در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۱۹۳
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷
>> خبر

از سال ۱۹۸۰روز ۲۷سپتامبر توسط سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد روز جهانی گردشگری نامگذاری و در این روز جشن گرفته شد.

در روز ۲۷سپتامبر سال ۱۹۷۰بود که طی اساسنامه ای این روز توسط سازمان جهانی گردشگری تصویب شد.

با انتخاب و تصویب روز ۲۷سپتامبر به عنوان روز جهانی گردشگری نقطه ی عطفی در حیطه ی گردشگری جهانی صورت گرفت و باعث شد که این حوزه موردتوجه بسیاری قرار بگیرد.

هدف از انتخاب و تصویب روز ۲۷سپتامبر به عنوان روز جهانی گردشگری افزایش سطح آگاهی در خصوص نقش گردشگری در جامعه ی جهانی می باشد.بدین معنی که گردشگری به عنوان یک حوزه ی پرقدرت در سراسر جهان معرفی شده و تاثیر آن بر ارزش های متفاوتی همچون اجتماعی،فرهنگی،سیاسی و اقتصادی نشان داده شود.

تعریف سازمان ملل از جهانگرد یا گردشگر

تعریفی که سازمان ملل از جهانگرد یا گردشگر دارد این است که او کسی ست که به کشوری جز کشور محل سکونت خود رفته و از آنجا دیدن می کند.این بازدید مشروط بر این است که هیچ گونه شغل و کسب و کاری در آن کشور صورت نگیرد.مدت زمانی که جهانگرد یا گردشگر می تواند از آن کشور موردنظر خود دیدن کند حداقل بیست و چهارساعت و حداکثر سه ماه می باشد.

تاریخچه ی جهانگردی

تاریخچه ی جهانگردی به گذشته های دور بازمی گردد.در دوران پیش از اسلام برخی از یونانیان و رومیان به کشور ایران سفر کرده و برخی از افراد مشهور آن ها همچون "هرودوت "و "گزنفون" از سفر به ایران و دیدنی های آن سفرنامه هایی نوشته اند.

"بنیامین تودلای"نخستین کسی بود که پس از اسلام از مغرب زمین سفری به ایران داشت و در این خصوص نیز سفرنامه هایی نوشت.او نه تنها به کشور ایران بلکه به کشورهای مختلفی نیز سفر کرده بود.

در دوران گذشته به افرادی که بسیار شجاع بوده و شهامت داشتند و تمامی موانع و مشکلات را پشت سر گذاشته و پس از تحمل عبور از بیابان ها و صحراها و مسیرهای پرخطر به شهر و دیار موردنظر خود می رسیدند سیاح می گفتند که از مشهورترین سیاحان گذشته می توان به افرادی همچون ابن بطوطه،ناصر خسرو و مارکوپولو اشاره کرد.

اصطلاح جهانگرد یا توریست در قرن نوزدهم جایگزین واژه ی قدیمی سیاح شد.بدین معنی که اشراف زادگان فرانسوی برای ادامه ی تحصیلات خود و بدست آوردن تجربه سفر می کردند و این موضوع باعث ورود اصطلاح توریست یا جهانگرد شد.

سپس اصطلاح توریست یا جهانگرد برای افرادی مورداستفاده قرار گرفت که به منظور تفنن و سرگرمی و گردش به کشور فرانسه سفر می کردند و پس از آن استفاده از این اصطلاح فراتر از فرانسه رفت به گونه ای که به افرادی که به کشوری خارج از محل سکونت خود و یا در اصطلاح خارج از کشور خود سفر می کردند توریست یا جهانگرد می گفتند.

براساس شواهد تاریخی،از اوایل قرن شانزدهم میلادی سفر برای تفنن و سرگرمی و استراحت شروع شده است از این رو سفرهای افراد مشهوری چون:ابن بطوطه،ناصر خسرو،مارکوپولو و کریستف کلمب نمی توانسته جزء سرگرمی و تفنن محسوب شود.

آن ها به منظور یافتن سرزمین های جدید،ماجراجویی،آشنایی با دیگر ملت ها و اقوام،تجارت،زیارت و...سفر کرده اند.

جهانگردی انواع مختلفی دارد که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

جهانگردی تفریحی:افراد یا گروه هایی که به منظور گردش،استراحت،تفنن و سرگرمی از کشور خود به کشور دیگری سفر می کنند.

جهانگردی درمانی:نوعی از جهانگردی ست که به منظور تغییرات آب و هوایی افراد با هدف درمان و پزشکی انجام می شود.

جهانگردی فرهنگی:یکی دیگر از انواع جهانگردی ست که افراد یا گروه ها برای آشنایی با فرهنگ و هنر و آداب و رسوم ملل و اقوام مختلف به کشوری جز کشور خود سفر می کنند تا با دیدن اماکن مختلفی همچون تاریخی و... با آن کشور آشنایی پیدا کنند.

جهانگردی مذهبی:نوعی از جهانگردی ست که فرد یا گروه برای زیارت اماکن مقدس مذهبی همچون زیارتگاه ها،مساجد،کلیساها،معابد قدیمی به آنجا سفر کرده و در مراسم عبادی نیز حضور می یابند.

جهانگردی ورزشی:جهانگردی ورزشی نوعی از جهانگردی ست که هدف از آن فعالیت های ورزشی می باشد.به طور مثال ورزشکارانی که به منظور حضور در رقابت های ورزشی به کشوری دیگر سفر می کنند.

جهانگردی تجاری:افراد یا گروه ها در جهانگردی تجاری به منظور شرکت در نمایشگاه های صنایع و کالا و تاسیسات کارخانه ای و یا بازارها به کشور دیگری سفر می کنند.

جهانگردی سیاسی:هدف از جهانگردی سیاسی حضور در مراسم های بین المللی یا کنفرانس ها و کنگره های خاص می باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار