در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۰۱
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۷
>> خبر

روزامه، سرویس اقتصادی: با افزایش بی سابقه قیمت ها و کمبود کالا، بازار کساد سمساری های رونق بی سابقه ای گرفته است تا جایی که بسیاری از افراد حتی برای تهیه جهیزیه خود نیز به سمساری ها مراجعه می کنند.

گفتنی است رونق بازار دست دوم ها تنها معطوف به بازار لوازم خانگی نبوده بلکه شامل حال بازار خودروها نیز شده است چرا که به دلیل افزایش بی رویه قیمت خودرو ها و همچنین عدم وجود خودرو صفر به اندازه کافی در سطح بازار، بسیاری از متقاضیان به سمت خودروهای کارکرده و دست دوم روی آورند، اما این در حالی است که تا چند ماه پیش، بسیاری از متقاضیان خودروهای صفر را تحت هر شرایطی به خودروهای کارکرده ترجیح می دادند، اما امروزه به دلیل قیمت های بالای خودروهای بازار خودروهای کارکرده به خصوص خودروهای لوکس بیش از هر زمان دیگری رونق گرفته است.

قیمت دست دوم ها هم افزایش یافت

آنچه مسلم است متاسفانه علی رغم باوری که از گذشته درباره اجناس دست دوم مبنی بر ارزان بودن آن وجود داشت دیگر این روزها شاهد آن نیستیم چرا که بازار دست دوم ها نیز دستخوش افزایش قیمت شدید شده است تا جایی که یک سمسار قدیمی به خبرنگار روزامه گفت که بسیاری از افراد فعال در بازار خرید و فروش دست دوم ها امروز اجناس بی کیفیت و از رده خارج شده خود را با اندکی تعمیر با قیمت بسیار بالایی به فروش می رساند قیمتی که با کالا و کیفیت آن کوچکترین همخوانی را ندارد و همچنین بسیاری از مردم که در فضای مجازی قصد فروش کالاهای دست دوم خود را دارند با بی انصافی تمام اقدام به انجام این کار می نمایند به عنوان مثال چندی پیش فردی قصد فروش یخچال ساید کارکرده خود را در فضای مجازی با قیمت ۶ میلیون تومان داشت اما این در حالی است که امروز قیمت یخچال ساید نو در بازار چیزی در حدودی دوازده میلیون تومان می باشد که وقتی علت این قیمت گذاری را از فرد جویا شدیم وی اظهار داشت که این قیمت بسیار عادلانه است و تقریبا نصف قیمت بازار می باشد و تنها ۵ سال است که استفاده شده است و بیش از یک بار موتور آن تعمیر نشده است.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که این روزها سمسارها تمایل بیشتری به خرید اجناس کهنه و از رده خارج شده پیدا کرده اند اما در مقابل دیگر مثل گذشته رغبت چندانی به فروش اجناس خریداری شده خود ندارند بلکه بر این باور هستند که با گذشت زمان می توانند این اجناس را با قیمت های بسیار بالا به فروش برسانند.

زیاده خواهی؛ بازار دست دوم ها را رونق داد

پر واضح است که علت اصلی رونق گرفتن بازار دست دوم ها را می توان در ابتدا به علت افزایش افسار گریخته قیمت ها و سپس به علت نوسانات شدید نرخ ارز نسبت داد، اما در این میان نمی توان از بی انصافی و منفعت طلبی هر چه بیشتر برخی از افراد چشم پوشی کرد چرا که بنا به اظهار نظر کارشناسان، علت مهم ترین دلیل افزایش قیمت در بازار دست دوم ها کسب سود بیشتر برخی از افراد می باشد چرا که هیچ گاه نظارتی از سوی مسوولان بر این بازار انجام نشده است و بازار مورد بحث به صورت مردمی و طبق توافق طرفین اداره شده و از آن جا که در بیشتر اوقات با کسادی مواجه می باشد بنابراین در شرایط موجود تنها پی کسب سود بیشتر و جبران ایام کسادی بازار را دارد .

بنا به اظهار نظر مسوولان وزارت بهداشت متاسفانه طی چند ماه اخیر بازار خرید از فروشگاه های لباس های دست دوم بسیار داغ شده است که این خود می تواند زنگ خطری برای سلامت افراد باشد چرا که انتقال بیماری از این طریق بسیار بالا می باشد، امروزه بسیاری از افراد ترجیح می دهند تحت هر شرایطی لباس های مارک بپوشند از این رو به دلیل گرانی به خرید های لباس های دست دوم روی می آورند که این مهم می تواند سلامت افراد را به خطر بیندازد چرا انتقال بیماری های پوستی و عفونی از طریق لباس بسیار امکان پذیر می باشد.

در پایان باید خاطر نشان کرد که شاید خرید از بازار دست دوم ها امروزه بسیار مقرون به صرفه باشد اما باید انجام این کار با دقت و وسواس بیشتری صورت گیرد و همچنین انتظار می رود مسوولان نظارت بیشتری به این بازارهای خودگردان داشته باشند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار