در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۱۸۲
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷
>> خبر
از روایات و بیانات به دست می آید که آدابی برای زیارت آقا امام حسین(ع) و عرض ادب خدمت ایشان وجود دارد.

زیارت امام حسین(ع) یکی از زیارت های پرشان و منزلتی ست که بسیار ثواب دارد به گونه ای که بسیاری از علما به خواندن مداوم آن توصیه کرده اند.

در این مطلب قصد داریم به ثواب و آداب زیارت امام حسین(ع) از راه دور بپردازیم و به برخی از نکات لازم در خصوص این دعای متبرکه اشاره نماییم.

زیارت امام حسین(ع) به اندازه ا ی پرفضیلت است که خواندن آن از راه دور هم بسیار ثواب دارد.

روایاتی درمورد زیارت امام حسین(ع)

روایت علقمه یکی از شواهد خوب بر این موضوع می باشد زیرا در صدر این روایت هنگامی که حضرت امام محمدباقر(ع) پاداش زیارت عاشورا در حرم آن حضرت را بیان می کنند علقمه چنین می پرسد:

فدایت شوم برای فردی که در شهرهایی دور از کربلا باشد و در روز عاشورا برایش مقدور نباشد که به سوی قبر آن حضرت برود و در این روز قصد زیارت کردن حضرت از راه دور را داشته باشد چه ثوابی برای او دارد؟

حضرت در پاسخ به این پرسش فرمودند: "من ضمانت الهی می کنم فردی که حضرت امام حسین(ع)را در این روز با رعایت کردن آداب زیارت کند تمامی ثواب ها برای او ثبت خواهد شد."

ابن ابی عمیر از امام صادق(علیه السلام) نقل می کند:"هرگاه راه برخی از شما دور و مسافت خانه اش تا قبور ما بسیار زیاد باشد در فضای باز رفته و دو رکعت نماز به جای آورد و اشاره به سوی قبور ما کرده و سلام کند که حتما به ما می رسد."

از روایت یکی از یاران حضرت امام صادق(ع) به نام سُدیرچنین استفاده می شود که زیارت حضرت از راه دور بسیار فضیلت و ثواب دارد.بدین صورت که در فضای باز رفته و به سمت چپ و راست نگاه کند و پس از آن سر خود را به سوی آسمان بلند کرده پس از توجه به جانب قبر حضرت امام حسین(ع) بگوید:

«اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللهِ، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ»

که ثوابی بسیار دارد.

ثواب بسیار زیارت امام حسین(ع) در میان سایر زیارت ها

از روایات و بیانات به دست می آید که آدابی برای زیارت آقا امام حسین(ع) و عرض ادب خدمت ایشان وجود دارد.

آداب روز عاشورا:

روایتی از علقمه است که عرض کردم:"فدایت شوم فردی که در شهری دور از کربلا زندگی می کند و در روز عاشورا برایش مقدور نیست که در نزد قبر آن حضرت برود چه ثوابی خواهد بود؟

فرمود:"به فضای باز رفته و به سوی آقا امام حسین(ع) اشاره کند و بر قاتلین آن حضرت نفرین کند و سپس دو رکعت نماز به جای آورد و اوایل روز،پیش از ظهر چنین کند سپس برای آن حضرت سوگواری کند و برای ایشان بگرید و با اهل خانه عزاداری کنند و مجلس و مصیبت برپا کنند و وقتی شیعیان به هم می رسند تسلیت گویند.اگر چنین عملی انجام شود من ضمانت الهی می کنم که تمامی ثواب هایی که در صدر زیارت آقا امام حسین(ع)در روز عاشورا بیان شده برای او نوشته شود."

علقمه در خصوص چگونگی تسلیت شیعیان سوال پرسید و فرمودند:چنین گویند "عَظَّمَ اللهُ اُجُورَنا بِمُصابِنا بِالْحُسَیْنِ عَلَیْهِ السَّلام، وَجَعَلَنا وَاِیّاکُمْ مِنَ الطّالِبینَ بِثارِهِ، مَعَ وَلِیِّهِ الاِْمامِ الْمَهْدِیِّ مِنْ آلِ مُحَمَّد عَلَیْهِمُ السَّلامُ"یعنی خداوند اجر ما را در مصیبت امام حسین(علیه السلام)فراوان دهد و ما وشما را توفیق جبران خون حضرتش به همراه ولیّش امام مهدی(علیه السلام) که از آل محمّد(علیهم السلام)است،عطا فرماید.

اگر در این روز کار را تعطیل کنید بسیار خوب است زیرا روز نحسی می باشد و مومن در این روز نمی تواند به نتیجه ای برسد که اگر هم برسد خیر و برکتی در آن نخواهد بود.در این روز برای خانه ی خود هیچ چیز ذخیره نکنید که در صورت انجام این کار برای اهل آن خانه مبارک نخواهد بود.

روایاتی نیز در خصوص غسل در روز عاشورا وجود دارد و در ایام دیگر نیز به قصد رجا هنگام زیارت می توان به جای آورد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار