در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۷
>> خبر
قسمتی از مجموعه تلویزیونی پریدخت در نخستین دهه ی محرم رخ می دهد و داستان آن با مفاهیم عاشورایی ارتباط پیدا می کند.

مجموعه تلویزیونی پریدخت به کارگردانی سامان مقدم یکی از سریال هایی بود که در ماه محرم اواسط هشتاد از شبکه ی دوم صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

حضور بازیگرانی چون لیلا حاتمی و علی مصفا

در مجموعه تلویزیونی پریدخت بازیگران مشهوری همچون علی مصفا،لیلا حاتمی و...به ایفای نقش پرداختند.

نام سامان مقدم،لیلا حاتمی،علی مصفا و دیگر عوامل کاربلد مجموعه ی تلویزیونی پریدخت باعث شد که این سریال مخاطبان بسیاری را به سوی خود جلب کند.

داستانی تاریخی

مجموعه تلویزیونی پریدخت داستانی تاریخی را روایت می کرد.داستان پریدخت از این قرار بود که پس از فوت خان شهر،نادر پسرش به قدرت می رسد و نادر عاشق پریدخت دختر یکی از تاجران سرشناس شهر به نام حاج میرزا می شود.

نصرت نیز عاشق پریدخت است و رقیبی برای نادر.نادر و نصرت برای رسیدن به پریدخت یک تراژدی را شکل می دهندکه در این میان پریدخت بر سر دو راهی قرار می گیرد.

داستان مجموعه ی تلویزیونی پریدخت مقطعی بیست ساله را روایت می کند که از سال ۱۳۱۴شروع شده و تا دهه ی بیست و سرانجام در سال ۱۳۳۴ادامه می یابد.بدین صورت که این مجموعه ی تلویزیونی زندگی پریدخت را در سه دوره ی تاریخی به نمایش می گذارد.

قسمتی از مجموعه تلویزیونی پریدخت در نخستین دهه ی محرم رخ می دهد و داستان آن با مفاهیم عاشورایی ارتباط پیدا می کند.

برخی از افراد بر این تصور بودند که شاید پریدخت میخواست شب دهم دیگری باشد.

در این مجموعه،نادر با بازی علی مصفا که شخصیت منفی ای دارد با پریدخت با بازی لیلا حاتمی ازدواج می کند و واکنش پریدخت با بازی لیلا حاتمی صرفا سکوتی سرشار از ناگفته ها بود.

بسیاری براین باور بودند که انتخاب کامبیز دیرباز برای نقش نصرت بسیار خوب بود زیرا نصرت فردی درونگرا بود و کامبیز دیرباز توانست این شخصیت را به خوبی نمایش بگذارد.

در فیلمنامه ی پریدخت این نکته وجود داشت که نصرت با بازی کامبیز دیرباز روش و رفتار و منش پهلوانی دارد و بازی بسیار خوب داریوش ارجمند در نقش پهلوان و عباس امیری در نقش میرزا توانست این ویژگی های مثبت مجموعه ی تلویزیونی پریدخت را کامل کند.

نگاهی به حادثه مشهور مسجد گوهرشاد

مجموعه ی تلویزیونی پریدخت نگاهی به حادثه مشهور مسجد گوهرشاد دارد.پریدخت در نخستین روزهای زندگی مشترک خود پدرش را ازدست می دهد و داغدار او می شود.قتل پدری که به دست همسرش انجام شده است.

بسیاری از افراد قسمت های رمانتیک داستان را قوی دانستند و معتقد بودند که مخاطب به خوبی توانست با این قسمت ها ارتباط برقرار کند اما قسمت های دیگر را کلیشه دار پنداشتند.

موسیقی ماندگار آریا عظیمی نژاد

یکی از ویژگی های مثبت مجموعه ی تلویزیونی پریدخت،موسیقی متن آن بود.آریا عظیمی نژاد انتخاب فوق العاده ای برای آهنگسازی این مجموعه بود.او در قسمت های مختلف موسیقی متناسبی را برگزید و شاید بتوان گفت یکی از اعتبارات این مجموعه ی تلویزیونی موسیقی آن است که مخاطبان با موسیقی اش پریدخت را می شناسند.

بازیگران مجموعه ی تلویزیونی پریدخت

عباس امیری در نقش میرزا

داریوش ارجمند در نقش پهلوان

لیلا حاتمی در نقش پریدخت

علی مصفا در نقش نادر

کامبیز دیرباز در نقش نصرت

انتقاد دوتن از منتقدان سینمایی در خصوص مجموعه ی تلویزیونی پریدخت

محمدتقی فهیم در خصوص مجموعه ی تلویزیونی پریدخت چنین گفت: "«پریدخت» ضرباهنگ كندی داشت .این در حالی‌ است كه سریال‌های مربوط به مقاطع پرتنش تاریخی باید از ریتم تندی برخوردار باشند."

نظر کیوان کثیریان در خصوص سریال پریدخت چنین بود: "به دلیل بی‌نظمی در پخش این سریال، مخاطب سرنخ قصه را از دست می‌داد؛ از سوی دیگر تكرار سریال برای اثری كه قرار است در 12 قسمت روی آنتن رود، تمهید خوبی نیست؛ بنابراین بهتر بود ترتیب پخش آن، از ابتدا مشخص می‌شد."

وی همچنین گفت:"پخش یك سریال خوش‌ساخت با موضوع ماه محرم و یا پس‌زمینه‌ای از آن، در دهه اول این ماه به خودی خود خوب است؛ اما در«پریدخت» ماه محرم چندان پررنگ نبود و قصه این سریال به گونه‌ای بود كه پخش آن را در هر زمان دیگری امكان‌پذیر می‌كرد.

«پریدخت» به گونه‌ای نامناسب و ناقص جمع‌وجور شد و در واقع سازندگان سریال سر و ته قصه را به هم آوردند؛ البته این‌كار لطمه زیادی به سریال زد.

«پریدخت»اگر چنین اشكالاتی نداشت می‌توانست به سریالی دیدنی تبدیل شود اما خیلی زود از خاطر همه می‌رود؛ چراكه با سریال‌های مشابه خود مانند «شب دهم» كه اثری ماندگار بود، فاصله زیادی دارد."


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار