در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۳۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷
>> خبر

فرهنگ،موضوع بسیار مهمی ست که تعریف های متفاوتی از آن ارائه شده است به گونه ای که جامعه شناسان بیش از پانصد تعریف برای این مهم بیان کرده اند که در واقع هریک از آنها شامل نقاط ضعف و قوتی می باشند.

دریکی از تعاریف فرهنگ بیان شده است که عاملی ست که به زندگی انسانها جهت و معنا می بخشد.

در این مطلب،به یادداشتی از سامان سامنی درخصوص فرهنگ پرداخته ایم.

فرهنگ نظام پیچیده‌ای از علائم و نمادهاست که افراد به کمک آنها با یکدیگر ارتباط برقرار کرده تا ادراکات خود از محیط را در قالب الگوهای رفتاری شکل دهند. فرهنگ مجموعه‌ای از دانسته‌های پیش‌زمینه‌ای درباره اعتقادات، سنت‌ها، اسطوره‌ها و افسانه‌های مرتبط با جمعیت زبانی است. پیدایش نظام‌های ارتباطی نوین باعث گردید مرزهای فرهنگی نفوذپذیر شده و هویت فرهنگی ملت‌ها با تغییر نظام‌های ارزشی دستخوش تغییر شوند.

مواجهه فرهنگ‌های مختلف بوسیله همین وسایل ارتباطی جدید موجب شده ممالک جهان سوم مقهور پیشرفت‌های علمی و فرهنگی ممالک جهان اول شوند. این آمیزش فرهنگی کشورهای جهان سوم را به دو گروه تقسیم کرد. برخی از کشورهای جهان سوم مثل تایوان و هنگ کنگ مسیر رشد را در پیش گرفتند و به قطب‌های اقتصادی و علمی تبدیل شدند ولی بسیاری از دیگر کشورهای توسعه‌نیافته خلأ بین خود با کشورهای توسعه‌یافته را با ترویج مصرف‌گرایی محصولات غربی پر کردند. اقشار تحصیلکرده‌ی کشورهای جهان سومِ مصرف‌کننده که با تمدن صنعتی جدید بیش از سایر مردم در ارتباط بودند بیشتر در معرض از خودبیگانگی قرار گرفتند که مهاجرت نخبگان یکی از عینی‌ترین پیامدهای این موضوع است.

استراتژی‌های توسعه در گذشته تنها بر رشد اقتصادی محدود بودند در حالی که توسعه واقعی باید در 4 حوزه‌ اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و نیروی انسانی تحول پیدا کند. کشور ما به دلیل مواجهه با یک دهه جنگ خارجی و 4دهه تحریم اقتصادی توسعه فرهنگی-اقتصادی نداشته اما نیروی انسانی جوان و ارزان قیمت امتیاز برجسته‌ای است که می‌تواند ایران را در مسیر توسعه قرار دهد.


برچسب ها: فرهنگ
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار