در گذر زمان
اجتماعی

آمار بچه دار شدن پدربزرگ و مادربزرگها/ ازدواج ۸ هزار سالمند

آمارها نشان می دهد در ۹ ماه اول سال گذشته ۹۰۰ ولادت و فرزندآوری در میان مردان بالای ۷۰ سال رخ داده و همچنین ۸ هزار ازدواج درزنان و مردان بالای ۶۰ سال نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۲۳۲۶۵
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۷
>> خبر
عربستان بن سلمان این روزها زیبا روتر و بحران‌زده‌تر از همیشه است. با اینکه به مدد اصلاحات اجتماعی و شو مبارزه با فساد بن سلمان تلاش کرده چهره‌ای مطلوب از خود نزد نسل جدید و جهانیان بسازد، اما عملا پروژه او با شکست مواجه شده.

 سال پیش بود که محمد بن سلمان وعده داد جنگ را به داخل ایران می‌کشد و به باور برخی حالا بعد از یک سال در نهایت موافق شد این کار را بکند. بن سلمان شاهزاده جوان عربستان و امید آینده پدرش است، کسی که پس از سال‌ها عربستان را از یک مداخله‌گر پنهان به یک مداخله‌گر آشکار و هجومی تبدیل کرد و البته توفیقات مطلوبش را نیز به دست نیاورد.

محمد بن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی و بزرگترین پسر ملک سلمان از زن سوم او است و از سال 2009 به شکل جدی در کنار پدرش در مناسب مهم سیاسی حضور داشته و از مشاورت ویژه او در ریاض به ولیعهدی در عربستان رسیده است. او پس از تحصیل حقوق در دانشگاه ملک سعود ریاض وارد معادلات سیاسی کشورش شد و از رهبران نسل تازه عربستان است.

اصلاحات بن سلمان: اصلاحات اقتصادی

به قدرت رسیدن محمد بن سلمان در عربستان علاوه بر تصفیه‌های سیاسی، از جمله حذف فرزندان شاه پیشین از قدرت، تصفیه حساب‌های اقتصادی و مذهبی را هم در پی داشت که البته همان‌ها نیز در چهارچوب معادلات سیاسی عربستان قابل فهم است. بهانه اصلی محمد بن سلمان برای تصفیه‌ها فساد اقتصادی و باز کردن فضا است.

دستگیری‌های ضدفساد در عربستان با دستگیری شمار زیادی از شاهزادگان، وزرا، مقامات و تجار سرشناس عربستان سعودی در نوامبر ۲۰۱۷ انجام شد. این دستگیری در پی ایجاد یک کمیته ضدفساد توسط محمد بن سلمان آل سعود، ولیعهد عربستان سعودی، انجام شد و این افراد در هتلی در ریاض، محل قدرت گیری سنتی بن سلمان، حبس شدند.

بن سلمان این کارها در راستای مبارزه با فساد ارزیابی کرد ولی به باور بسیاری این دستگیری‌ها موجب به حاشیه راندن کامل گروه ملک عبدالله، شاه پیشین عربستان، و کنترل تمام شاخه‌های نیروهای امنیتی توسط ولیعهد شد. هدف ثانویه بن سلمان نیز این بود که توان مالی شاخه ملک عبدالله را از آنان گرفته در دستان خود متمرکز کند و از این طریق هم زمینه ضعف آنان را مهیا کند، همان توان مالی خود را برای بحران‌های احتمالی پیش رو افزایش دهد.

اصلاحات بن سلمان: اصلاحات اجتماعی

اصلاحات اجتماعی پرده دوم اصلاحات در عربستان است، اصلاحاتی که قرار است هم وجه شاهزاده جوان را در عرصه بین المللی ترمیم کند، هم حمایت نسل جوان را برای او به ارمغان بیاورد. بن سلمان امید بسیاری دارد که بتواند دستان خونریز خود در یمن را در اصلاحات داخلی خود بشوید و بر همین مبنا با سرعت زیادی اصلاحات داخلی از بالا به پایین را پی گیری می‌کند.

آزادی رانندگی زنان، تعیین سخنگوی زن برای سفارت عربستان در آمریکا، برگزاری برنامه موسیقی در 17 جشن برگزار شده به صورت مختلط به مناسبت روز ملی عربستان، آزادی صدور فتوا توسط زنان، لزوم تصویب قانون جلوگیری از تعرض جنسی به زنان و پخش موسیق با صدای خوانندگان زن در شبکه دولتی عربستان از جمله اتفاقاتی هستند که به پشتوانه قدرت و اختیارات بن سلمان در چنده گذشته افتاده‌اند.

عربستان زیباروی پر بحران!

عربستان بن سلمان این روزها زیبا روتر و بحران‌زده‌تر از همیشه است. با اینکه به مدد اصلاحات اجتماعی و شو مبارزه با فساد بن سلمان تلاش کرده چهره‌ای مطلوب از خود نزد نسل جدید و جهانیان بسازد، اما عملا پروژه او با شکست مواجه شده. اصلاحات سیاسی و اقتصادی بن سلمان دشمنی نیروهای سیاسی را به همراه داشت و اصلاحات اجتماعی او جامعه و علمای سنتی وهابی را از او دلخور کرد.

این‌ها در حالی است که حساب کاربری "بازداشت شدگان عقیدتی" در عربستان اعلام کرد که تعداد علما و مبلغان بازداشت شده در این کشور به ۶۰ تن رسیده است. این حساب کاربری هفته گذشته نیز اعلام کرده بود که تعداد بازداشت‌شدگان سیاسی در عربستان به ۲۶۱۳ تن رسیده است. به گفته فعالان منظور از این رقم تعداد بازداشت شدگان بعد از سپتامبر ۲۰۱۷ است.

تمام این‌های در کنار بحران‌های روابط خارجی عربستان آینده شاهزاده تحول خواه سعودی را با چالش مواجه کرده است. بن سلمان عربستان را از یک قدرت کلاسیک محافظه کار در خاورمیانه به یک قدرت مداخله‌گر تبدیل کرد. سعد حریری را گروگان گرفت، به یمن هجوم آورد، در سوریه دنبال سهم گشت و مهم‌تر از همه ایران، رقیب سنتی خود را، به کشاندن جنگ به داخل مرزهایش تهدید کرد.

ایران هرچند این روزها تحت فشار تحریم است ولی قطعا به سادگی از بن سلمان نخواهد گذشت. شاهزاده‌ی سوداگر سعودی هرچند با چنین تهدیدهایی و البته همکاری با سرائیل، امارات و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس ایران را تحت فشار گذاشته، اما به خوبی می‌داند ایران در بدترین دوران خود همچنان می‌تواند برای عربستان خطرناک باشد.

بن سلمان سقوط می‌کند؟

زخمي شدن وليعهد سعودي در حادثه کاخ الخرامی و غيبت وي در مقابل رسانه ها و انظار عمومي، مقدمه اي جهت وقوع يك زلزله سياسي جدي در رياض بود، مسئله‌ای که برای نخستین بار بحث جانشینی او به علت مرگ را مطرح کرد. همین یک اتفاق کافی بود تا اختلافات با بن سلمان سر باز کند.

اختلافات دربار سعودي و شكست هاي متعدد منطقه اي و سياسي بن سلمان به خصوص در یمن مسئله‌ای است که معادلات درباره سعودی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و باعث شده طیف‌های مختلف دربار ملک سلمان در پی عزل محمد بن سلمان از سمت ولیعهدی باشند!

ريچارد سپنسر» خبرنگار روزنامه تايمز در يادداشتي نوشت: ارتش سعودي مشغول به جنگي در يمن است كه اين جنگ مورد استقبال شهروندان عربستاني نيست و از سوي ديگر اين جنگ چهره محمد بن سلمان را در خارج تخريب و منجر به كشته شدن هزاران غيرنظامي شده است. وي افزود: بركناري فرماندهان نظامي با هدف تقويت جايگاه محمد بن سلمان در داخل بعد از دستگيري شماري از شاهزادگان به اتهام فساد در نوامبر گذشته صورت گرفت.

ظاهرا رخدادهای امروز عربستان به نفع شاهزاده جاه طلب سعودی نیست. او که تا سال گذشته سیاست خارجی پر جنب و جوش فعالی داشت و از دیدار با پوتین و ترامپ به دیدار غول‌های تکنولوژی می‌رفت امسال دست به عصاتر از گذشته در حال فعالیت است و ظاهرا با محدودیت‌ها و بحران‌های اساسی مواجه شده، بحران‌هایی که باید دید او را می‌کشد یا قوی‌تر می‌کند؟


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
حرف روز
حرف روز سلام نو/

وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد

در این مراسم نام احمدی‌نژاد هم خالی نبود. تبلیغ و عناوینی که برای دولت احمدی‌نژاد به کار گرفته شد به نحوی بود که گویا هنوز از 24 خرداد گذر نکرده‌ایم. این کنایه‌ها پایانی نداشتند.
وزارت کشور روحانی، بر مدار احمدی‌نژاد
آخرین نظرات
ناشناس زیر مطلب نظارت پیشکش، حداقل در جلسات شرکت کنید! نوشت :
به لیست bbc فارسی رای بدی بهتر از این نمیشه
رشدیہ زیر مطلب چرا می گویید برنی سندرز «شانسی ندارد»؟ نوشت :
ازرسانه هایی که در خدمت وال استریت هستند نبا ید توقع داشت راست بگویند . این رسانه ها خاک به چشم مردم جهان می پاشند. سندرز ناقوس مرگشان را به صدا در آورده است. ان تنصرالله ینصر کم و یثبت اقدامکم.
سعید زیر مطلب آخرین قیمت کلیه در تهران نوشت :
کلیه فروشی Bمثبت09211758197و09334538410قیمت توافقی,,,
ناشناس زیر مطلب عنوان امضای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ نوشت :
او خادم واقعی ملت ایران است
مهدي زیر مطلب سلام نو رفع فیلتر شد نوشت :
پس چرا به روز نيستيد
آخرین اخبار