در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۱۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۳
>> خبر
بسياري منش اجتماعي و سلوك سياسي را مصداق هاي مناسبي براي احراز صلاحيت افراد نمي دانند و مشخص نيست كه شوراي نگهبان در آينده نزديك ...
بررسي «سلوك سياسي» به روزترين متد شوراي نگهبان براي احراز صلاحيت افراد است. فقها و حقوقدانان شوراي نگهبان دستور كارشان را براي دو انتخابات بعدي روشن كرده اند. تصميم دارند كه در انتخابات مجلس و خبرگان براي ميزان التزام به قانون اساسي و شرع به بررسي سوابق و رفتار افراد در زندگي شخصي و اجتماعي آنان بپردازند و در بررسي سلوك سياسي افراد هم به راي دادگاه توجه داشته باشند. يك سال و چند ماهي تا انتخابات مجلس دهم باقي مانده و معادلات پيش روي شوراي نگهبان رو به زايش است. عملكرد اين شورا در انتخابات رياست جمهوري يازدهم به اندازه كافي براي آنها انتقاد و حاشيه به دنبال داشت اما گويا قرار است انتخابات بعدي مجلس هم براي شوراي نگهبان كم حاشيه نباشد. دستور كار شوراي نگهبان اما مشخص شده است. به صراحت اعلام كرده اند كه در حوزه اثبات شرط التزام به قانون اساسي و شرع قرار است كه سلوك سياسي افراد و منش اجتماعي آنها را مورد بررسي قرار دهند. اين دستور كار را اما بسياري قبول ندارند. مي گويند گستردگي بررسي اين دو شرط بسيار بالاست و بررسي سلوك سياسي و منش اجتماعي افراد روش خوبي براي بررسي اين دو شرط نيست. گواه شان هم همان افرادي است كه بارها از سوي شوراي نگهبان تاييد صلاحيت شده اند اما به يك باره به علت التزام نداشتن به قانون اساسي و شرع، رد صلاحيت شده اند. مجموعه اين عوامل اقدامات شوراي نگهبان را پيچيده و مبهم كرده است اما ظاهرا شوراي نگهبان كاري به حواشي ندارد. كليد واژه هاي انتخابات بعدي را روشن كرده است: «فتنه، سلوك سياسي و منش اجتماعي». انتقادها اما ادامه دارد. بسياري منش اجتماعي و سلوك سياسي را مصداق هاي مناسبي براي احراز صلاحيت افراد نمي دانند و مشخص نيست كه شوراي نگهبان در آينده نزديك در مورد اين روند بررسي صلاحيت كانديداهاي انتخابات مجلس شوراي اسلامي چه تصميمي مي گيرد.
    
   
سلوك سياسي افراد را در نظر مي گيريم
    خبر را روز گذشته سخنگوي شوراي نگهبان داده و در مورد نحوه بررسي صلاحيت كانديداها گفته است: «بايد صبر كنيم فرآيند ثبت نام داوطلبان آغاز شود و بعد با توجه به سلوك سياسي كانديداها ببينيم آيا اين عناوين در مورد آنها صدق مي كند يا نه: شايد اشخاص به رقباي خود عناويني بدهند اما ما نمي توانيم بر مبناي آن قضاوت كنيم.» به گزارش فارس، نجات الله ابراهيميان كه بحث را در پاسخ به سوالي در مورد احتمال رد صلاحيت برخي چهره ها آغاز كرده در همين مورد آورده است: «ما براي تاييد صلاحيت ها صرفا با مفاهيم حقوقي كار داريم: شايد در فضايي سياسي مفاهيم انتزاعي وجود داشته باشند كه به خودي خود معناي روشني نداشته باشند. وي با يادآوري اينكه قانون شرايط را براي تاييد صلاحيت ها مطرح كرده است، گفت: عناوين رسانه ها براي افراد به خودي خود يك معناي حقوقي ندارد بلكه با توجه به موضع گيري ها و سوابق آنها بايد ببينيم كه اين عناوين حقوقي براي داوطلبان وجود دارد يا خير. وي در ادامه تاكيد كرده است كه «اگر شوراي نگهبان صلاحيت افراد را بررسي كند، در مورد فرد نظرش را اعلام خواهد كرد، سوابق افراد در رفتار، سلوك و منش آنان در زندگي شخصي و اجتماعي شان گاهي موجب مي شود كه بتوانيم در مورد مساله التزام به شرع مقدس اسلام، قانون اساسي و ساير شرايط اظهارنظر كنيم بدون اينكه دادگاهي در اين موارد مجال مداخله داشته باشد مانند فتنه كه نياز به دادگاه ندارد.» سخنگوي شوراي نگهبان همچنين افزوده است: «برخي عناوين نياز به احراز در دادگاه دارد اما مسائلي مانند التزام و اعتقاد به قوانين نظام جمهوري اسلامي ايران، جزو مسائلي نيست كه قابل رسيدگي در دادگاه هاي دادگستري باشد، اين موارد جزو مسائلي است كه اولين و آخرين دادگاه آنها «شوراي نگهبان» است، برخي عناوين براي تاييد صلاحيت ها مانند فتنه، برعهده شوراي نگهبان است» سخنگوي شوراي نگهبان در ادامه سخنانش خاطرنشان كرد: در جمهوري اسلامي ايران كسي را به خاطر عقيده اش در دادگاه محكوم نمي كنند و به صرف عقيده، كسي محكوم نمي شود، ممكن است فردي بگويد قانون اساسي را نمي پذيرد، در اين شرايط كسي او را محاكمه نمي كند اما اگر اين فرد كانديداي انتخابات در كشور شود، احراز صلاحيت آن شخص و داوري در مورد او برعهده شوراي نگهبان است و هيچ دادگاهي صلاحيت مداخله در اين امر را ندارد».
     
 سلوك سياسي و منش اجتماعي شروط جديد يا مصاديق؟   
بررسي سلوك سياسي و منش اجتماعي افراد از سوي شوراي نگهبان براي انتخابات مجلس دهم اما هنوز مبهم است. سلوك سياسي افراد در اين روزها كه بسياري تنها از طريق رسانه ها آن را متوجه مي شوند چگونه قرار است كه براي شوراي نگهبان محرز شود؟ شوراي نگهبان اعلام كرده است كه بناي پيگيري مواضع افراد از طريق رسانه ها را ندارد اما مي خواهد از طريق سوابق شان منش اجتماعي آنها را بشناسد. شوراي نگهبان براي بررسي صلاحيت كانديداهاي انتخابات شروطي چيده است كه مي توان گفت انجام آن به گواه حقوقدانان و صاحبنظران غيرممكن است و شايد حواشي بسيار بيشتري از انتخابات هاي گذشته براي آنان پديد بياورد. ماجراي رد صلاحيت آيت الله هاشمي رفسنجاني از سوي شوراي نگهبان در انتخابات رياست جمهوري يازدهم هنوز هم به عنوان يكي از نقاط ضعف اين شورا ياد مي شود. با اين همه اعضاي شوراي نگهبان از دبير آن گرفته تا حقوقدانان و فقها تا به امروز نظرات زيادي در مورد انتخابات مجلس و خبرگان آتي داشته اند: نظراتي كه در بيشتر آنها بوي آنچنان خوشي از واكنش اعضاي اين شورا به جريان سياسي مخالفي كه به عرصه قدرت بازگشته است و احتمال حضورش در انتخابات مجلس بعدي نيز وجود دارد به مشام نمي رسد.

اعتماد /
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار