در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۲۷۹۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۳
>> خبر
محمد پروین
مشاهده فساد انگيزه شهروندان را براي رعايت موازين اخلاقي كاهش مي دهد چرا كه هنگامي كه افراد با فساد در يك زمينه مشخص مواجه مي شوند ممكن است كه احساس كنند كه رعايت موازين اخلاقي در مورد امور عام المنفعه توجيه عقلاني اش را از دست داده است.
محمد پروین یادداشتی را برای سلام نو ارسال کرده که در ادامه می‌خوانید:

هر دانشجويي براي اطمينان از اين كه نسبت چشمگيري از ديگر دانشجويان نيز در زمينه هاي تحصيلي نسبت به موازين قانوني و اخلاقي متعهدند بايد شواهدي مشاهده كنند. بي ترديد طي تحصيلات تكميلي براي دانشجويان هزينه هاي مادي و غير مادي در بر دارد. دانشجويان بايد دلايلي براي پذيرش مشقت ها و دشواري هاي تحصيل در مقاطع بالاتر داشته باشند. متاسفانه گاهي مشاهده فساد انگيزه شهروندان را براي رعايت موازين اخلاقي كاهش مي دهد چرا كه هنگامي كه افراد با فساد در يك زمينه مشخص مواجه مي شوند ممكن است كه احساس كنند كه رعايت موازين اخلاقي در مورد امور عام المنفعه توجيه عقلاني اش را از دست داده است. تمايل افراد به اطاعت از سياست هايي كه به امور عام المنفعه مربوط است، مشروط به اين است كه فرد اطمينان داشته باشد كه دست كم تعداد قابل توجهي از افراد ديگر نيز از اين سياست ها اطاعت مي كنند، چون افراد فكر مي كنند كه اگر من تنها كسي باشم كه از اين سياست پيروي مي كنم نه تنها اهداف عام المنفعه اين سياست محقق نمي شود بلكه به خود نيز آسيب خواهم رساند. ولي اگر افراد اطمينان داشته باشند كه ديگر شهروندان نيز به پيشبرد منافع جمعي و امور عام المنفعه متعهد هستند، انگيزش آنها براي انجام كارهاي عام المنفعه بيشتر خواهد شد. با توجه به مشقات مالي و غير مالي ادامه تحصيل در مقطع دكتري، اغلب دانشجويان بر اساس دلايل و موازين اخلاقي، تحمل بخشي از هزينه هاي مادي و غير مادي دوره تحصيلي شان را براي خود توجيه مي كنند. متاسفانه ورود بورسيه هاي غيرقانوني تاثيرات بدي بر محيط هاي دانشگاهي گذاشته است. بسياري از دانشجويان مقطع دكتري هنگامي كه در كلاس هاي درس با افرادي مواجه مي شوند كه بدون كمترين توانايي علمي و بدون كمترين زحمتي تنها با اتكا به رانت دانشجوي دوره دكتري شده اند با پرسش هايي مواجه مي شوند كه انگيزه تحصيلي آنها را كاهش مي دهد. علاوه بر ورود غيرقانوني اين افراد به دوره دكتري، رانت جايابي نيز آسيب هاي محيط هاي دانشگاهي را افزايش داده است. جايابي به اين معناست كه بورسيه هاي غيرقانوني مي توانند خارج از فراخوان و خارج از ثبت نام در سامانه جذب هيات علمي وزارت علوم، متقاضي جذب در گروه آموزشي محل تحصيلشان شوند! در حاليكه دانشجوياني كه با رعايت موازين قانوني به دوره دكتري راه يافته اند نمي توانند خارج از فراخوان عمومي وزارت علوم متقاضي جذب در گروه هاي آموزشي شوند! در اين زمينه هرازگاهي گزارش هايي نيز در رسانه ها منتشر مي شود كه حكايت از آن دارد كه افرادي از بورسيه هاي غيرقانوني در گروه ههاي مختلف آموزشي خارج از فراخوان عمومي وزارت علوم متقاضي جذب در هيات علمي مي شوند كه جاي تاسف دارد. با اين وجود دانشجويان دانشگاههاي كشور و خصوصا دانشجوياني كه از خانواده هاي معظم شهداي گلگون كفن هستند بايد با شناخت صحيح با آفت ها و آسيب هاي ناشي از بورسيه هاي غيرقانوني برخورد كنند. آنها نبايد هنگامي كه با وجود اين رانت خواران در محيط هاي دانشگاهي مواجه مي شوند فكر كنند كه اگر تا كنون موازين قانوني و اخلاقي ادامه تحصيل را رعايت كرده اند اشتباه بوده است، بلكه بايد به تاسي از شهداي گلگون كفن انقلاب اسلامي وهشت سال دفاع مقدس در حراست از ارزش هاي انساني ، اخلاقي و شرعي كمترين ترديدي در مورد تعهد به ارزش ها به دل راه ندهند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
مشتاق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۳۱
0
0
متاسفانه از روزی که مسئله مصاحبه در مقطع دکترا برای قبولی در نظر گرفته شد باب رانت خواری و غیره گشوده شد چرا که این شیوه در کشورهایی جواب میدهد که هر کس با توجه به توانیهایش در مسئولیتی قرار گرفته نه در ایران که هیچکس در جای خود نیست. این شیوه همچنان به جوانان نخبه ضربه زده وباعث ناامیدی آنان شده و اچبارا" ممکن است برای ادامه تحصیل به خارج بروند.نمونه آن فرزند بنده است که درامتحان ورودی دکترا رتبه اول را کسب کرده ولی بنا به دلایل نا معلوم و میلی او را نپذیرفته اند.(جهت اطلاع باید بگویم که فرزند بنده در دانشگاه شریف درس خوانده )و به هر جا هم اعتراض کردیم می گویند نظر دانشگاه است و ما نمی توانیم کاری کنیم.آیا فریاد رسی است؟ هر چند که ما اعتقاد داریم در ناامیدی بسی امید است.بنا بر این ما کار را به خدای قادر و توانا واگذار کرده ایم.
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار