در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۲۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷
>> خبر

قلب آسیب پذیرترین عضو بدن انسان به شمار می رود.به همین دلیل همواره آموزش روش های موثر در حفظ سلامت قلب از اهمیت خاصی برخوردار است.

پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی مانند پیشگیری از بیماری های واگیردار آسان تر،کم خرج تر و مطمئن تر از درمان است.

شش عامل مهم در ایجاد بیماری قلبی عبارتند از:

تغذیه نامناسب،استعمال دخانیات،عدم ورزش روزانه،تحمل فشار روحی بیش از حد،دیابت،فشار خون بالا

تغذیه نامناسب

خوردنی ها و آشامیدنی هایی که مواد متعادل و کافی دارند موجب سلامت بدن و حفظ آن می شوند.بیماری های قلبی-عروقی می توانند ناشی از پرخوری و عدم ورزش باشند.

امروزه فعالیت انسان در اثر پیشرفت صنعت کم تر از گذشته شده است.بنابراین باید از خوردن بیش از حد مواد پرکالری و چرب پرهیز شود؛بنابراین لازم است مواد قندی،چربی و پروتئینی و نیز ویتامین ها و مواد معدنی به مقدار کافی مصرف گردد.

دخانیات

افراد سیگاری معمولا کشیدن سیگار را راهی برای لذت بردن بیشتر از لحظات زندگی خود می دانند و تصور می کنند با استعمال آن احساس آرامش و راحتی می کنند.

ولی واقعیت آن است که کشیدن سیگار جریان خون را دچار بی نظمی کرده و به دستگاه تنفس آسیب می رساند و انسان را در معرض ابتلا به سرطان و دیگر بیماری های ریوی قرار می دهد.

مخصوصا استعمال سیگار در دوران بارداری اثر سوء داشته و باعث توقف رشد جنین می گردد.متاسفانه استعمال دخانیات به باور غلط وسیله ای موثر در کاهش نگرانی ها و ناراحتی ها و فرار از مشکلات روانی رواج یافته است.

در حالی که هرچه استعمال دخانیات بیشتر شود به همان اندازه مشکلات و مسائل مربوط به حفظ تندرستی در جامعه بیشتر خواهد شد.

جای تاسف آن جاست که اکثر افراد سیگاری زمانی اقدام به ترک سیگار می کنند که علائم ناشی از استعمال دخانیات در آن ها آشکار شده است.پس بهتر است قبل از آشکار شدن علائم نامطلوب،شخص سیگاری اقدام به ترک آن کند.

برای ترک سیگار افراد باید به تدریج از مقدار آن بکاهند و هنگام کشیدن سیگار،از وارد کردن دود آن در درون سینه بپرهیزند و عادت کنند که سیگار را نیمه تمام خاموش کرده و به دور اندازند.

البته عده ای بر این عقیده اند که اگرچه برخی به اشتباه تصور می کنند سیگار اعتیادآور نیست و جنبه سرگرمی و تسکین فشارهای روحی را دارد،ترک آن یک اراده ی محکم می طلبد.

در این صورت فرد می تواند با یک تصمیم قاطع،به یکباره سیگار را برای همیشه ترک کرده و خود و اطرافیانش را از صدمات ناشی از آن مصون دارد.

عدم انجام ورزش

به طور کلی ورزش بدنی موجب سلامت و قدرت بدن می شود.

بنابراین برای حفظ سلامت و قدرت بدن لازم است چه در محیط بسته مانند منزل و چه در محیط باز،به طور مرتب و دائم ورزش کنید.

شنا کردن و یا بازی های گوناگون در هوای آزاد برای سلامت بدن مفید می باشند؛زیرا این اعمال موجب قوی و ورزیده شدن قلب می گردند.

ادامه ورزش به طور مرتب و صحیح موجب می شود که انسان در هنگام پیری از سلامت بیشتری برخوردار گردد.

چاقی می تواند عامل بسیاری از بیماری ها باشد.ورزش مناسب انسان را جوان نگاه داشته و از بروز بیماری های مختلف از جمله قلبی-عروقی جلوگیری می کند.

پیاده روی در هوای آزاد از ورزش های مناسب محسوب می شود که در تمام سنین و برای همه مفید است.

فشار روانی

اغلب اختلالات قلبی-عروقی به علت فشارها و نگرانی های شخصی و خانوادگی،ترس و دلهره و نظایر آن می باشد که می تواند تشدید یابد.

برای رهایی از این عوارض لازم است که در طول چند روز دقیقه ای را برای استراحت مطلق اختصاص داد.

انسان از نظر جسمانی و روانی ظرفیت محدودی دارد؛بنابراین نباید بیش از ظرفیت خود انجام دادن و تحمل امور را به عهده بگیرد.از عجله و نگرانی در کارهای روزانه باید پرهیز شود.

دیابت

بیماری قند یا همان دیابت نیز مشکلات زیادی را برای قلب و گردش خون ایجاد می کند که اگر به مداوای آن اقدام نشود خطر کم شدن طول عمر انسان را تهدید می کند.

ولی اگر بیماری قند به موقع تشخیص داده شود و معالجات لازم به موقع به عمل آید شخص مبتلا می تواند طول عمر نسبتا طبیعی داشته باشد.فراموش نکنید افراد دیابتی باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشند.

فشارخون بالا

فشارخون گاهی ممکن است برای طولانی مدت هیچ گونه عارضه ای در شخص ظاهر نسازد.

مهم ترین نشانه های آن عبارتند از سردرد،گیجی،وزوز گوش،بی خوابی،عدم تمرکز فکری و...

که با مشاهده هریک از موارد فوق باید به پزشک مراجعه شود.

به جز عواملی که ذکر گردید عوامل دیگری نیز وجود دارند که ممکن است برای گردش خون و قلب خطرناک باشند ازجمله افزایش چربی خون(کلسترول)که با آزمایش وجود آن قابل تشخیص است.

ابتلا به بیماری های عفونی،اختلالات مادرزادی قلب و سیستم عروقی نیز از جمله خطرات جدی محسوب می شوند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار