در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۱۲۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۳
>> خبر
همانطور که با ویدئو و ماهواره نتوانستیم مقابله کنیم، شبکه‌های اجتماعی نیز قابلیت مسدود شدن را ندارند و نباید به دلیل مضرات آن فواید آن را نادیده بگیریم.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، گفت: ‌طرح مشترک همسان‌گزینی ازدواج در راستای ترویج ازدواج‌های آسان، آگاهانه و پایدار با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش فارس، محمود گلزاری در نشست خبری که صبح امروز در محل وزارتخانه ورزش و جوانان به مناسبت هفته ازدواج برگزار شد، گفت: مسئله انتخاب همسر یکی از مشکلات کنونی در زمینه ازدواج است و همین موضوع باعث شده است که 300 سایت به صورت غیرقانونی و غیر اخلاقی در زمینه همسریابی فعالیت کنند.

وی ادامه داد: سازمان تبلیغات اسلامی طرح بسیار خوبی را در زمینه همسریابی تحت عنوان طرح مشترک همسان‌گزینی ارائه کرده است که در روز چهارشنبه 9 مهر نشست تخصصی با حضور سازمان‌ها و صاحب‌نظران این طرح مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

* جشنواره ازدواج 11 دی ماه برگزار می‌شود

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه در دولت قبل شاهد برگزاری جشنواره‌های نمادین در حوزه جوانان بودیم، گفت:‌ به عنوان مثال برگزاری یک جشنواره 5 میلیارد تومان هزینه داشت، در صورت بودجه امور جوانان وزارتخانه بسیار کمتر از این مقدار است این کارها اموری سطحی و نمادین بودند که هیچ خروجی برای جوانان نداشت.

گلزاری افزود: هم‌اکنون نیز پیشنهاداتی در خصوص هفته ازدواج به ما داده می‌شود مانند برپایی سفره‌های عقد سنتی و مدرن که تقریبا 50 میلیون تومان هزینه دارد. اما مورد موافقت ما قرار نگرفت، چرا که معتقد هستیم جشنواره‌ها باید خروجی مشخصی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ما این است که برترین‌های حوزه‌ ازدواج را با مکانیزم‌های علمی مشخص کنیم، چرا که هم‌اکنون جای خالی بهترین نویسندگان و بهترین کتاب‌ها در حوزه ازدواج خالی است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: جشنواره ازدواج با این رویکرد 11 دی ماه همزمان با سالروز ازدواج حضرت رسول(ص) و حضرت خدیجه(س) برگزار خواهد شد.

* شبکه‌های اجتماعی را مانند جوانان نمی‌توانیم نادیده بگیریم

گلزاری ادامه داد: اخیرا اظهاراتی در خصوص مسدود شدن شبکه‌های اجتماعی در جامعه مطرح می‌شود اما باید دقت داشت که این شبکه‌ها توان بزرگی در جامعه هستند و تأثیرگذاری آن را در جاهای مختلف دیده‌ایم.

وی تصریح کرد: شبکه‌های اجتماعی را نمی‌توان نادیده گرفت چرا که هم‌اکنون می‌توان از آن به عنوان اولین کشور پرجمعیت دنیا نام برد و وزیر اطلاعات و وزیر ارشاد نیز بارها به این موضوع تأکید کردند که شبکه‌های اجتماعی واقعیتی است که نمی‌توان آنها را مسدود کرد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: همانطور که با ویدئو و ماهواره نتوانستیم مقابله کنیم، شبکه‌های اجتماعی نیز قابلیت مسدود شدن را ندارند و نباید به دلیل مضرات آن فواید آن را نادیده بگیریم.

گلزاری ادامه داد: باید به موضوع شبکه‌های مجازی همه‌جانبه نگاه کرد و همانطور که نمی‌توان جوانان را نادیده گرفت، این شبکه‌ها را نیز نمی‌توان نادیده گرفت و بخاطر 20 یا 30 درصد از جوانانی که دچار مشکل هستند، نباید کل شبکه‌ها زیر سؤال برود.

* اعطای کارت‌های جهیزیه به جوانان هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است

گلزاری در خصوص طرح کارت جهیزیه و اعطای آن به جوانا گفت:‌این طرح ابعاد مختلفی دارد که باید حل شود، در این طرح صنایع معتبر داخلی که لوازم خانگی تولید می‌کنند، می‌توانند کالاهای خودشان را با مکانیزم ساده و ارزانتر از فروشگاه و انبار به جوانان بفروشند.

وی ادامه داد: اما تخفیفات داده شده از سوی شرکت‌های لوازم خانگی باید بیش از تخفیفات رایج باشد.

گلزاری خاطرنشان کرد: هم‌اکنون سایت ثبت‌نام ثبت‌‌نام معتبر داخلی بر روی پورتابل وزارتخانه قرار گرفته است و از تمام شرکت‌ها خواهشمندیم به سایت مراجعه کنند و با یک تخفیف قابل توجه برای شرکت در این طرح اعلام آمادگی کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای این کار بانک‌ها نیز باید وارد میدان شوند تا ضمانت‌های لازم به شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی داده شود و تا دو هفته آینده نتایج نهایی این طرح اعلام خواهد شد.

* فرهنگ ازدواج با مطلقه‌ها باید گسترش یابد

گلزاری با بیان اینکه درصد بالایی از بچه‌های کانون اصلاح و تربیت دوباره به زندان باز می‌گردند، گفت: خانمی که در جامعه طلاق می‌گیرد از لحاظ شخصیتی با فردی که دزد و حتی معتاد است، متفاوت است و شخصیت او، شخصیت پرآسیبی نیست، چرا که این فرد قربانی یک انتخاب و یا یک ناسازگاری شده است.

وی ادامه داد: باید بین طلاق و بقیه آسیب‌ها تفاوت قائل شد و فرهنگ ازدواج با مطلقه‌ها باید زیاد شود. نگاه منفی به بعد از جدایی باید از بین برود و ما اگر نگاهی به صدر اسلام نیز داشته باشیم، متوجه می‌شویم که در آن زمان زن مطلقه وجود نداشته است و از رسانه‌ها می خواهم بصورت جدی به این موضوع بپردازند.

* لزوم بازنگری در سیستم تحصیلات عالی

وی با اشاره به افزایش بیکاری در میان جوانان گفت: ما هم‌اکنون 4 میلیون و 500 هزار نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم و 8 میلیون بیکار که این آمار 15 درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: متاسفانه هم‌اکنون اشتغال و تحصیلات عالیه نسبت معکوس دارند و هرچه تحصیلات جوانان بالاتر رود میزان بیکاری آنها نیز افزایش پیدا کرده است و اگر دغدغه جوانان هم‌اکنون 3 چیز باشد مشکل تحصیل آنها حل شده است و مشکل اشتغال و ازدواج همچنان به قوت خود باقی است.

وی همچنین با برگزاری جلسه اخیر شورای جوانان گفت:‌در خصوص اشتغال جوانان، وزارت کار باید به صورت جدی وارد میدان شود اما در جلسه شورای عالی جوانان وزیر کار در جلسه حضور نداشت.

* پیگیر بیمه شدن خدمات مشاوره پیش از ازدواج هستیم

معاون وزارت ورزش و جوانان با اشاره به لزوم تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات مشاوره پیش از ازدواج گفت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یک برنامه پیشنهادی به مجلس، بیمه شدن تمام خدمات مشاوره‌ای را ارائه داده است، اما تأکید ما تنها مشاوره‌های پیش از ازدواج است که جزئیات آن را نیز مشخص کرده‌ایم.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که مشاوره قبل از ازدواج در 3 تا 5 جلسه در مراکز مشاوره دارای مجوز تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرد و ابتدا و انتهای آن برای تمام مردم یکسان باشد.

وی افزود: این طرح تحت عنوان سند ملی مشاوره قبل از ازدواج هم‌اکنون در حال پیگیری است و ما باید بیمه مشاوره‌های قبل از ازدواج را جدی بگیریم و مطرح کرده‌ایم که اگر در سال 800 هزار واقعه ازدواج صورت گیرد، حداقل 500 هزار واقعه با مشاوره انجام شود.

* طلاق برای بسیاری از خانواده‌ها یک سونومی است

گلزاری با بیان اینکه خانواده و ازدواج بحث محوری نظام است و تشکیل خانواده‌ای آگاهانه،‌آسان و پایدار از تأکیدات مقام معظم رهبری است، افزود: تشکیل زندگی آسان به تنهایی مفید نیست و ازدواج باید بخوبی شکل بگیرد، چرا که هم‌اکنون 30 درصد از ازدواج‌ها قبل از 5 سال به طلاق منجر می‌شود و این بنیانی نیست که بتوان بر روی آن حساب باز کرد.

وی افزود: باید برنامه جدی برای بعد از طلاق نیز برنامه‌ریزی کرد،‌چرا که هم‌اکنون طلاق برای بسیاری از خانواده‌ها یک سونومی است که تمام ابعاد خانواده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

* جلسه دوم شورای عالی جوانان دی ماه برگزار می‌شود

معاون وزارت ورزش و جوانان گفت: پس از یک توقف دوساله شورای عالی جوانان برگزار شد، در این شورا باید 9 نفر از وزرا و معاونان وزرا حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: ما گله داریم از برخی از وزرا که در این جلسه حضور پیدا نکردند. با اینکه ما بارها به آنها تأکید کرده بودیم که این شورا برای اولین بار در دولت یازدهم تشکیل می‌شود.

گلزاری ادامه داد: در آن جلسه معاون اول رئیس جمهور بر انرژی، توان و شادابی جوانان برای توسعه جامعه تأکید کرد برای حل مشکلات و آسیب‌های جوانان نگاه جدی در آن جلسه وجود داشت.

وی ادامه داد: این شورا هر 3 ماه یک بار باید تشکیل شود و امیدوار هستیم که جلسه بعدی شورای عالی جوانان در دی ماه برگزار شود.

* پایان دادن به دعوای دو ساله سازمان نظام روانشناسی و وزارت ورزش و جوانان

معاون وزارت ورزش و جوانان گفت: در طی سال‌های اخیر دعوایی میان سازمان نظام روانشناسی و وزارت ورزش و جوانان در خصوص اعطای مجوز برای مراکز مشاوره ازدواج وجود داشت که خوشبختانه هم‌اکنون با رایزنی‌های انجام شده، وزارت ورزش و جوانان این مجوز را از سازمان نظام روانشناسی گرفته است که در این حوزه نیابتا" بتواند مجوز مراکز مشاوره ازدواج را اعطا کند و به این ترتیب دعوای دو ساله وزارتخانه و سازمان نظام روانشناسی حل شد.

* لزوم جدی گرفتن جوانان در برنامه ششم توسعه

گلزاری با اشاره به کاهش بودجه جوانان کشور در طی سال‌های اخیر، گفت: در سال 86، 6 دهم درصد نسبت به کل بودجه عمومی کشور مخصوص جوانان بوده است که این رقم در سال 93 دو دهم درصد شده است.

وی افزود: ما هم‌اکنون پیگیر هستیم تا جوانان در قانون بودجه سال آینده به صورت جدی دیده شوند، چرا که هم‌اکنون بودجه جوانان به یک سوم تقلیل پیدا کرده است.

* قانون تشکیل ازدواج جوانان در حال بازنگری است

گلزاری در پاسخ به فارس در خصوص آخرین وضعیت قانون تشکیل ازدواج جوانان، گفت: این موضوع در جلسه شورای عالی جوانان نیز مطرح شد که این قانون، قانون پرباری است و باید زمینه‌های اجرایی شدن آن فراهم شود.

وی ادامه داد: ‌هم‌اکنون بخش‌هایی از این قانون نیازمند بازنگری است چرا که قسمت‌هایی از آن تغییر کرده است و قسمت‌هایی نیز در بقیه بخش‌ها ادغام شده است و هم‌اکنون وزارت ورزش و جوانان با همکاری معاونت راهبردی ریاست جمهوری، کارهای بازنگری این قانون را در دستور کار داریم.

وی افزود: شاید تا دو هفته آینده تجدید نظر در این قانون به اتمام برسد و بتوانیم آن را برای اجرا آماده کنیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار