در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷
>> خبر

 این روزها بازار فالگیران بسیار داغ شده است به گونه ای که در شبکه های مجازی به وفور به این دسته از افراد برخورد می کنید که البته گسترش این افراد تنها در سایه بازار گرم متقاضیان آن ها می باشد.

فال گیری این روزها از انواع بسیار متنوعی مانند فال ورق، فال تاروت، فال شمع، فال چایی، فال قهوه و مواردی از این دست برخوردار می باشد که البته طبق تحقیقات به عمل آمده فال قهوه از استقبال کم نظیری برخوردار است چرا که فال قهوه به معنای خواندن و تفسیر نشانه های بازمانده قهوه در فنجان، ریشه در هنر تفسیر تفاله چای در چین باستان دارد. البته با توجه به اینکه اولین بار قهوه در کشور یمن یافت شد فال قهوه در میان اعراب و سپس در میان اقوام ترک با استقبال بی نظیری مواجه شد.

 

بررسی تاریخچه فال

آنچه مسلم است از گذشته های دور تا به امروز فال و فالگیری وجود داشته و نمی توان آن را تنها به یک دور خاص نسبت داد، اما باید متذکر شد که در تهران قدیم دعانویسی جزو مشاغل رسمی به شمار می رفت به گونه ای که حتی در آمار اشتغال نیز این مهم لحاظ می شد ، به طور کلی در آن زمان مشاغل دیگری نظیر رمالی، جن گیری، مساله گویی، معرکه گیری، سرکتاب بینی،علوم غربیه و طلسمات و غیره بسیار برای مردم جالب بود به گونه ای بسیاری از افراد هزینه های هنگفتی را صرف انجام این امور می نمودند و در سایه آن نیز فالگیرها از درآمد بسیار بالایی برخوردار بودند، هر چند این مهم امروزه نیز صادق می باشد.

متاسفانه امروزه افراد تحصیلکرده گرایش بیشتری به فال و فالگیری پیدا کرده اند به گونه ای که برای کوچک ترین و یا ابتدایی ترین اقدام خود به فالگیری روی می آورند، اما این در حالی است که انتظار می رفت افراد تحصیلکرده به نسبت سایر افراد کمتر به این امور روی بیاورند اما متاسفانه امروزه بزرگترین جامعه هدف فالگیران، قشر تحصیلکرده جامعه می باشد.

 

بررسی نقش زنان در فالگیری

بدیهی است از گذشته تا به امروز زنان پای ثابت فال و فالگیری بوده اند، که البته در گذشته نقش زنان در این امر بسیار پررنگ و تاثیر گذارتر نسبت به امروز بوده است چرا که در گذشته زنان نقش چندانی در امور اجتماعی ایفا نمی کردند بنابراین وقت آزادتری برای انجام این امور داشتند اما امروزه بنا به دلایل مختلفی مردان نیز پا به این عرصه نهاده اند و  به عنوان مشتری پر و پا قرص فال و فالگیری و یا حتی به عنوان فالگیر ایفای نقش می کنند.

 

بررسی دلایل اعتماد مردم به فالگیران

برخی از روانشناسان بر این باور هستند که علت اصلی مراجعه افراد به فال گیرها، نداشتن اعتماد به نفس و یا باور نداشتن  توانایی های فردی می باشد از این رو برخی از افراد که از این معضل رنج می برند برای انجام کوچک ترین امور خود به فال روی می آورند.

فردی که نزد فال گیر می رود، چون او را باور دارد، خود آگاه یا ناخودآگاه تلاش می کند آنچه را که از زبان فال گیر شنیده است، به حقیقت تبدیل کند که همین امر باعث تقویت ایمان وی نسبت به فال می شود.

مهم ترین دلیل روی آوردن افراد به فال و فالگیری ، عدم بلوغ می باشد، بدین معنا که فرد می خواهد در سایه انجام فالگیری مسوولیت کارها و یا تصمیمات خود را گردن شخص دیگری بیاندازد.

افراد ضعیف نیز جزو آن دسته از افرادی هستند که بیشترین مراجعه را به فالگیرها دارند، همچنین باید به خاطر داشت افرادی که از اضطراب، کمبود اعتماد به نفس، افسردگی و یا دارای شخصیت وابسته می باشند بیشتر از سایر افراد به فال روی می آورند.

از نگاه رفتارشناسی نیز می توان دلیل مراجعه بیش از اندازه به فالگیرها را در نوعی از انحراف فکری و یا انحراف از واقعیت جستجو کرد. بدین معنا که  شخص با این انحراف می خواهد به امنیت برسد، بنابراین می توان این ادعا را داشت که مراجعه بیش از اندازه به فالگیرها خود نشان از بیماری روحی و روانی هر چند اندک را دارد، هر چند باید اذعان داشت که برخی از افراد نیز تنها برای کسب لذت آنی به این کار روی می آورند.

 

دلایل روی آوردن به فال

طبق تحقیقات به عمل آمده بیش از نیمی از افراد تنها به دلایل ازدواج، اطمینان از خیانت طرف مقابل خود به گرفتن فال روی می آورند و در مراحل بعدی فرد برای آینده تحصیلی و یا شغلی خود به گرفتن فال روی می آورد.

 

نظر اسلام درباره فال

بسیاری از بزرگان دین معتقد هستند که تفأّل به غیر قرآن [از قبیل دیوان شعرا همچون دیوان حافظ] اگر منجرّ به صدور حکم قطعى و جزمى نگردد، جایز است»؛ هر چند به پای استخاره‌ی شرعی با قرآن کریم نمی‌رسد، اما باید توجه داشت؛ عادت نمودن به استفاده از فال حافظ چندان صحیح به نظر نمی‌رسد. به عبارت ساده تر فال و فال‌گیری به خودی خود اعتبار ندارد و مورد امضا و تأیید دین اسلام نیست، و در بسیاری از موارد فقط یک حدس و گمان است و هیچ منافاتی با اختیار انسان ندارد، ولی چون فال نیک حرکت آفرین و امید آور می‌باشد و اثر روانی زیادی در انسان دارد، پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) به آن سفارش فرموده‌اند.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد در برخی از شهرهای کشور فالگیری بسیار مورد توجه قرار می گیرد به گونه ای که پای ثابت زندگی افراد آن مناطق می باشد.  

طبق نظرسنجی ها به عمل آمده زنان مهم ترین دلایل مراجعه به فالگیر ها را مواردی چون تخلیه روانی، افسون­زدگی زندگی و یا احساس ندامت عنوان نموده اند ،اما این در حالی است که روانشناسان در کنار عوامل مذکور وجود ناامنی در زندگی زنان را مهم ترین عامل مراجعه به فالگیران می دانند.


برچسب ها: فالگیری ، فال
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار