولت اصلاحات نیز بر راهبرد «تعامل در عین حفظ هویت» است که با دیدگاه غالب در بین فعالین و هواداران اصلاحات نیز منطبق است. چندی پیش 60 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی سایت سلام نو هم از بین راهبردهای مطروحه در اصلاحات همین استراتژی را مناسب شرایط فعلی کشور دانستند.

طبیعی است که این مسیر دشوار، تنها در سایه وحدت و همدلی تمام فعالین این جریان خیرخواه محقق خواهد شد. از همین زاویه نیز رسانه‌های جریان اقتدارگرا هر یک به نحوی سعی دارند که در بین جریان اصلاحات ایجاد اختلاف کنند. این در حالیست که از چند پاره شدن و انشقاق جبهه پایداری در جناح اصولگرا چند سالی بیشتر نمی‌گذرد، اما با هوشیاری فعالین مطرح، تئوریسین‌ها و شاخصین جریان اصلاحات امکان پروژه اختلاف افکنی افراطیون نزدیک به صفر است.

حال باید دید که اصلاح‌طلبان با ترکیب کردن این راهبرد با کار تشکیلاتی گسترده تا چه حدی خواهند توانست که به اصلاحات سیاسی و اجتماعی در کشور دست یابند و حرکت جمعی را در مسیر منافع ملی به پیش برانند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
سهیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۷
54
66
یه پیشنهاد دارم به اصلاح طلبان
اصلاح طلبان می تونند با اعلام حمایت از برند های خاص کسب درآمد کنند و به گسترش فعالیت های حزبی با مشارکت 70 درصدی مردم اصلاح طلب ایران دست بزنند. اونقدر پول در بیارن که تلویزیون ورشکسته بشه؟
کجا تبلیق کنند؟ خیلی ساده روی بنرهای خیابانی
کافیه بگن مردم اصلاح طلب فلان سس یا رب گوجه یا چیپس یا روغن رو بخرند. میدونین چی میشه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
تبلیق؟!!!!!!!! تبلیغ درسته. شما دیکتت رو درست کن! نمیخواد راهبرد بدی.
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۰
پیشنهاد بسیار سطحی و بدی بود. احتمالا با سوء نیت نوشته شده است. اکثریت اصلاح طلبان از طبقه متوسط و تحصیل کرده هستند جایگاه اجتماعی و درآمد خودشون دارند این پیشنهاد به درد کسانی که می خوره که اگه از کار حکومتی برکنار شند نه سود کاری دارن و عرضه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۷
1
49
اگر ظلمی به مردم، دانشجو، استاد یا هر قشری بشود؟ واقعا اگر؟ ینی کلمه اگر مناسبه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
1
43
خاتمی در حد خودش ظاهر شد بالاخره. استراتژی اصلی رو اعلام کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
خاتمی در شرایط فشار و محدودیت معمولا" حرفهایی را می گوید که اصول گرایان از او انتظار دارند!!
سهیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
2
0
اصلاح میکنم تبلیغ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
0
2
در روزگاری که مصباح هم حرف از پلورالیزم فکری می زنه و دچار تحولات بنیادین شده، اصولگرا و اصلاح طلب باید حواسشان جمع باشد حسابی!!!!
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
0
0
بدون تشکیل حزب و کادر سازی نیرو های جدید امکان فعالیت اصلاحات ممکن نیست.بر این اساس نیازمند یک شورایی از بزرگان مورد قبول جریانات اصلاح طلب با محوریت سید محمد خاتمی هستیم تا خط مشی احزاب اصلاح طلب را تعیین کنند.در این چارچوب تشکل های تازه تاسیس به سیاست ورزی ادامه دهند.
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار