در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۱۱۱
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۳
>> خبر
وقتی فرد مسلمانی فوت می‌کند، مساله ادای تکالیف ادانشده وی مطرح می‌شود. اغلب مواقع، نزدیکان فرد فوت‌شده، متوسط سالی را برای ادای نماز و روزه قضا شده آن فرد، در نظر می‌گیرند که این زمان متوسط بین یک تا سه سال است.
در این میان آن‌طور که بسیاری از مراکز مرتبط با مراجع تقلید در مورد نرخ واجباتی که به گردن اموات است می‌گویند، نرخ نماز قضا برای هر یک سال حداقل حدود 700 هزار تومان و نرخ هر یک ماه روزه قضا، حداقل 500 هزار تومان است. این بدان معنی است که هزینه هر یک سال نماز و روزه ادانشده از سوی فرد فوت‌شده، حداقل یک میلیون و 200 هزار تومان هزینه دارد.

در نظر گرفتن زمان یک سال، زمانی متوسط برای ادای واجباتی است که در طول حیات فرد فوت‌شده از سوی خود او ادا نشده است.

بر اساس آماری که پیش از این سازمان ثبت احوال به صورت تفکیک‌شده در مورد اموات سال 91 عنوان کرده بود، در سال مزبور 307 هزار و 839 نفر فرد بالغ، فوت شده‌اند. هر یک از این افراد بالغ با فرض مسلمان بودن، هزینه‌ حداقل یک میلیون و 200 هزار تومانی برای یک سال واجبات ادانشده خود دارند.

در واقع با احتساب فوت حدود 308 هزار نفر در سال و پرداخت نماز و روزه یک‌ساله آنها به میزان حداقل یک میلیون و 200 هزار تومان، گردش مالی این بازار حدود 370 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

به عبارتی این عدد نشان از گردش مالی واجبات یک‌ساله فوت‌شدگان سال 91 دارد. البته این عدد در صورتی است که کلیه این فوت‌شدگان مسلمان باشند و بستگانشان برای ادای تکالیف ادانشده آنها اقدام کرده باشند.

البته نرخ ادای نماز و روزه قضا در برخی از شهرهای استان گیلان در حدود یک میلیون و 400 هزار تومان و در شهری مانند مشهد همان یک میلیون و 200 هزار تومان است. در شهر قم نیز توسط یکی از مراکز مذهبی اجرت یک سال نماز 900 هزار تومان و یک ماه روزه 500 هزار تومان نرخ‌گذاری شده است.

تورم 250 درصدی اجرت نماز و روزه

موضوع قابل توجه دیگر در این تجارت، تورم آن است. در سال 89 اجرت یک سال نماز قضا در حدود 250 هزار تومان و یک ماه روزه 150 هزار تومان بود که اکنون این نرخ در برخی مناطق به یک میلیون و 400 هزار تومان رسیده است. تفاوت این دو نرخ حاکی از تورم 250 درصدی نرخ ادای نماز و روزه در سال‌های 1389 تاکنون است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۶
14
8
عبادت امری درونی و شخصی و کاملا قائم به شخص است.هیچ چیز مضحکتر از این نیست که به کسی پول بدهی تا به جای دیگری عبادت کند
نریمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
0
2
سلام
نویسنده این خبر مغرضانه خبر را نوشته است.
1-قیمتهایی که نوشته شده است توافقی است یعنی اگر کسی بتواند با قیمت کمتر کسی را پیدا کند که او بخواند می تواند به او بدهد
2-نزدیکان میت می توانند خودشان بخوانند تا نخواهند پولی بدهند یا تقسیم کنند تا همه ان ها را انجام دهند وپولی ندهد
3-اکثر مردمی که وصیت می نویسند مذهبی بوده و نمازشان را خودشان می خوانند واین امارها مبالغه کردن اسنت.
4-اظهار نظر کردن درباره مسائل شرعی تخصص می خواهد لذا قرار دادن این پیام که این کار مضحک است خلاف شرع است چون مضحک ان است که یک غیر متخصص درباره مسائل فقهی اظهار نظر کند.
5-معمولا کسانی خواندن این نمازها را برعهده می گیرند که از نظر مالی در مضیغه هستند.
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار