در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۱۹۸
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۷
>> خبر

در این مطلب نگاهی به یادداشت سامان سامنی می اندازیم.

واکنش مقامات سیاسی حاضر در سخنرانی‌ دیشب ترامپ و روحانی حاوی پیام‌های قابل تأملی بود. خنده حضار به برخی سخنان ترامپ و صندلی‌های خالی نمایندگان سیاسی کشورها در حین سخنرانی روحانی هر دو رییس‌جمهور را با کارت قرمز جامعه جهانی روبرو کرد.

در عرصه داخلی نیز حتی چنانچه مذاکره مستقیمی بین دو رییس‌جمهور انجام می‌شد باز هم تأثیری در رشد شاخص‌های اقتصادی ایران نداشت.

از امروز دولت دوازدهم باید طرح‌های توسعه‌ای را به منظور مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران گسترش دهد چرا که این تحریم‌ها قطعاً اقتصاد تک محصولی ما را با مشکل روبرو خواهد کرد. طرح‌های توسعه‌ای فشار تورمی بسیار زیادی را خواهند داشت که با اتخاذ سیاست‌هایی می‌توان آنها را کاهش داد. تنها چاره این است که همزمان با سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه‌ای، در سایر قسمت‌های اقتصادی مخارج کاهش یا به صفر برسد. آنچه برای موفقیت در این امر ضرورت دارد اجرای یک سیاست مالیاتی است که قدرت خرید کالاهای سرمایه‌ای را به صفر برساند یعنی مالیات نگهداری از کالاهای اضافه بر مصرفِ خانوار باید آنقدر بالا برود که سرمایه‌داران منفعت خود را در سرمایه‌گذاری در طرح‌های بلند مدت اقتصادی بیابند نه در احتکار.

همزمان با کنترل شدید عرضه و قیمت‌گذاری کالاهای اساسی باید اقلام خوراکی کوپنی شود تا اقشار آسیب‌پذیر بتوانند حداقل مایحتاج روزانه خود را تهیه کنند. در بخش مسکن دولت باید مصالح ساختمانی را با مالیت‌های سنگین به پیمانکاران خُرد اعطا کند تا جلوی دلالی گرفته و در عوض باید خودِ دولت تنها پیمانکار بخش ساخت مسکن شود.

در بخش ارزی نیز دولت باید، به منظور جلوگیری از فرار سرمایه‌های ارزی، نظارت دقیقی بر معاملات مربوط به ارزهای خارجی اِعمال کرده و از اعطای ارز بعنوان سوبسید به مسافران و دانشجویان خارج از کشور خودداری کند. در نهایت تخصیص بودجه دولتی به رشته‌های نامرتبط با تولید باید به صفر رسیده و تنها از رشته‌هایی مانند کشاورزی که کالا-محور هستند و نه خدمات-محور حمایت مالی شود.

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را معطوف به عقد قراردادی کرد، برجام، که امروز فقط یک تفاهم‌نامه صوریِ سیاسی است و تقریباً هیچ منفعتی برای ایران نداشته و ندارد.

تاریخ نشان داده که آینده از آنِ انقلابیون است نباید برای احقاق حقوق خود در برابر استعمارگران کرنش کنیم.دیگر نباید خفت.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار