در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۱۸۷
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷
>> خبر

چند ماهی است که بحران های اقتصادی ونزوئلا دامن گیر اقتصاد ایران شده، تا جایی که برخی از کارشناسان معتقد هستند که راه حل های موجود و ارائه شده برای اقتصاد کشورنیز چراغ راهی برای عبور از بحران نیست و آینده اقتصاد کشور مانند وضعیت امروز اقتصاد ونزوئلا خواهد بود.

گفتنی است امروزه اقتصاد ایران و ونزوئلا شباهت های بسیاری پیدا کرده اما از منظر سیاسی این دو کشور به هیچ وجه قابل مقایسه با هم نیستند، از این رو پیش بینی می شود با گذشت زمان بحران های اقتصادی در ایران به مراتب سخت تر از ونزوئلا شود، چرا که تمام سیاست های اتخاذ شده از نظر کارشناسان محکوم به شکست می باشد.

راه حل های مشابه قرابت بین دو کشور را بیشتر کرد

متاسفانه امروزه با وجود ارائه راه حل های مشابه با راهکارهای تجویز شده در اقتصاد ونزوئلا، بیشتر می توان این ادعا شباهت های اقتصادی میان این دو کشور را سر داد، هر چند در این مجال باید متذکر شد که اقتصاد ونزوئلا تا چند ماه پیش نسبت به وضعیت امروز اقتصاد کشور در شرایط بسیار نامطلوبی قرار داشت.

بررسی اقتصاد ونزوئلا

بیش از نیمی از اقتصاد ونزوئلا بر پایه بخش نفت خام و ساخت است، این کشور پنجمین عضو اوپک از لحاظ تولید نفت می باشد. درآمد حاصل از صادرات نفت بیش از ۵۰٪ از تولید ناخالص داخلی و تقریباً ۹۵ درصد از کل صادرات را تشکیل می‌دهد.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که طی چند ماه اخیر و پس از کاهش بی سابقه ارزش پول ملی این کشور شاهد حذف ۵ صفر از پول رایج در این کشور بودیم که این موضوع خود به تنهایی نشان از وخیم بودن شرایط اقتصادی در ونزوئلا را دارد چرا که تجربه ثابت کرده است که حذف صفر از پول ملی می تواند به افزایش و عمق یافتن تورم کمک کند.

افزایش ۳۵۰۰ درصدی حداقل دستمزد ها را می توان یکی دیگر از سیاست های اشتباه دولت ونزوئلا نام برد چرا که باید توجه داشت که افزایش این چنینی دستمزدها خود چراغ سبزی برای افزایش تورم می باشد. از این رو می توان ادعا داشت که این دو سیاست اصلاح اقتصادی دولت ونزوئلا خود عامل اصلی تشدید بحران های اقتصادی می باشد، سیاست های که از ابتدا محکوم به شکست بودند.

بررسی سیاست های اقتصادی اشتباه ونزوئلا

آنچه مسلم است دولت ونزوئلا در سال ۱۹۸۲ ثروتمند ترین کشور در آمریکای لاتین بود که این ثروت بیشتر مدیون اقتصاد نفتی بود، اما با گذشت زمان و اتخاذ سیاست های اشتباه شاهد بروز بحران های متعدد و شدید اقتصادی بودیم، دولت سیاست های اشتباهی را برای برون رفت از بحران حاکم بر اقتصاد کشور پیش گرفت، سیاست های که هر یک به تنهایی می تواند عامل مرگ اقتصاد باشد، لذا در ادامه به برخی از این سیاست ها اشاره می شود.

افزایش فساد و غارت توسط دولت

افزایش افسار گریخته نرخ تورم

افزایش نرخ بیکاری

کاهش چشمگیر ذخایر ارزی دولت

کمبود مواد اولیه برای تولید

وجود قوه قضائیه غیر مستقل

وجود اختلاف شدید میان نرخ های ارزهای خارجی و پول رایج کشور

عدم وجود اطلاعات قابل اتکا از شاخص ها و شرایط دقیق اقتصادی

بدیهی است با نگاهی گذرا بر شرایط اقتصادی حاکم بر دولت ونزوئلا می توان شباهت های بسیاری را میان اقتصاد ایران با این کشور پیدا کرد.

به طور کلی سیاست تک نرخی ارز را می توان فصل آغاز این بحران ها در ونزوئلا دانست چرا که در سال ۲۰۰۳ بود که این دستور از سوی دولت و پس از توقف دو هفته ای خرید و فروش ارز ابلاغ شد و همچنین طبق سیاست های اعلامی، خرید و فروش اوراق قرضه دولتی که در خارج از کشور صورت می گیرد نیز با محدودیت شدید مواجه شد که این خود آغاز سقوط آزاد اقتصاد ونزوئلا بود .

بررسی نقاط مشترک اقتصاد ایران و ونزوئلا

باید توجه داشت که امروزه نقاط مشترک بسیاری میان اقتصاد ایران و ونزوئلا وجود دارد که البته خروج آمریکا از برجام و کاهش مبادلات نفتی بر این مهم دامن زده است.

جهش های پی در پی نرخ ارز و همچنین افزایش رکود تورمی را می توان از دیگر اشتراکات اقتصاد دو کشور نام برد.

از سوی دیگر عدم وجود اطمینان به سیاست های اتخاذ شده را نیز می توان در زمره دیگر شباهت های اقتصاد این دو کشور دانست، چرا که امروزه بسیاری از مردم و اقتصاددانان به سیاست ها و برنامه های موجود نقدهای جدی را وارد می دانند.

تفاوت های اقتصادی ایران و ونزوئلا

پر واضح است که اصلی ترین تفاوت میان اقتصاد ایران و ونزوئلا تنها رشد نقدینگی می باشد، چرا که طی چند ماه اخیر سرعت رشد نقدینگی در ایران در حالت کم و بیش ثابتی به سر می برد اما این در حالی است که رشد نقدینگی در ونزوئلا بسیار زیاد و غیر قابل باور می باشد.

بررسی نقش اصلی دلار در اقتصاد

بنا به بررسی های صورت گرفته می توان به این مهم دست یافت که دلار نقش تعیین کننده ای را در اقتصاد هر کشور ایفا می کند تا جایی که دولت ونزوئلا برای کاهش نرخ دلار تمام ذخایر ارزی خود را از دست داد و در مقابل تورم به طرز وحشتناکی افزایش پیدا کرد، اما در مقابل در کشور چین نرخ دلار به تدریج گران شد و از آن به عنوان جایگزین تعرفه واردات استفاده شد که در سایه این تصمیم شاهد کاهش واردات و در مقابل افزایش تولید و صادرات بودیم، با این اوصاف می توان گفت که اتخاذ سیاست درست و منطقی در مقابل دلار می تواند راهگشای مسائل و بحران های اقتصادی باشد.

در پایان باید خاطر نشان کرد که به قول بمهلر کویز پیوند نامبارک پوپولیسم و سوسیالیسم خطرناک ترین تله برای هر افتصادی می باشد، پیوندی که این روزها شاهد وقوع آن هستیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار