در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۱۸۵
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۷
>> خبر

مجموعه تلویزیونی شب دهم یکی از مجموعه های تلویزیونی مناسبتی سال های اخیر سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به کارگردانی حسن فتحی بود.

این مجموعه تلویزیونی یکی از پرمخاطب ترین مجموعه هایی بود که توانست نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند به گونه ای که در زمان پخش آن، مخاطبان بسیاری قاب تلویزیون را رها نکرده و این مجموعه را دنبال کردند.

مجموعه ی تلویزیونی شب دهم در دهه ی ۸۰به کارگردانی حسن فتحی ساخته شد و برای محرم روی آنتن شبکه اول صداوسیما رفت.

خلاصه ی داستان مجموعه ی تلویزیونی شب دهم

داستان مجموعه تلویزیونی شب دهم برای اواخر حکومت رضا خان می باشد که این اتفاق در تهران رخ داده است.حیدر خوشمرام که یکی از لات های تهران قدیم می باشد عاشق دختری شده است که برای تبار قاجار می باشد.این دو از لحاظ فرهنگی و طبقاتی بسیار متفاوت می باشند به گونه ای که موانع بسیاری سد راه ازدواج آن هاست.

دختری که حیدر عاشق او شده است شرطی را برای ازدواج تعیین می کند که شرط ازدواج او اجرای ده شب تعزیه در ماه محرم می باشد.در طول اجراهای تعزیه با توجه به شرایط آن زمان حوادثی برای حیدر خوشمرام رخ می دهد و این حوادث باعث می شود که حیدر به طور کلی تغییر کند و آن قدر شخصیتش متحول شود که انسانی پاک و باایمان شود.

باتوجه به ممنوع بودن اجرای تعزیه در زمان حکومت رضا شاه حیدر مجبور می شود که به دور از چشم آژان ها تعزیه را اجرا نماید که برای این ده شب اجرا یاور دوست صمیمی حیدر خوشمرام به او کمک می کند.هردوی آن ها موفق می شوند نه شب با یکدیگر به اجرای تعزیه بپردازند و دختر قاجار و مادر حیدر و دختری که یاور عاشق او بوده است هرشب به دیدن این تعزیه می آمدند تا اینکه در شب دهم اتفاقی رخ می دهد و این اتفاق این است که یک سرگرد تامیناتی که برای اداره آگاهی آن زمان بوده است وارد این داستان شده و قصد دارد که حیدر خوشمرام را به قتل برساند.زیرا او قصد داشته که با آن دختر قاجار که حیدر عاشقش است ازدواج کند.او آنقدر سنگدل و بیرحم است که برای رسیدن به این آرزویش حاضر است دست به هرکاری بزند تا جایی که یاور را تهدید می کند که در صورت همکاری با حیدر دستگیر شده و راهی زندان می شود و برای همیشه باید دختر موردعلاقه اش را فراموش کند و در صورتی که برای قتل حیدر با او همکاری نماید و در حین اجرای تعزیه دست به این کار بزند او کاری می کند تا به زندان نرود.

گاهی یاور مردد می شود و در شب دهم سرگرد که در میان تماشاچیان ایستاده است متوجه می شود که یاور قصد کشتن دوستش حیدر را ندارد از اینرو خودش دست به کار می شود و به سمت او شلیک کرده و او را به قتل می رساند.

ماموران نظمیه وارد محل تعزیه شده و با مردم درگیر می شوند.در این میان سرگرد با حیدر درگیر شده و قصد دارد به او شلیک کند و حیدر با شمشیر ضربه ی سختی به او وارد می کند و او را از پای در می آورد و در همان حالت یکی از ماموران نظمیه نیز به سمت حیدر خوشمرام شلیک می کند.حیدر در همان حالتی که ثانیه های پایانی مرگش می باشد به این دختر قجری نگاه می کند و حرف هایی که شاید تا پیش از این وقایع از او شنیده نشد را به زبان می آورد و در نهایت با لباس تعزیه جانش را ازدست می دهد و هیچ گاه به وصال معشوقش نمی رسد.

برخی از بازیگران مجموعه تلویزیونی شب دهم

حسین یاری

کتایون ریاحی

رویا تیموریان

اکرم محمدی

ثریا قاسمی

پرویز پورحسینی

محمود پاک نیت

پرویز فلاحی پور

آتش تقی پور

رامسین کبریتی

ابراهیم آبادی

عباس ظفری

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار