در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۶۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۷
>> خبر
ازدواج در سن پایین زمینه ساز بروز مشکلات اجتماعی؛
برخورداری از محرومیت های مختلف مانند محرومیت فرهنگی،اجتماعی، آموزشی و یا حتی محرومیت های آموزشی را می توان یکی دیگر از دلایل ازدواج در سنین پایین برشمرد.

 کاهش سن ازدواج بزرگترین آسیب برای سلامت خانواده می باشد اما این در حالی است که در گذشته سن ازدواج بسیار پایین بود، اما امروزه روانشناسان خانواده بر این باور هستند که ازدواج در سنین پایین دیگر کاربردهای گذشته را نخواهد داشت چرا که ازدواج در سن پایین از بلوغ نوعی پا گذاشتن بر روی خطوط اصولی تشکیل یک خانواده پایدار به شمار می رود .

متاسفانه امروزه علی رغم پیشرفت علم و تکنولوژی هنوز برخی از افراد بر عقاید سنتی و نخ نما شده خود مانند زودتر سر و سامان دادن فرزندان و حفظ و مصونیت فرزندان به خصوص دختران بر ازدواج های زودهنگام پافشاری می کنند که این خود می تواند نشان از فقر فرهنگی و یا اجتماعی باشد.

ازدواج در سنین پایین( منظور ازدواج زیر ۱۸ سال می باشد) یعنی دوران عدم پختگی و یا عدم ثبات فرد می تواند زمینه ساز طلاق شناسنامه ای و یا طلاق عاطفی شود ، چرا که افرادی که در سن پایین ازدواج می کنند ، با فروکش شدن هیجانات نوجوانی و یا افزایش سن فرد و شکل گیری هویت و تمایلات جدید و ثابت ، شاهد 'مرگ خاموش و تدریجی احساسات زناشویی ' یا به اصطلاح ' طلاق عاطفی خواهند بود . به طور کلی باید اذعان داشت که ازدواج در سن پایین می تواند بسیار مشکل ساز باشد.

عدم شناخت عشق در سنین پایین

آنچه مسلم است بسیاری از افرادی که در سنین پایین ازدواج می کنند بیشتر بنا به تصمیم و یا خواست والدین خود تن به این ازدواج می دهند و در بیشتر مواقع کوچک ترین شناختی را نسبت به طرف مقابل ندارند و بدتر از آن نیز هیچ شناختی درباره عشق و مسائل پیش روی آن نیز ندارند که این موارد می تواند زندگی را برای زوجین به مرور زمان بسیار سخت و بغرنج کند.

بررسی دلایل ازدواج در سنین پایین

فقدان رشد و بلوغ کافی در تصمیم گیری افراد و خانواده ، دخالت خانواده ها در تصمیم گیری ، خرده فرهنگ در برخی روستاها و باور تربیتی سنتی ، ناتوانی در تحلیل عشق و مسوولیت پذیری در ازدواج ، فرهنگ حق خواستگاری با مردان را از جمله دلایل ازدواج در سنین پایین دانست .

برخورداری از محرومیت های مختلف مانند محرومیت فرهنگی،اجتماعی، آموزشی و یا حتی محرومیت های آموزشی را می توان یکی دیگر از دلایل ازدواج در سنین پایین برشمرد.

پیامدهای منفی ازدواج در سنین پایین

بدیهی است اولین و مهم ترین پیامد منفی ازدواج در سنین پایین را می توان در باز ماندن از تحصیل عنوان کرد چرا که طبق آمارهای موجود بیشتر افرادی که در سنین پایین اقدام به ازدواج می نمایند نمی توانند تحصیلات خود را تکمیل کنند و از آموزش های عالی نیز باز می مانند که این مهم خود به تنهایی می تواند تبعات منفی را در زندگی فرد به جای بگذارد. از سوی دیگر باید خاطر نشان پسرانی که در سن پایین ازدواج می کنند به علت اینکه نمی توانند تحصیلات خود را تکمیل کنند و مجبور هستند برای تامین مخارج زندگی به کار مشغول شوند بنابراین به دلیل عدم تحصیلات کافی مجبور به اشتغال در شغل های پایین و با دستمزد کم و ناچیز می شوند که این مهم خود می تواند زمینه ساز ایجاد فقر نیز شود.

افزایش مرگ و میر مادر و نوزاد را می توان یکی دیگر از پیامدهای منفی ازدواج در سنین پایین عنوان کرد چرا که متخصصان زنان بر این باور هستند که زایمان در سنین پایین می تواند برای مادر و فرزند بسیار خطرناک و یا حتی منجر به مرگ مادر و فرزند شود همچنین باید در نظر داشت که زوجینی که در سن پایین اقدام به ازدواج می نمایند توانایی انجام نقش پدر و مادر را ندارند که این مهم نیز می تواند بسیار مشکل ساز شود.

شایان ذکر است که طبق تحقیقات به عمل آمده بسیاری از زنانی که در سنین پایین ازدواج می کنند در معرض خشونت، همسر آزاری، اعتیاد، بیماری های مقاربتی و بسیاری دیگر از معضلات اجتماعی قرار می گیرند بنابراین چگونه می توان انتظار داشت که این مادران فرزندان سالمی را تربیت کنند؟ مگر می شود شخصی که خود با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند فرزند سالمی از نظر روانی و یا جسمی تحویل جامعه دهد؟

ازدواج در سن پایین معضل جهانی است

بدیهی است ازدواج کودکان تبدیل به یک مسئله جهانی شده است و طبق آخرین آمار، ۷۰۰ میلیون زن در جهان هستند که در سنین کودکی ازدواج کرده‌اند. بر اساس آمارها در کشورهای در حال توسعه از هر۳ دختر یک نفر قبل از ۱۸ سالگی ازدواج می‌کند و ۲۰ کشوری که بالاترین نرخ شیوع ازدواج کودکان در آن‌ها وجود دارد،‌ عبارتند از: نیجر، آفریقای مرکزی، چاد، بنگلادش، سودان جنوبی، مالی، بورکینافاسو،‌، گینه، موزامبیک می باشد، در ایران نیز تقریبا حدود ۱۷ درصد دختران پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند، طبق آمار یونیسف۳ درصد از دختران هم پیش از رسیدن به سن ۱۵ سالگی ازدواج می‌کنند.

ازدواج در سن پایین در چه خانواده های صورت می گیرد؟

مطالعات نشان می‌دهد که ازدواج دختران در سنین کم و یا پایین بیشتر در خانواده‌هایی صورت می گیرد که از لحاظ پایگاه اقتصادی و یا اجتماعی در سطح پایینی قرار دارند و یا اینکه دارای والدین بد سرپرست (پدر معتاد، بیسواد یا کم سواد، بیمار روانی) هستند و یا کودک با یکی از والدین یا با پدر یا مادر ناتنی خود یا در خانواده پدربزرگ – مادر بزرگ زندگی می‌کنند.

بررسی سن ازدواج از دیدگاه قرآن

قرآن کریم بلوغ را سن ازدواج می‌داند و از آن با تعبیر بلوغ نکاح یاد می‌کند. روایات ائمه و تفاسیر مختلف نیز همین امر را نشان می دهد که سن ازدواج، سن تمایل است و هر گاه ترک این امر، موجب به گناه افتادن فرد شود، ازدواج واجب می‌شود.

در پایان باید خاطر نشان کرد که ازدواج در سنین پایین یک سنت کهنه و نخ نما شده است که باید نسبت به عدم انجام آن مسوولان و خانواده ها اقدامات جدی انجام دهند چرا که انجام این مهم دیگر مثل گذشته نمی تواند مثبت قلمداد شود بلکه سر تا سر دارای تبعات منفی می باشد از این رو انتظار می رود تا از هر طریقی مانع انجام این مهم شد تا شاید از این وادی به توان معضلات اجتماعی را تا حدی کاهش داد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار