در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۰۹
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷
>> خبر

روز گذشته پس از مدت‌ها کشاکش در نهایت احمد برهم سیاستمدار کرد نزدیک به حزب طالبانی در رقابت با فواد حسین توانست رییس جمهور عراق شود. كسب ٢١٩ راى از ٢٧٠ نماينده حاضر در جلسه راى‌گيرى نشانه‌اى قوى از محبوبیت برهم صالح و مورد اجماع بودن شخصیت اوست. موضوعی كه عراقي‌ها ظاهرا در اين دوره بيشتر بر آن تمركز دارند؛ انتخاب كسى كه مقبول بيشتر گروه‌ها باشد.

پیروزی صالح نخست وزیر عراق را هم تعیین کرد. درست پس از رای اعتماد گرفتن احمد برهام صالح بود که وی عادل عبدالمهدی را هم مسئول تشکیل کابینه کرد و پیام پیروزی طیف طالبانی در کردستان و مقتدی صدر در بغداد را به بیرون مخابره کرد. پیروزی برهم صالح به نوعی به انزوای طیف مسعود بارزانی در کردستان نیز منجر خواهد شد.

برهم صالح؛ سیاستمدار کرد کهنه کار

برهم احمد صالح در سال ۱۹۶۰ میلادی در شهر سلیمانیه به دنیا آمد و از سال ۱۹۷۶ نیز به عضویت اتحادیه میهنی کردستان درآمد؛ جایی که در سال ۱۹۹۲ به عنوان عضو شورای رهبری این حزب انتخاب شد و در حال حاضر نیز به عنوان عضو دفتر سیاسی و معاون دوم دبیرکل حزب فعالیت می‌کند. او از سیاستمداران نزدیک به جلال طالبانی بود.

رئیس‌جمهوری جدید عراق که در سال ۱۹۸۷ میلادی مدرک دکتری آمار و کاربردهای کامپیوتر در مهندسی را از دانشگاه لیورپول بریتانیا دریافت کرده، بنیانگذار دانشگاه آمریکایی در شهر سلیمانیه بوده و در حال حاضر نیز ریاست هیأت امنای این دانشگاه را بر عهده دارد.

برهم صالح از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ میلادی به عنوان نخست‌وزیر دولت تحت رهبری اتحادیه میهنی کردستان در سلیمانیه و طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ نیز به عنوان نخست‌وزیر اقلیم کردستان فعالیت کرده است. صالح همچنین سابقه فعالیت به عنوان معاون نخست‌وزیر عراق طی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ را در کارنامه خود دارد و در حد فاصل این دو دوره نیز وزیر برنامه‌ریزی این کشور بود.

برهم صالح؛کردی که مخالف استقلال کردستان بود!

برهم صالح در زمان همه‌پرسى كردستان عراق از اين كار حمايت نكرد و همين يكى از نقاط قوت او بين گروه‌هاى شيعه و سنى در بغداد بود. در مقابل رقيب او فواد حسين نامزد حزب دموكرات كردستان براى پست رياست‌جمهورى كسى بود كه بارها عراق را يك كشور زوال يافته خوانده بود.

اختلاف‌هاى داخلى بين دو حزب اتحاديه ميهنى و دموكرات كردستان سبب شد اين دو نتوانند بر سر يك نامزد به توافق برسند. جالب اين كه در داخل حزب اتحاديه ميهنى هم بر سر نامزدى برهم صالح اختلاف نظر وجود داشت و با اين كه بخش بزرگى از اين حزب از او حمايت مى‌كردند، هیرو طالبانى همسر جلال طالبانى رييس‌جمهورى فقيد عراق گفته بود نه از آقاى صالح كه از فواد حسين حمايت مى‌كند. با این همه بسیاری به ریاست رسیدن برهم صالح را مساوی با انسجام دوباره حزب اتحادیه میهنی می‌دانند.

صالح سال گذشته از حزب اتحاديه ميهنى جدا شد و حزب ائتلاف براى دموكراسى و عدالت را تشكيل داد، با اين حال چند مدت پيش دوباره به حزب اتحاديه ميهنى پيوست و نامزد آنها براى رياست‌جمهورى عراق شد. چندی پیش برت مك گورك نماينده ويژه آمريكا در ائتلاف بين‌المللى عليه داعش با برهم صالح دیدار کرد و همزمان اخباری از دیدار صالح با سردار سلیمانی نیز منتشر شد و گمانه‌زنی‌ها درباره این که او حمایت آمریکا را دارد یا ایران را تقویت کرد.

حال باید صبر کرد و دید انتخاب صالح و عبدالمهدی می‌توانند آرامش را به عراق بیاورند و روابط تهران و واشنگتن را با بغداد تنظیم کنند یا همچنان تنش در روابط تهران و بغداد به چشم خواهد آمد؟


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار