در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۷
>> خبر
متاسفانه امروزه معیارهای شوراهای شهر در ایران با سایر کشورهای دیگر بسیار فاصله دارد، چرا که در سرتاسر دنیا مدیریت شهری تنها به دست افرادی سپرده می شود که به این مهم مسلط هستند و مدیریت شهری جزو مهم ترین و اصلی ترین دغدغه های به حساب می آید اما متاسفانه در ایران مدیریت شهری بیشتر رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است که این مهم سدی در مقابل تحقق مدیریت شهری می باشد.

این روزها شاهد افزایش چشمگیر فساد در شوراهای شهر و شهرداری ها هستیم، فسادی که بیشتر در سایه انجام پروژه های عمرانی صورت می گیرد.

گفتنی است اولین انتخابات شوراهای شهر هفتم اسفند سال ۱۳۷۷ برگزار شد و امید می رفت با آغاز به کار شوراهای شهر شاهد ایجاد پویایی و تسریع در انجام پروژه های و یکپارچه شدن مدیریت شهری باشیم اما متاسفانه این مهم تا به امروز در شهرهای کشور کم تر به وقوع پیوسته است.

به طور کلی شوراهای شهر نقش تاثیر گذاری در اداره و مدیریت شهرها ایفا می کنند اما این در حالی است که در حوزه شهری ۱۷ نهاد موثر در حوزه تصمیمگیری شهری مانند وزارت راه و شهرسازی و تلگراف و پست و مخابرات و تلفن، نیروی انتظامی، محیط زیست و شهرداری وجود دارد اما در این میان تاثیر گذارترین نهادها در تصمیم گیری های شهری تنها شورای شهر و شهرداری می باشد که علت آن را می توان در ارتباط مستقیم داشتن با مردم جستجو کرد.

عدم وجود چشم انداز صحیح از عملکرد شوراها

آنچه مسلم است متاسفانه تا به امروز هیچ گونه تحقیق جامعی در خصوص عملکرد شوراهای شهر انجام نشده است بنابراین نمی توان به راحتی عملکرد شوراهای شهر را نقد و بررسی کرد، اما به طور کلی و طبق تحقیقات به عمل آمده بیشترین عملکرد مثبت شوراهای شهر مربوط به شهرهای کوچک می باشد که علت اصلی این امر را می توان در قابل رصد بودن عملکرد اعضای شورای شهر جستجو کرد اما این در حالی است که در شهرهای بزرگ نمی توان چندان شاهد عملکرد مثبت اعضای شورای شهر بود هر چند باید اذعان داشت که نتیجه این تحقیق در تمام شهرهای کوچک و بزرگ صادق نمی باشد، اما به طور کلی شوراهای شهر تا به امروز نتوانسته اند به تمام وظایف ذاتی خود عمل کنند.

بررسی دلایل رونق فساد

بدیهی است طبق اظهار نظر کارشناسان مهم ترین دلیل رونق فساد در شوراهای شهر را می توان در عدم وجود آزادی نسبت داد چرا که هر گاه آزادی افراد محدود شود بنابراین به راحتی زمینه فساد فراهم می شود، به عبارت ساده تر از آنجا که وظایف و مسوولیت های شورای شهر محدود است بنابراین ابعاد فساد در این نهاد بسیار گسترده تر می باشد.

یکی دیگر از دلایل رونق فساد در شوراهای شهر را می توان در برگزاری جلسات غیر علنی جستجو کرد چرا که تجربه ثابت کرده است که هر گاه تعداد جلسات پشت درهای بسته افزایش یابد ناخودآگاه زمینه رواج فساد نیز فراهم خواهد شد. به طور میانگین بیش از ۴۰ درصد از جلسات شوراهای شهر به صورت غیر علنی برگزار می شود.

خود گردان بودن شوراها را نیز می توان در زومره مهم ترین دلایل رونق و یا رواج فساد در شوراهای شهر دانست، چرا که این مهم به تنهایی می تواند اسباب فساد را در شورا فراهم کند.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که طبق قانون عضویت در شورای شهر شغل محسوب نمی شود بنابراین هیچ درآمدی از این عضویت شامل حال اعضا نخواهد شد اما این در حالی است که بسیاری از اعضای شورای شهر و یا نزدیکان آن ها در طول دوران خدمت خود و یا پس از آن با رونق چشمگیر وضعیت مالی مواجه می شوند که این مهم خود جای بسی تامل دارد.

دریافت حقوق های بالا آن هم در شرایطی که اعضا نباید حقوقی دریافت کنند بسیار تعجب برانگیز می باشد و تداعی گر رخنه کردن فساد به لایه های زیرین شورای شهر و یا عادی شدن این مهم دارد.

فاصله داشتن معیارهای شورای شهر در ایران و کشورهای دیگر

متاسفانه امروزه معیارهای شوراهای شهر در ایران با سایر کشورهای دیگر بسیار فاصله دارد، چرا که در سرتاسر دنیا مدیریت شهری تنها به دست افرادی سپرده می شود که به این مهم مسلط هستند و مدیریت شهری جزو مهم ترین و اصلی ترین دغدغه های به حساب می آید اما متاسفانه در ایران مدیریت شهری بیشتر رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است که این مهم سدی در مقابل تحقق مدیریت شهری می باشد.

از سوی دیگر متاسفانه شورای شهر در ایران تنها در خدمات شهری خلاصه شده است اما مابقی وظایف اصلی و ذاتی آن مانند جمع آوری زباله، ترافیک، آموزش، فراغت، اقتصاد، مسایل قضایی، ساماندهی ساخت و ساز و سیاست به طور کلی نادیده گرفته شده است هر چند طی چند ماه اخیر شورای شهر وانمود به نظارت بر ساخت و ساز نموده است اما در عمل متاسفانه کمترین تغییری را در کیفیت ساخت و ساز شاهد نبودیم.

در خاتمه باید خاطر نشان کرد که شوراها نهادی است که می‌تواند بستری مناسب برای تجربه اندوزی افرادی که قصد وارد به حوزه‌های اجرایی دارند، شود، اما متاسفانه با وجود رواج بی رویه فساد چگونه قرار است تجربه اندوزی شود و یا اینکه آیا قرار است راه های دستیابی به فساد بیشتر را در شوراها آموزش ببیند تا شاید در حوزه های اجرایی به کار ببندند.


برچسب ها: فساد ، شورای شهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار